تا حالا مقالاتی که نگارش کردیم، همگی برای مشتریان بود تا بتوانند بهترین گزینه را برای استفاده انتخاب کنند. اما امروز می‌خواهیم راهنمایی برای فروشندگان عطر ارائه دهیم. در حال حاضر فروش عطر در ایران در حالت‌های متفاوتی انجام می‌شود اما مهم اینجاست که این عطرها چطور به فروش خوب دست می‌یابند. معرفی عطرها برای افزایش فروش باید به گونه‌ای انجام شود که مشتری به شما اعتماد کرده و تصمیم به خرید بگیرد. قبل اینکه بتوانیم این مسئله را حل کنیم، باید درباره روش‌های فروش عطر اطلاعات درستی داشته باشیم.

  • فروش عطر در مغازه‌های عطرفروشی
  • فروش عطر بصورت اینترنتی

امروزه در اینستاگرام یا وب، فروش عطر و معرفی انواع و اقسام آن بسیار به چشم می‌خورد. هر کدام شیوه‌های مختلفی برای فروش دارند که باعث ایجاد رقابت بینشان می‌شود. به طور قطعی می‌توان گفت بین این دو روش فروش یعنی حالت حضوری و مجازی تفاوت‌های زیادیست. برای اینکه بتوانید به فروش مطلوبی دست یابید باید تبلیغ عطرها برای فروش را بلد باشید. ما در این مقاله راهنمای جامعی برای این منظور در نظر گرفتیم که از شما دعوت می‌کنم به مطالعه آن بپردازید.

معرفی عطرها برای افزایش فروش

روشی که بین هر دو گزینه فروش حضوری و مجازی مشابه بوده، معرفی درست عطر و ادکلن است. باید بتوانید درست محصول خود را معرفی کنید. البته ناگفته نماند که در حالت مجازی معرفی هر محصولی به مراتب سخت‌تر از حالت حضوری است. معمولا مشتری برای خرید عطر به فروشگاه مراجعه کرده، عطرها را تست می‌کند و یکی را انتخاب می‌نماید. اما در حالت مجازی چنین حالتی وجود نداشته و مشتری امکان تست ندارد. مگر شما امکاناتی را محیا کنید تا بتواند درست تصمیم گرفته و انتخاب کند. در ادامه نحوه معرفی عطرها برای افزایش فروش را برای هر دو مورد بررسی می‌کنیم.

فروشگاه حضوری عطر و ادکلن

معرفی عطرها برای افزایش فروش
معرفی عطرها برای افزایش فروش

در قدم اول باید بدانید، اعتماد مشتری همه چیز شما برای فروش است. پس لطفا عطرهایی که برای فروش درنظر می‌گیرید همگی اصل باشند. بسیاری از مشتریان توانایی تشخیص عطر اصل و غیراصل از یکدیگر را ندارند. پس این شمایید که باید به انتخاب درست آن‌ها و هزینه ای که بابت خرید عطر می‌پردازند، کمک کنید. این مسئله شامل گزینه‌های زیر می‌شود:

۱- چیدمان درست عطرها در فروشگاه

عطرها را به نوعی در فروشگاه خود بچینید که شیشه آن‌ها کاملا مشخص باشد. همچنین قسمت عطرهای مردانه و زنانه را از هم مجزا کرده و حتی اگر می‌توانید رایحه‌ها را نیز از هم تمیز دهید. این موضوع یک روش تبلیغ عطرها برای فروش است.

۲- به مشتری اجازه تست دهید

شما می‌توانید از هر عطری که در مغازه خود دارید، تستر تهیه کرده و به مشتری اجازه تست عطر را بدهید. برای شما اصلا نباید مهم باشد که او چندین عطر را تست می‌کند، باید تا زمانی که عطر دلخواه خود را نیافته، با حوصله و دقت او را راهنمایی کنید. از طرفی در فروشگاه خود حتما قهوه داشته باشید تا بوی رایحه‌ها از بین برود تا انتخاب درستی صورت گیرد.

تبلیغ عطرها برای فروش
تست عطر و ادکلن توسط مشتری

۳- درباره ماندگاری عطرها صحبت کنید

معمولا برای تمامی افرادی که تمایل به خرید عطر دارند، ماندگاری عطر اهمیت فراوانی دارد. این مسئله را حتما به مشتری بگویید. او حق دارد درباره عطری که به آن علاقه‌مند شده اطلاعات درستی پیدا کند. ماندگاری عطر بخش مهمی از معرفی عطرها برای افزایش فروش است.

۴- کاتالوگ و توضیحات عطر را در اختیار مشتری قرار دهید

اگر عطری که مشتری طلب می‌کند دارای کاتالوگ و توضیحاتی است، حتما آن را در اختیار مشتری قرار دهید تا اطلاعات کاملی از عطر موردنظر خود بدست آورد. اینگونه به شما اطمینان بیشتری کرده و درست انتخاب می‌کند.

۵- قیمت واقعی را بگویید

متاسفانه در بازار عطر و ادکلن قیمت‌های نجومی به چشم می‌خورند، مخصوصا اگر عطرفروشی برند شود و محبوب افراد گردد. این موضوع اصلا درست نیست و مطمئن باشید بعد از مدتی فروش شما به طرز عجیبی کاهش می‌یابد. زیرا بالاخره رقیبی برای شما پیدا می‌شود که دقیقا عطرهای شما را با قیمت مناسب‌تری به فروش می‌رساند. پس منصف باشید و سود معقول خود را روی هر عطر بکشید. اینگونه معرفی عطرها برای افزایش فروش کار خود را کرده و با فروش بیشتر و قیمت منصفانه، به درآمد عالی می‌رسید.

