انتخاب عطر یکی از انتخاب‌­های سخت برای همه ماست، خانم و آقا هم ندارد! شاید این موقعیت برای شما هم پیش آمده باشد، زمانی که وارد فروشگاه می‌­شوید، اگر بخواهید برای خود یا یکی از عزیزانتان عطر تهیه کنید، سردرگمی به سراغتان آمده و بین چندین رایحه بلاتکلیف مانده‌­اید. این حسی است که همه ما در زندگی با آن روبه‌­رو هستیم و اگر از یک‌سری نکات چشم‌­پوشی کنیم، در این بلاتکلیفی خواهیم ماند. اما یک راه‌حل ساده روانشانسی عطرها است که می‌تواند به ما کمک کند. آیا می­‌دانید عطرها شخصیت رفتاری و احوال دورنی ما را نشان می‌­دهند؟ عطرها ارتباط تنگاتنگی با شخصیت فرد دارند، بنابراین می‌­توانیم از شیوه انتخاب عطر براساس شخصیت‌شناسی عطر استفاده نماییم. چراکه، اگر عطری را بر اساس نظر دیگران انتخاب کرده و روزانه از آن استفاده کنیم، شخصیت واقعی ما آن گونه که نیستیم بیان می‌­کنند.

روانشانسی عطرها

روانشناسی عطرها
روانشناسی عطرها

انتخاب عطر براساس شخصیت، از نظر کارشناسان و روانشناسان تایید شده و معتقدند، افراد بر اساس نوع شخصیت‌­شان عطرها را
می‌­پسندند و به آن علاقه نشان می­‌دهند. جالب است نه؟ شما تا امروز درباره شخصیت‌شناسی عطر شنیده بودید؟

تابحال به این موضوع فکر کرد‌ه‌­اید که چرا، یک عطر یا رایحه‌­ای مورد پسند شماست اما دیگران آن را نپسندیده و به سراغ عطر دیگری
می­‌روند؟ این امر برمی‌­گردد به موضوع انتخاب عطر براساس شخصیت افراد، که هر کس بنا به علاقه و شخصیت رفتاری که دارد عطر مورد علاقه خود را انتخاب خواهد کرد. اما اگر شما مایلید تا انتخاب عطر براساسروانشانسی عطرها داشته باشید، یا از روش انتخاب عطر بر اساس شخصیت برای دوستان خود، عطر هدیه دهید، این مطلب برای شما مناسب است. انتخاب عطر براساس شخصیت اثبات شده و در برخی مکان­‌ها نیز تست روانشناسی برای انتخاب عطر وجود دارد که رایحه مناسب با شخصیت شما را اعلام می­‌کند.

نقش گروه­های اصلی در انتخاب عطر براساس شخصیت

 • عطرهای ساخته شده با رایحه گل‌ها:
  عطرها در این دسته متنوع هستند و بیشتر مورد توجه خانم­‌ها قرار می­‌گیرد، اما دارای گروه عطر مردانه هم هستند. افرادی که انتخاب عطرها با نت گل را انتخاب می­‌کنند، روحیه‌­ای لطیف و احساساتی دارند. گل­‌هایی نظیر بنفشه، رز و زنبق مخصوص آقایان و دیگر گل­‌ها برای عطرهای زنانه مناسب خواهد بود.
 • عطرهای ساخته شده با رایحه مرکبات:
  در روش انتخاب عطر با توجه به روانشانسی عطرها، افرادی که به سمت عطرهایی با گروه بویایی مرکبات متمایل می­‌شوند، شخصیتی اکتیو، پرانرژی و سرزنده دارند. نت­‌های تشکیل دهنده این گروه را می­‌توان به لیمو، پرتقال، برگاموت، گریپ فروت و نارنگی نام برد. عطرهای با بوی مرکبات را اغلب، یک معجون جادویی و شگفت انگیز در گرمای تابستان می‌­شناسند.
 • عطرهایی با رایحه شرقی:
  اشخاصی که از عطرهای با گروه بویایی شرقی استفاده می­‌کنند، شخصیتی ماجراجو، کنجکاو، ریسک پذیر دارند. عطرهای شرقی ترکیبی از ادویه­‌های خوشبو بوده که خود دارای چندین زیردسته از جمله وانیلی، رایحه گل‌ها، فوژه، چوبی و تند هستند. این گروه بویایی، جزء رایحه‌های جذب‌کننده و محبوب به شمار می‌روند.
 • عطرهای ساخته شده از رایحه چوب:
  گروه بویایی چوبی نمادی از قدرت، استواری و منطق‌گرایی است. اصولا افراد متفکر از این گروه استفاده خواهند کرد. گروه چوبی به چند دسته اقیانوسی، چیپر، آروماتیک، گلی مشک و ادویه‌­ای تقسیم شده که اشخاص در انتخاب عطر براساس شخصیت‌شناسی عطر آن‌ها را انتخاب می­‌کنند.

