عطر و ادکلن موردنظر خود را از فروشگاه با وسواس فراوان تهیه می‌کنیم. از بوی آن خوشمان می‌آید و حتی شاید به دیگران نیز پیشنهاد دهیم. اما آیا تا به حال درباره ساختار عطر فکر کرده‌اید؟ عطری که استفاده می‌کنید چگونه ساخته شده و ترکیبات به کار رفته در آن چیست؟عطرها هم دقیقا مانند هر محصول خوراکی یا ساخته شده دارای یک ساختار مشخص هستند. اگر خلاف این ساختار عمل شود، مسلما محصول به درستی به دست نمی‌آید. در این مقاله تصمیم گرفتیم درباره ساختمان عطر و ادکلن با هم صحبت کنیم و با این موضوع آشنا شویم. این مسئله در انتخاب‌هایمان بی‌تاثیر نیست.

ساختار عطر

اول از همه بهتر است درباره معنی و مفهوم ساختار عطر توضیحی بدهیم. یعنی بدانیم عطر از چه موادی تشکیل شده، بالاترین رایحه آن چیست؟ نت آغازین، میانی و پایانی چیست؟ و اینکه معمولا ادکلن‌ها از چه رایحه‌هایی استفاده می‌کنند. ما در هر چیزی هرمی داریم که با کمک آن می‌توانیم وضعیت سه سطحی محصول را بررسی کنیم. در عطر و ادکلن نیز ساختار سه سطحی یا همان هرم موجود است که هر بخش آن را ساختار مشخصی تشکیل می‌دهد. ساختار عطر در این هرم هم شکل خاص خود را دارد.

هرم شناسایی عطر و ادکلن

هرم شناسایی عطر و ادکلن 
هرم شناسایی عطر و ادکلن

این هرم از سه بخش تشکیل شده که بصورت کلی شامل بخش بالایی، میانی و بخش میانی است که به عبارت دیگر اینگونه نیز می‌گویند: اسانس بالایی، اسانس میانی و اسانس پایه. اسانس آغازین که در نوک هرم یعنی بالاترین جای ممکن قرار دارد رایحه اولیه‌ای است که همه ما استشمام می‌کنیم. این بخش ماهیت فرّار داشته و بزودی تبخیر می‌شود. یعنی جای خود را به بخش میانی می‌دهد. بخش میانی در واقع قلب عطر شماست که سرعت تبخیر و از بین روندگی آن کمتر از نت آغازین است. سپس به بخش پایه می‌رسیم که این بخش سرعت تبخیر فوق‌العاده پایینی داشته و همین‌جاست که متوجه ماندن عطر روی پوست یا لباس می‌شویم.

حال آنکه این هرم با توجه به انواع روایح قابل تغییر است. یعنی با توجه به رایحه‌هایی که هر عطر دارد می‌توان آن را داخل این هرم جای داد. این تقسیم بندی دقیقا همان هرمی است که شخصیت انسان را شکل می‌دهد. یعنی نهاد پایه انسان یک نهاد بنیادین است که شخصیت را شکل می‌دهد. نهاد میانی در واقع همان روحیات شخص است که باید درنظر گرفته شود و نهاد اولیه و آغازین در واقع اتفاقاتی است که بر روی روحیات فرد اثرگذار است.

عطرها چگونه ساخته می‌شوند؟

برای اینکه بدانیم عطر چگونه ساخته می‌شود، باید بدانیم مواد سازنده آن چیست و چگونه بدست می‌آید! از سه طریق منابع گیاهی، حیوانی و منابع شیمیایی می‌توان عطرها را بدست آورد. که معمولا روش‌های گیاهی و حیوانی گزینه‌های اصل و بهتری هستند. رایحه‌هایی که از میان آن‌ها برای ساخت عطر و ادکلن استفاده می‌شود طبق آخرین تغییرات بصورت زیر اعلام شده:

گلی، گلی ملایم، گلی شرقی، شرقی ملایم، شرقی چوبی، چوبی، چوبی خزه‌دار، چوبی خشک، آروماتیک، مرکبات، میوه‌ای، ادویه‌جات، چرم

تمامی این موارد در ساختار عطر به نوبه خود به کار می‌رود. هر کدام در کنار یکدیگر رایحه‌ای را ساطع می‌کنند که دلپسند بوده و شما به آن علاقه‌مند هستید.

منابع گیاهی

ساختار عطر
ساختار عطر گیاهی

در بین گیاهان برخی از آن‌ها بهترین تاثیر را در صنعت عطرسازی داشته و با کمک آن‌ها می‌توان بهترین ساختار عطر را طراحی کرد. به بررسی بخشی از آن‌ها می‌پردازیم. معمولا گیاهان منبع بزرگی در عطرسازی به شمار می‌روند و از یک گیاه ممکن است چندین رایحه بدست آید. ساقه آن دارای یک عطر، دانه آن متشکل از عطر دیگری و برگ آن نوع دیگری از رایحه را دارد.
برگ بهار نارنج خود دارای رایحه محبوبیست که در صنعت عطرسازی مورداستفاده قرار می‌گیرد. میوه آن نیز دارای رایحه موردقبول برای عطرسازیست که جزء مرکبات خوشبو به حساب می‌آید. همچنین از پوست نارنج نیز به عنوان رایحه دیگری استفاده می‌کنند.

