شاید زمانی­که وقت خرید و انتخاب عطر پیش بیاید، اکثر افراد به فروشگاه عطر و اودکلن رفته و بنا به سلیقه خود یا فروشنده عطری برای خود انتخاب و از آن استفاده کنند. اینکه فاکتورهای انتخاب شما برای عطر همین گزینه­های پیش پا افتاده باشد، زیاد خوشایند نیست و انتخاب خوبی هم به عمل نمی­آید. عطر به شکل مستقیمی با شخصیت و روحیه در ارتباط است و باید در انتخاب عطر برای سنین مختلف نهایت دقت و حوصله بکار رود. می­توان گفت، برای هر سنی عطر و رایحه خاصی مطابق با سن و علایق در نظر گرفته می­شود. همانطور که لباس­ها و علایق شما در هر دهه از زندگی تغییر می­کند، عطر هم برای سنین مختلف متغیر خواهد بود. هیچ کفش و لباسی بیشتر پنج سال ماندگار نبوده و انتخاب عطر برای سنین مختلف هم به همین شکل است. به طور مثال، یک مرد نمی­تواند عطری که برای مادر خود خریداری کرده، همان را برای همسر یا خواهر خود تهیه کند چرا؟ چون سلایق و همچنین هر رایحه­ای در سنین مختلف متفاوت خواهد بود.

در نتیجه فاکتورهای شما برای انتخاب عطر باید گسترده­تر شود، زیرا هر عطری که از آن استفاده می­کنید نشانگر ماهیت واقعی شماست و نباید از آن غفلت نمایید. حتی گاهی شده افراد زمان هدیه سردرگم هستند و از معیارهای انتخاب عطر برای سنین مختلف بی­خبرند. اکثر ما می­دانیم برای خرید عطر، باید رایحه مناسب هر فصلی را مدنظر قرار دهیم. اما هنوز هم رمز و رازهای زیادی درباره انتخاب عطر وجود دارد. در این مطلب قصد داریم به نکات کاربردی در انتخاب عطر برای سنین مختلف اشاره کنیم. این نکات نه تنها جهت خرید عطر برای خودتان کمک می­کند، بلکه می­توانید توسط این نکات یک عطر مناسب برای عزیزانتان خریداری کنید.

نوجوانان چه عطرهایی می­پسندند؟

در این سنین شور و هیجان، و جنب و جوش زیاد برقرار است . تحقیقات نشان داده که نوجوانان بیشتر به بوهایی که خبر از کیک و شیرینی دهد بیشتر علاقه نشان خواهند داد. آنها در دنیای خود غرق هستند و مایلند همه پر از عطرهای شیرینی­های خواستنی پخش باشد. در نتیجه مشخص شده در انتخاب عطر برای سنین مختلف برای نوجوانان عطرهای با رایحه شیرین و گرم مانند عصاره­های هلو، انگور و وانیل بهترین گزینه است. البته برخی از پسران در این سنین، علاوه بر عطرهای شیرین طرفدار رایحه خنک هم هستند.

رده سنی ۲۱ تا ۲۵

همانطور گفتیم انتخاب عطر برای سنین مختلف کمی سخت و نیازمند صبر و حوصله است. اما انتخاب عطر برای این رده سنی کمی حساس بوده و افراد از نوجوانی به این سنین پا گذاشته­اند. حال زمان رشد و تغییر آنهاست و علاوه بر سبک لباسی که انتخاب می­کنند، عطر انتخابی آنها نیز باید متفاوت و جذاب باشد. زنان نیز بیشتر به دنبال عطرهای جذاب و شیک هستند و در این بین، عطرهای هنرمندان مشهور و همچنین عطرهایی با رایحه گل­های خوشبو یاسمن، مگنولیا، لیلی و همچنین کارامل مدنظرشان است. آقایون در رده سنی ۲۱ تا ۲۵ سال عطرهای با رایحه اسطوخودوس را می­پسندند.

عطر مناسب ۲۵ تا ۳۲ چطور؟

می­دانیم که در این رده سنی سلیقه­ها کمی پخته­تر خواهد بود. یعنی از بازی­های پلی استیشن خبری نیست و عقاید کمی بزرگتر شده.  در این سنین دیگر سلیقه­ای که ده سال پیش داشتیم را نداریم، به طور مثال، چند سال پیش لباس­ها و تی­شرت­های گرافیکی می­پوشیدیم اما حالا دیگر به سمت این لباس­ها نمی­رویم و بیشتر احساس بزرگی و مسئولیت­پذیری می­کنیم. این تفاوت سلیقه در انتخاب عطر هم تاثیرگذار است و انتخاب آن را کمی سخت­تر کرده. در این سنین بیشتر افراد مخصوصا خانم­ها به دنبال عطرهایی با رایحه گل، مرکبات هستند.

