بوها بخشی جدانشدنی از زندگی انسان‌ها هستند. احساسات ما، شخصیت ما، وضعیت ما، همه و همه با بوها گره خورده است. عجیب نیست که بوها یکی از مهم‌ترین دست‌مایه‌های هنرمندان برای خلق آثار زیبای خود بوده است. به عنوان مثال نقاشی بالا اثر هربرت جیمز دراپر، منبع الهام خود را در دنیای زیبای بوی گل رز یافته است. چنین بخشی اساسی از زندگی ما، البته نمی‌تواند جدا از شخصیت ما باشد. در حقیقت، افراد زیادی بر این نظر هستند که علاقه‌ی ما نسبت به بعضی از بوها نشان دهنده‌ی نکات خاصی از شخصیت ما است.

شاید در آغاز چنین موضوعی دور از واقعیت به نظر برسد. اما با نگاهی دقیق به تأثیرات بسیار زیادی که بوها در زندگی و رفتار ما می‌گذارند و همچنین نقش بوها در الهام بخشیدن به هنرمندان، واقعاً نمی‌توان گفت که بوها از روح آدمی فاصله‌ی زیادی دارند. آزی پیکتهال Azzi Pickthall، عطر ساز مشهور بیان می‌کند: «بوها به احساسات و عاطفه‌ی ما مربوط هستند… نتیجه‌ی ترقی رایحه‌درمانی و دیگر موارد مشابه در حوزه‌ی سلامت آن است که مصرف‌کنندگان به این طریق به اهمیت ارتباط بوها و احساسات پی خواهند برد.»

تحقیقات انجام گرفته در حوزه‌ی علوم اعصاب توسط آموزشگاه پزشکی Boston’s Tufts تأثیر بوهای مختلف را حتی روی جسم ما پیدا کردند. بنابراین واقعاً نمی‌توان از تأثیر بوها غافل شد. اطلاعات مختلفی وجود دارد که رابطه‌ی بین انتخاب عطر و شخصیت ما را نشان می‌دهند. روانشناسی عطرها موضوعی دور از واقعیت و یا خیالی نیست بلکه حوزه‌ای است که تحقیقات عملی روز به روز موضوعات بیشتری را درباره‌ی آن نشان می‌دهند. دکتر الان هیرش Alan R. Hirsch، بنیانگذار موسسه‌ی درمانی بر اساس بوها و مزه‌ها، در مرکز درمانی خود رابطه‌ی بوها با شخصیت افراد را مورد بررسی قرار داد. او ۱۸۶۳۱ نفر را در آزمایش خود درباره‌ی بوها کنترل، و نتایج را مقایسه کرد. تحقیقات دکتر الان هیرش نشان داد که علاقه‌ی افراد به بعضی از بوها رابطه‌ی خاصی با شخصیت آن‌ها دارد. او بیان می‌کند: «معمولا در اولین برخورد، مردم سعی می‌کنند ظاهری غیر واقعی از خود را به نمایش  گذارند. آن‌ها در این موقیعت‌ها تلاش می‌کنند که بهترین چیزی را که هستند نشان دهند و ضعف‌های خود را پنهان می‌سازند. اما با عطر مورد استفاده‌ی آن‌ها شما قادر خواهید بود اطلاعات بسیار بهتری را درباره‌ی حقیقت شخصیت آن‌ها پیدا کنید.»

شما هم می‌خواهید با رابطه‌ی بوهای مختلف با شخصیت افراد و روانشناسی عطر ها آشنا شوید؟ یا می‌خواهید یک عطر متناسب با شخصیت خود انتخاب کنید؟ به خواندن این مقاله ادامه دهید. در ادامه به صورت کامل رابطه‌ی بوهای مختلف با شخصیت‌های مختلف را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

  • نت مرکبات

  • نت رز

  • نت اسطوخدوس

  • نت وانیل

  • نت چوب صندل

  • نت یاسمن

 

 نت مرکبات

در حوزه‌ی روانشناسی عطر ها، بیان می‌شود که افراد علاقه‌مند به نت‌های مرکبات افرادی با روحیه‌ی رهبری هستند. افرادی که به بوی مرکبات در عطرها علاقه‌دارند، آن‌هایی هستند که اصطلاحاً به عنوان «آلفا» شناخته می‌شوند. بنابراین اگر به دنبال عطر مناسب با شخصیت دوستی هستید که دارای روحیه‌ی رهبری است، به احتمال زیاد باید به دنبال عطرهایی بروید که دارای نت‌های غالب مرکبات هستند. از جمله‌ی این عطرها می‌توان به Kate Spade Live Colorfully و Juicy Couture Viva La Juicy اشاره کرد.

