موضوع مضرات عطر های تقلبی امسال، در نزدیکی روز عشاق یا Valentine بیش از پیش مورد توجه مقامات رسمی اتحادیه اروپا قرارگرفته است.

اخیراً مشاهده شده که باندهای تبهکار از مسیر چین به ترکیه و از آنجا به رومانی، بازارهای اروپا را پر از عطرهای تقلبی نموده اند. این عطرهای تقلبی تهدیدی برای سلامت مصرف کنندگان و ایجاد کننده سودهای سرشار برای تبهکاران هستند.

مقامات رسمی نگران سلامت مردم هستند زیرا، صدها هزار بطری عطر تقلبی این روزها توسط مردم مصرف می‌‌شوند، بدون آنکه مصرف کنندگان آن از مضرات آنها بر سلامتشان آگاه باشند!

تجارت عطر‌های تقلبی؛ یک جرم کم هزینه با سودی سرشار

شبکه‌‌های جرائم سازمان یافته ده‌‌های میلیون یورو از این تجارت در بازارهای اروپا به جیب میزنند. تجارتی مجرمانه ای که به مراتب جریمه‌‌ و تبعات کمتری نسبت به قاچاق مواد مخدر و یا تجارت جنسی دارد. این وضعیت در حالی اتفاق افتاده است که نمایندگان برندهای مشهور و لوکس عطر بدون توجه به مضرات عطرهای تقلبی برای سلامت مردم، در مقابل این اتفاق سکوت کرده اند و این به معنی ورود راحت تر این عطرها به بازار اروپاست، حتی اگر در مسیر قاچاق به افسرانی برنخورند که توسط کارتلهای قاچاق تطمیع شده باشند!

 

یک بعد از ظهر تابستانی در حضور قاچاقچیان خورده پا!

یکی از دوستان اروپایی از خاطره خود در یک روز آفتابی در ماه جولای در ساحل دریای سیاه، برای حضار صحبت میکرد. تجربه او از این قرار بود که یک فروشنده عطر تقلبی در کنار ساحل به راحتی عطرهایی به نام برندهایی مثل Chanel Fiveو Christian Dior را با قیمتهایی در حد 25یورو  بازاریابی می کرد و میفروخت، بدون اینکه ترسی از پلیس داشته باشد. با توجه به قیمت این عطرها در بازار اروپا، شکی در  تقلبی بودن آن نبود و معلوم هم نبود چند نفر قربانی مضرات عطرهای تقلبی آن مرد شده بودند. این فقط یکی از هزاران مشاهده روزانه ای است که در آن فروشندگان خورد برای کسب درآمد دست به چنین اقدامی می‌‌زنند.

فرد فروشنده عطر در واقع حلقه نهایی زنجیری است که یک سر آن به چین وصل است و از مسیرهایی مثل دبی راه خود را به اروپا باز کرده است. آن مرد عطرها را از یک واسطه و فرد واسطه از یک توزیع کننده عمده خریداری کرده اند. نکته جالب توجه در این است که، این توزیع کننده‌‌ های عمده، با محموله-هایی از عطرهای تقلبی در بندر کنستانتا (Constanta) رومانی  تغذیه می‌‌شوند. این بندر نقش میزبان برای هزاران کانتینر قاچاق از عطرهای تقلبی را بازی میکند که فقط تعداد اندکی از آنها توسط پلیس کشف و ضبط میشوند.

نامهای معتبر و بزرگی که واقعی نیستند!

معمولا نام معتبرترین برندها روی عطر‌‌های تقلبی در اروپا  به چشم میخورد. برندهایی مثل Versace، Chanel، Prada، Gucci،BVlgari ، Boss،Thierry Muglier  و Dior از معروف ترین برندهایی هستند که عطرهای تقلبی در پوشش آنها فروش می‌‌روند.

طوفان خاموش مضرات عطرهای تقلبی

یکی از روش‌‌ها برای بررسی مضرات عطرهای تقلبی، داشتن اطلاعات در خصوص مکان لابراتوارهایی است که این عطرها درون آن تولید می‌‌شوند. عمده عطرهای تقلبی که در بازار اروپا به چشم میخورند، منشایی از چین، ترکیه، هنگ کنک و امارات متحده عربی دارند. هیچ کدام از این کشورها به‌‌خاطر تولید عطر مشهور نیستند بلکه، بیشتر آنها کشورهایی هستند که از لحاظ فناوری تولید در رده‌‌هایی به مراتب پایین تر از برندهای مشهور جهانی قراردارند، چه برسد به اینکه، تولید این عطرها به صورت زیرزمینی و غیر رسمی در این کشورها انجام شود!

 

کودکان قربانی مضرات عطرهای تقلبی

در این آشفته بازار، نکته تاسف بار قربانی شدن کودکان به خاطر مضرات عطرهای تقلبی و ازآب‌‌گذشته است. در سال 2011 سه دختر نوجوان بین سنین 12 تا 13 سال در رومانی بعد از مراقبت‌‌های ویژه درمانی جان خود را از دست دادند. آنها پس از استنشاق سم موجود در عطرهایی دچار مسمومیت شده بودند که گمان می‌‌رود به صورت غیر رسمی در چین تولید و بسته بندی شده‌‌باشند.

دخترانی که قبل از مرگ، علائمی مثل تهوع و سرگیجه در آنها بروز کرده بود، تنها نمونه ای از دها مورد مسمومیتی هستند که به خاطر مضرات عطرهای تقلبی در اروپا پدیدار می‌‌شود.

 

به کسانی که دوستاشان دارید «اوره» و «آرسنیک» هدیه ندهید!

از مهمترین مضرات عطرهای تقلبی، وجود سم‌های اوره و آرسنیک در محتویات آنها است. قطعاً همه ما موافقیم که هدیه دادن چنین سم‌هایی در شیشه‌های زیبا با نام برندهای بزرگ به عزیزانمان کار اشتباهی است، اما وقتی یک مناسبت خاص در تقویم فرا می‌رسد، خرید چنین عطرهایی را یک روش فوری برای تهیه کادو پیش چشمانمان می‌‌بینیم و البته با شعار:« هرچه قیمت مناسب تر، بهتر!»

 

تدابیر ویژه پلیس لندن علیه عطر‌های تقلبی

پلیس لندن برای جشن عشاق (Valentine) در سال 2019، از مغازه داران خواست برای برگزاری ایمن این مراسم از فروش عطرهای تقلبی و سایر محصولات مشابه خودداری کنند.

علاوه بر اوره و آرسنیک، مشاهدات نشان داده است ترکیباتی از سیانید نیز در این عطرهای تقلبی وجود داشته است. سیانید که بیشتر با عنوان سیانور مشهور است، موجب جدایی اکسیژن از هموگلوبین خون شده و در صورت رسیدن به دز مشخصی، مرگ انسان را در پی دارد.

آنچه در این متن خوانید، تنها بخشی از نگرانی‌‌هایی است که در مورد مضرات عطرهای تقلبی از زبان مقامات رسمی اروپا مطرح شده‌است. عطرهای تقلبی دارای ترکبیات سمی مثل اوره، آرسنیک و سیانور هستند که تهدیدی جدی برای سلامت انسان به حساب می‌‌آیند.

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.