 

 

انتخاب عطر سنین ۳۳ تا ۴۵ سال

با توجه به اینکه انتخاب عطر برای سنین مختلف کمی سخت بوده، اما افراد در این رده سنی آزادند که هر عطری را متناسب با سلیقه­شان انتخاب کنند. مردان بیشتر عطرهای شیک را می­پسندند. خانم­ها عطرهایی با رایحه­های تند مانند گل مریم، چمن، چوب صندل را انتخاب خواهند کرد. از آنجایی­که حس بویایی ممکن است با بالا رفتن سن ضعیف شود، شاید این عطرها برای خانم­های جوان­تر کمی تند باشد اما خانم­های سنین ۳۳ تا ۴۵ آنها را قبول دارند.

عطر مناسب سنین بالای ۴۶ سال

آقایون در این سنین بیشتر از پیش به انتخاب عطر مناسب توجه نشان می­دهند. آنها عموما به دنبال عطرهای شیک با رایحه­های گرم و شیرین هستند. اما برخی افراد در این سنین سلیقه متفاوتی داشته و عطرهایی با رایحه چوب صندل که بسیار خوشبو و گرانبهاست را انتخاب خواهند کرد.

 

خانم­ها در شصت سالگی

اصولا خانم­ها در این سنین، یاد و خاطره گذشته را مدام تازه می­کنند و علایق آنها نزدیک به دوران جوانی­شان خواهد بود. گاهی مایلند به گذشته و آن روزهای شیرین جوانی برگردند. از این رو، عطرهایی مدنظر آنهاست که رنگ و بویی از جوانی داشته باشد. این افراد عطرهایی با رایحه گل­های خوشبو و مرکبات را انتخاب خواهند کرد. چون آنها را به روزهای جوانی و شادابی می­برد.

 

براساس موقعیت عطر بزنید

برخی از افراد عادت دارند یک عطر انتخاب و از آن در تمام موقعیت­ها یعنی از محل کار گرفته تا مهمانی­های کاری و خصوصی استفاده می­کنند. اینکه از یک نوع عطر در تمام موقعیت­ها و مراسم استفاده کنید اصلا خوشایند و درست نیست. مثلا اگر عطر انتخابی شما با رایحه گرم و تلخ باشد و آن را برای محل کار بزنید، مسلما برای ارباب رجوع جنبه بدی داشته و نسبت به آن گارد می­گیرد. یا برای مهمانی­های دوستانه بهتر است از عطرهای با رایحه خنک و ملایم استفاده کنید. در نتیجه پیشنهاد می­کنیم مطابق با سن و سلیقه خود چندین عطر انتخاب کرده، و بنا به موقعیتی که در آن قرار دارید از آنها استفاده نمایید.

تاثیر سن بر روی تغییر بوی عطر

گاهی شده دو نفر در سنین مختلف یک نوع عطر می¬زنند، اما شاهد عطر و بوی متفاوتی از آنها هستیم.
تاثیر سن بر روی تغییر بوی عطر

گاهی شده دو نفر در سنین مختلف یک نوع عطر می­زنند، اما شاهد عطر و بوی متفاوتی از آنها هستیم. یکی از دلایل این تفاوت سن آنها خواهد بود. سن اشخاص و همچنین رژیم غذایی تاثیر مستقیمی بر روی عطرها می­گذارند. در نتیجه بوی عطر در افراد با سنین مختلف، متفاوت می­شود.

راهی برای ماندگاری بیشتر عطرها

علاوه بر اینکه مناسبترین انتخاب عطر برای سنین مختلف بسیار اهمیت دارد، ماندگاری عطرها هم امری مهم و یکی از دغدغه­های افراد است. اینکه چرا با اینکه عطر گران قیمتی هم خریداری می­کنیم باز هم مدت زمان کمی می­ماند و بعد از ساعاتی دیگر از بوی خوش خبری نیست! یکی از مهمترین دلایل برای ماندگار نبودن عطرها طرز استفاده غلط از عطرها است. برخی می­پندارند همین که عطر را بر روی پوست اسپری کنیم کافیست و بهترین روش استفاده از عطر خواهد بود. اما باید گفت این بهترین شیوه استفاده نیست. عطرها را باید بر روی نقاط پالس بدن اسپری کرد. این نقاط مهم عبارت­اند از پشت گردن، نبض دست، پشت گوش، آرنج­ها، پشت آرنج پا، در این نقاط رگ­های خونی حرارت زیادی داشته و همانند یک پمپ عطر فعال هستند.

 

با توجه به معیارهای انتخاب عطر برای سنین مختلف که در این مطلب اشاره کرده­ایم، می­توان گفت سن و سال یکی از فاکتورهای مهم برای انتخاب عطر مناسب است. این موضوع بسیار اهمیت دارد تا حدی که برخی از شرکت­های سازنده، بر روی شیشه عطر رده سنی مناسب آن را قید کردند. در نتیجه بهتر است در انتخاب عطر برای سنین مختلف نهایت دقت و صبر و حوصله بکار رود، همچنین طبق معیارهای خاص انتخاب شوند.

5/5 (2 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.