مواردی که تا این قسمت از مطلب اشاره کرده‌­ایم در هنگام انتخاب عطر براساس شخصیت جزء گروه­‌های اصلی بویایی هستند. اما انتخاب چندین رایحه دیگر شخصیت افراد را نشان می­‌دهد، که می‌­توانید با استشمام عطرشان پی به شخصیت رفتاری آنها ببرید. اگر مایلید تا بدانید کدام شخصیت‌­ها به چه رایحه­‌های علاقمند هستند، به ادامه مطلب بپردازید.

شخصیت‌شناسی عطر
رایحه های متفاوت عطرها

عطر با رایحه تند

افرادی که دارای اعتماد به نفس بالا، باهوش، مدیریت قوی، استواری از ویژگی­‌های شخصیتی آنهاست، عطرهایی با رایحه تند را
می­‌پسندند. این رایحه نشان از قدرت و استواری آنها داشته و با استشمام عطرهای تند روحیه شاداب و سرزنده­ای خواهند داشت و حال دلشان خوب می‌­شود. پس اگر کسی در اطراف شما از عطرهای تند استفاده می‌­کند، می‌­توانید پی به مدیریت قوی آن‌ها برده و به این اشخاص اعتماد کنید.

عطر با رایحه تلخ

اگر مایلید تا از روش انتخاب عطر براساس روانشانسی عطرها کمک بگیرید، همچنین شخصیتی با انگیزه بالا هستید که اصولا مایل نیستید
زندگی­‌تان زیاد دست­خوش تغییرات باشد، یا فعال بوده و ورزش یکی از علایق شماست، عطرهای با رایحه تلخ گزینه ایده آلی برای شما خواهد بود. کسانی­‌که از عطرهای تلخ استفاده می­‌کنند اغلب سخت بوده و مدام اصرار دارند همه چیز طبق نظرشان پیش برود. تا جایی­که غیر از این باشد اخم کرده اما سعی می‌کنند عصبانیت خود را کنترل کنند. از خصوصیات آنها می‌­توانیم به خویشتن داری و اراده قوی اشاره کنیم.

عطر با رایحه ملایم

به طور معمول، افرادی که از عطرهای ملایم استفاده می­‌کنند در بین دوستان و خانواده خود بسیار محبوب هستند. آن‌ها احساساتی، آرام، اسرارآمیز، قلبی بزرگ دارند. به هیچ‌­وجه خودخواهی در زندگی­شان نقشی نداشته و خیلی سریع مشکلات زندگی خود را به دست فراموشی می‌­سپارند. اغلب مایلند تا جلب توجه کرده و اعتماد اطرافیان خود را در کمترین زمان ممکن به دست آورند. اما باید مراقب این افراد باشید، زیرا اگر موضوعی ناراحتشان کند خیلی زود عصبی می‌­شوند و مدام بهانه می­‌تراشند.

عطر با رایحه خنک

در صورتی­که انتخاب عطر براساس شخصیت باشد، برای افرادی که میزبان خوبی هستند و غرور مثبتی دارند عطرهای خنک انتخاب مناسبیست. اگر در جمع دوستانه خود یا در مهمانی­‌ها و حتی در محل کار، با کسانی روبه‌­رو شده‌­اید که از عطرهای خنک استفاده می‌­کنند، به مدیریت و برنامه ریزی دقیق آن‌ها برای زندگی­‌شان اعتماد کرده و بدانید که این افراد هیچگاه وقت خود را برای مسائل بیهوده هدر
نمی­‌دهند. آنها همیشه مسئله مهمی را هدف خود قرار داد و برای رسیدن به آن، برنامه‌ریزی می‌پردازند و بر طبق اصولی مشخص پیش می‌­روند. با تمام این برنامه‌ریزی­‌ها، گاهی استرس و نگرانی به سراغ دلشان می­‌آید.

عطر با رایحه گرم

مسئولیت‌پذیری یکی از ویژگی­‌های بارز این افراد است. همیشه برای حفظ و انجام مسئولیت­‌هایی که برعهده می­‌گیرند می­‌دانند که باید چگونه رفتار کنند. اگر مایلید تا انتخاب عطر براساس روانشانسی عطرها داشته باشید و دوستان شما برایتان بسیار مهم هستند، عطرهای با رایحه گرم را انتخاب کنید. از خصوصیات اصلی آنها را می­‌توانیم به احساسات شدیدشان اشاره کنیم. در برابر مسائل زندگی اغلب
واکنش‌­های شدیدی نشان می­‌دهند که این خود، نشان از روحیه گرم و احساسات شدید آنها خواهد داشت. کسانی­‌که عطرهای گرم را می‌­پسندند، بسیار خون گرم و همراه و مشاور خوبی برای خانواده و دوستان هستند و حسادت نقشی در زندگی آنها ندارد.