خلاصه کلام اینکه، یک فروشنده عطر، وظیفه سنگینی برعهده داشته و باید فردی خوشرو و صبور باشد تا محصولات خوبی را به مشتری عرضه کرده و به فروش خوبی دست یابد.

فروشگاه غیرحضوری عطر و ادکلن

این فکر همیشه ذهن شما را درگیر می‌کند، که ویترینی برای مشاهده عطرها موجود نیست، عطرها برای مشتری قابل لمس نیست و تست آن‌ها غیرممکن است، پس چه باید کرد؟ با تمام این حرف‌ها عطرفروشی‌های آنلاینی هستند که درآمد آن‌ها بسیار بالاست و حتی از درآمد عطرفروش‌های حضوری هم بیشتر است. پس آن‌ها چه می‌کنند؟ تبلیغ و معرفی عطرها برای افزایش فروش چگونه امکان‌پذیر می‌شود؟

online sale- فروش آنلاین عطر
فروش آنلاین عطر و ادکلن

۱- تصاویر باکیفیت از عطرها تهیه کنید

هر عطری را که در اینترنت جستجو کنید، یافت می‌شود. اما بهتر آن است که خودتان از عطرها عکس واضح و جذاب تهیه کنید. عکس‌ها را طوری تهیه کنید که تمامی وجوه شیشه عطر مشخص شود و مایع درون آن نیز کاملا نشان داده شود. همچنین از عطر کنار جعبه آن نیز عکس بگیرید تا تمامی مشخصات آن معلوم شود. با این کار اولین قدم معرفی عطرها برای افزایش فروش را برداشته‌اید.

۲- اطلاعات جامعی درباره عطرها بنویسید

حال که مشتری امکان مشاهده و تست عطر را ندارد، باید بصورت تمام و کمال درباره ویژگی‌ها، سال ساخت و کشور سازنده، سه نت عطر، نوع جنسیت و میزان ماندگاری آن اطلاعات کاملی بنویسید. حتی گاهی پیشنهاد می‌کنید یک ویدئوی کوتاه تهیه کرده و در آن پیرامون عطرها صحبت کنید. این کار باعث جلب اعتماد بیشتر کاربران به شما خواهد شد و همین امر سبب خرید از شما می‌شود.

۳- برای مناسبت‌ها تخفیف یا هدیه درنظر بگیرید

مناسبت‌هایی مانند اعیاد، موقعیت خوبیست که به کاربران خود تخفیف دهید تا به شما و فروشگاه آنلاینتان احساس خوبی پیدا کنند. مثلا برخی عطرها را با قیمت مناسب و تخفیفی که برای خودتان امکان‌پذیر است، به فروش برسانید. یا اگر مشتریانی دارید که تا به حال از شما خرید کرده‌اند، می‌توانید عطرهای کوچکی را هدیه دهید. یا اعلام کنید که با خرید یک عطر، برنده یک عطر جیبی از برند X می‌شوید. این موضوع آنقدر بر ذهن مشتری تاثیر مثبتی می‌گذارد که ترغیب به خرید می‌شود.

۴- مقالات جامعی درباره ادکلن‌ها بنویسید

در برخی حوزه‌ها مانند همین عطر و ادکلن، افراد تمایل به نگارش مقاله ندارند. اگر شما بتوانید به خوبی این بازار را بررسی کنید و اطلاعات مفیدی کسب کنید، حتما می‌توانید مقالات باارزشی بنویسید. مثلا درباره سوالاتی که مردم پیرامون عطرها دارند، جستجو کنید و بنویسید. شک نکنید در جستجوها جزء نتایج اولیه خواهید بود. گاهی درباره برخی محصولات معروف خود بنویسید و لینک به صفحه محصول دهید که مشتری در صورت تمایل خرید خود را انجام دهد.

۵- عطرها را با بسته‌بندی مناسب ارسال کنید

عطرها خود زیبایی منحصربه‌فردی دارند. شما نیز می‌توانید بسته‌بندی جذابی برایش ایجاد کنید که برای شما هزینه چندانی ندارد. یا می‌توانید از مشتری خود سوال کنید که آیا عطر موردنظر کادو است؟ اگر این‌چنین بود با جعبه‌های زیبنده‌ای آن‌ها را بسته بندی کنید.

۶- از افراد برای معرفی عطرها کمک بگیرید

یکی از روش‌های معرفی عطرها برای افزایش فروش، استفاده از برخی افراد علاقه‌مند مدلینگ است. مثلا خانم‌ها و آقایانی که علاقه مند به مدل شدن دارند و ظاهر خوبی داشته، می‌توانند گزینه‌ها طلایی شما باشند. عطرها را به دست آن‌ها دهید و تصاویری را بگیرید. حتی می‌توانید از آن‌ها بخواهید عطر را روی مچ دست خود اسپری کنند و فیلمی تهیه کنید. معمولا افراد با مشاهده این موارد، علاقه مند به خرید می‌شوند.

چگونه عطرها را برای فروش تبلیغ کنیم؟

معرفی عطرها برای افزایش فروش راه و روشی دارد. شما باید بیاموزید که در روش حضوری و غیرحضوری چطور می‌توان مشتری را جذب کرده و وفادار کرد. تمامی این روش‌ها باید اصولی باشند و از قانون درستی تبعیت کنند. مطمئن باشید حتی در روش غیرحضوری اگر درست پیش روید، به نتایج خوبی در فروش عطرهای مردانه و فروش عطرهای زنانه خواهید رسید.

4/5 (2 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.