پوست‌هایی مانند دارچین جزء گیاهانی است که در صنعت عطرسازی به وفور یافت می‌شود. ریشه گیاه ساسافراش در صنعت عطرسازی مصنوعی کاربرد دارد. گل‌هایی مانند رز، یاس، مریم، نرگس، شمعدانی، اسمانتوس، پلومریا، میموزا، گل یخ، شکوفه‌های بهار نارنج، درخت یلانگ یلانگ و… همه گل‌هایی هستند معطر بوده و در صنعت عطرسازی جایگاه ویژه‌ای دارند. گاهی برخی عطرها به طور واضح و مشخص، بوی آن‌ها را دارد.

منابع جانوری

مشک آهو معمولا یکی از گزینه‌های معطر است که در ساختار عطر به کار می‌رود. این کیسه مشک معمولا از آهوی آسیایی گرفته می‌شود که عطری دلپسند داشته و در صنعت عطرسازی مورداستفاده قرار می‌گیرد.
کاستوریوم که از بدن سگ آبی گرفته می‌شود و در ساختار عطر موثر بوده و در این صنعت تاثیر بسزایی دارد. این حیوان معمولا در آمریکای شمالی یافت می‌شود.
عنبر سائل ترکیبات چربی معطری است که از بدن نهنگ عنبر گرفته شده و در صنعت عطرسازی مورداستفاده قرار می‌گیرد. شانه عسل نیز از کندوی زنبود عسل بدست آمده و در صنعت عطرسازی به کار می‌رود. استفاده از منابع طبیعی گلسنگ نیز در صنعت عطرسازی موثر بوده و قابل برداشت است.
مواردی که در اینجا گفتیم همگی نمونه‌ای از بهترین برداشت‌ها در ساختار عطر است.

رایحه جانوری
انتخاب رایحه اختصاصی

منابع مصنوعی

همه منابعی که در ساختمان عطر و ادکلن به کار می‌رود، طبیعی نیستند. بلکه از منابع مصنوعی نیز در ساختار عطر استفاده می‌شود. ماده کالون یکی از موادی است که بوی ازون دارد. این ماده را در صنعت عطرسازی مورد استفاده قرار می‌دهند. کومارین و لونالول دو ماده دیگری هستند که رایحه ارکیده را بدست می‌دهند و کاملا هم مصنوعی هستند. مشک سفید هم یکی دیگر از مواد مصنوعی است که در نت میانی یافت می‌شود و در صنعت عطرسازی جایگاه مشخصی دارد.

کدام رایحه‌ها در میان عطرها محبوب‌تر هستند؟

ساختمان عطر و ادکلن
رایحه های ادویه‌ای

طبق تحقیقات صورت گرفته نت‌های میوه‌ای از محبوبیت بیشتری در میان افراد برخوردارند. از میان تمامی میوه‌ها نیز مرکبات شهرت بیشتری پیدا کرده‌اند. معمولا رایحه میوه‌ای به همراه رایحه گلی بهترین گزینه برای انتخاب است. بعد از مرکبات، رایحه هلو و آلو جزء ترکیبات اصلی عطرهاست.

بعد از ترکیبات میوه‌ای، نوبت به گل‌ها می‌رسد. رایحه‌ای که این گروه بدست می‌آید مربوط به گل‌های معطر و شکوفه‌هایی مانند بهار نارنج است. اگر عطرها اصل باشند، بیشتر گل‌ها بصورت کاملا طبیعی در آن‌ها به کار می‌روند. یعنی از گل‌های معطر عصاره‌گیری شده تا به یک ترکیب خوشبو در عطرسازی برسند. معمولا این ساختار عطر را گلی می‌نامند. بد نیست بیشتر با گیاهان عطرساز آشنا شوید.

حال نوبت به رایحه‌های ادویه‌جات می‌رسد. ادویه‌جات نیز در عطر و ادکلن یافت می‌شود. دارچین، فلفل، میخک، گیشنیز، زنجبیل، زعفران، تمرهندی، زیره سیاه و فلفل قرمز و… جزء ادویه‌هایی هستند که در رایحه و ساختار عطر به کار می‌روند.

ساختمان عطر و ادکلن را در نظر بگیریم

شما که طرفدار عطرها هستید و همیشه به دنبال بهترین عطر می‌گردید، بد نیست کمی هم درباره ساختار عطر اطلاعات درستی کسب کنید. معمولا عطرها ساختار مشخصی دارند و از سه نت تشکیل شده‌اند. این رایحه‌ها گیاهی، حیوانی و صنعتی بوده و هر کدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. در این مقاله سعی کردیم پیرامون آن‌ها صحبت کرده تا شما را به آگاهی برسانیم.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.