عطر با رایحه شیرین

افرادی که به عطرهای شیرین علاقه دارند و مدام از آنها استفاده می‌­کنند، هم‌­صحبت خوبی برای همه خواهند بود. می‌­توان به راحتی و بدون دغدغه با این افراد درد و دل کرد، همچنین مشورت گرفت. چون اصولا همیشه در حال یاد گرفتن بوده و مایلند چیزهای جدیدی یاد گرفته و از آن درس زندگی بگیرند. همان­‌طور که از رایحه مورد علاقه‌­شان پیداست، شخصیت وجودی شیرین داشته و شوخ طبعی از خصوصیات اصلی آنهاست. این اشخصاص حساس و زود رنج بوده در حدی که اگر از کسی عصبی شوند، بخشیدن آن شخص تا حدودی سخت یا غیرممکن است. آرزوهای زیادی دارند که شاید برای دیگران عجیب به نظر برسد، اما جالب بوده و بسیاری از آن‌ها با پشتکار به اهدافشان می‌­رسند.

شخصیت‌شناسی عطر
شناخت رایحه عطرها

شناخت برخی از رایحه ­ها

همانطور که موضوع این مقاله ما شخصیت‌شناسی عطر است، برخی از رایحه‌­ها نشان‌دهنده شخصیت ماست و عطری که استفاده
می­‌کنیم شاید تا مدت طولانی یا حتی سالیان سال، در ذهن اطرافیان ما بماند. به طور حتم، این موضوع برای شما هم صدق خواهد کرد. خیلی از مواقع شده که عطری شما را به یاد یک فردی انداخته و از یاد او و این عطر خوش، لبخندی بر لبانتان جاری می­‌شود، یا حتی این موضوع گاهی برعکس عمل کرده و با استشمام عطری منزجر شده‌­اید و یاد کسی می­‌کنید که اصلا خاطره خوبی از آن نداشته، تا حدی که از عطر و بوی او هم متنفر هستید. پس عطری که استفاده می‌­کنیم در ذهن‌­ها ثبت شده و شخصیت ما را نشان خواهند داد.

اما رایحه­‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کرده‌­ایم، می‌­توانند به شما در روانشناسی عطرها کمک کند تا شخصیت افراد را بشناسید. البته شاید صد در صد صحیح نباشند و برای همه صدق نکنند، اما تا حد زیادی موثر هستند. در ادامه رایحه برخی از ترکیبات را برای کمک به شما در انتخاب عطر بیان می‌­کنیم:

 • عطر با رایحه میخک: دارای رایحه تند

 • عطر ریحان: دارای رایحه گرم

 • چوب صندل: رایحه شیرین

 • رایحه نعناع: خنک و سرد

 • عطر کندر: رایحه گرم و شیرین

شما چه نوع شخصیتی دارید؟

با کمک مطالبی که امروز خدمت شما عرض کردیم، می‌توانید با اتکا بر روانشناسی عطرها به نتیجه درستی رسیده و عطر مناسب خود را انتخاب کنید.

4.7/5 (3 نظر)

4 دیدگاه برای “روانشانسی عطرها و هر آنچه باید در این زمینه بدانید

 1. Delaram گفته:

  سلام خسته نباشید
  من تا الان فکر میکردم که بوگارت عطر تلخیست ولی متوجه شدم گرم و تند است.این عطر تنها رایحه ایست که ب شدت آن را دوست دارم ولی ویژگی های افراد با علاقه ب رایحه های تلخ ب طور کامل در وجود من صحت دارد.
  حالا میتوان گفت عطر بوگارت تلخی دارد؟

  • مهدی حاجی محمدی گفته:

   سلام سلامت باشید بوگارت هیچ وقت تلخ نبوده چون روایحی که داخلش به کار برده شده گلی و مرکباتی هستش که تو نت ابتدایی اسطخودوس مشهوده ممکنه یه جاهایی تلخ به مشام برسه ولی در کل دز دسته عطرهای تلخ قرار نمیگیره

 2. ساجده گفته:

  سلام من همیشه وقتی از عطر استفاده میکنم استرس به سراغم میاد مخصوصا که علاقه ی شدیدی به عطرهای شیرین دارم بنظرتون چه عطری استفاده کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.