در حوزه‌ی روانشناسی عطر ها، بیان می‌شود که افراد علاقه‌مند به نت‌های مرکبات افرادی با روحیه‌ی رهبری هستند
نت مرکبات

 

نت رز

در روانشناسی عطر ها باید بدانید که افراد علاقه‌مند به نت رز افرادی محتاط و هوشیار هستند. عطر متناسب با شخصیت افرادی که دائماً در حال تأمل نسبت به موضوعات و حساس به نیازهای دیگران هستند معمولاً دارای نت غالب رز است. آن‌ها علاقه دارند که پیش از اتخاذ هر تصمیم تمامی موضوعات را به دقت بسنجند. این‌گونه از افراد پیش از عمل کردن بسیار فکر می‌کنند و معمولاً اشتباهات زیادی را در زندگی خود مرتکب نشده‌اند. اگر به دنبال عطر متناسب با شخصیت دوستی با این صفات هستید، حتماً به عطرهایی دارای نت رز غالب همچون Yardley English Rose Perfume و یا Chole Roses de Chloe فکر کنید.

در روانشناسی عطر ها باید بدانید که افراد علاقه‌مند به نت رز افرادی محتاط و هوشیار هستند
گل رز

 

نت اسطوخدوس

اگر علاقه‌مند به استفاده از عطرهایی هستید که داری نت غالب اسطوخدوس هستند، به احتمال زیاد در دوست‌یابی و داشتن دوستان زیاد کم‌نظیر هستید. مردم شما را به عنوان فردی اجتماعی پیدا می‌کنند که لحظاتی دوست‌داشتنی را می‌توانید با حضورتان برای آن‌ها بسازید. در روانشناسی عطر‌ها، افرادی که به نت اسطوخدوس علاقه دارند، معمولاً به عنوان افرادی توصیف می‌شوند که به روابط علاقه داشته و در گروه‌ها عمل‌کردی مناسب دارند. این افراد در روابط نزدیک، از آن‌هایی هستند که هرگز روز تولد معشوقه‌ی خود را فراموش نمی‌کنند.

اگر علاقه‌مند به استفاده از عطرهایی هستید که داری نت غالب اسطوخدوس هستند
گل اسطوخدوس

 

نت وانیل

عطر متناسب با شخصیت افراد پر از انرژی و فعال معمولاً دارای نت غالب وانیل است. اگر نت وانیل را در کنار یکی از دوستان خود حس کردید، می‌توانید به احتمال زیاد اطمینان داشته باشید که برای رفتن به یک میهمانی و داشتن لحظاتی خوش، بودن با او یکی از بهترین گزینه‌ها است. افرادی که به عطرهای دارای نت وانیل همچون Elizabeth and James Nirvana Black علاقه دارند، ابداً از آن‌هایی نیستند که آخر هفته را در خانه با یک فنجان قهوه بگذرانند. این دسته از افراد علاقه‌ی بسیاری به بیرون رفتن در شب‌ها و انجام فعالیت‌های مختلف و جذاب دارند.

عطر متناسب با شخصیت افراد پر از انرژی و فعال معمولاً دارای نت غالب وانیل است
وانیل

 

نت چوب صندل

در روانشناسی عطر‌ها، افراد علاقه‌مند به عطرهایی با نت چوب صندل غالب (همچون Samsara Eau de Parfum Guerlain) معمولاً آن‌هایی هستند که به عنوان کمال‌گرا شناخته می‌شوند. افراد علاقه‌مند به نت چوب صندل انتظارات و توقعات بسیار زیادی را از خود و از نزدیکان دارند. این‌گونه از افراد معمولاً نسبت به خود بسیار منتقد بوده، نسبت به ظاهر فیزیکی خود حساس هستند و بسیاری از اوقات ممکن است در رابطه با حرف دیگران دچار سوتفاهم شوند.

در روانشناسی عطر‌ها، افراد علاقه‌مند به عطرهایی با نت چوب صندل غالب (همچون Samsara Eau de Parfum Guerlain) معمولاً آن‌هایی هستند که به عنوان کمال‌گرا شناخته می‌شوند.
چوب صندل

 

نت یاسمن

افراد علاقه‌مند به نت یاسمن (همچون عطرهایی مثل Michael Kors Galm Jasmine) شباهت بسیار زیادی به علاقه‌مندان به نت وانیل دارند. اما تفاوت آن‌ها در این است که علاقمندان به نت یاسمن در این راه قدم فراتر نهاده و  افرادی فوق‌العاده فعال و ماجراجو هستند. این‌گونه از افراد خیلی وقت‌ها دوست دارند آنقدر بیرون از خانه بمانند که خورشید طلوع کند.  علاقه‌مندان به نت یاسمن هرگز حتی یک دقیقه از زندگی خود را تلف نخواهند کرد و سعی می‌کنند از تمامی لحظات آن برای لذت بردن استفاده کنند.

افراد علاقه‌مند به نت یاسمن (همچون عطرهایی مثل Michael Kors Galm Jasmine) شباهت بسیار زیادی به علاقه‌مندان به نت وانیل دارند
گل یاسمن

منبع:

https://www.rd.com/health/beauty/your-perfume-your-personality

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.