گل رز در همه جای دنیا مظهر عشق است. گلبرگ‌های ظریف و زیبای آن نمایانگر حس لطافت و تازگی است. از قضا همین گل معطر در صنعت عطرسازی نیز کاربرد فراوان داشته و خوشبو‌ترین عطرها را شامل می‌شود. اگر کمی در صنعت عطرسازی دقیق شوید و رایحه عطرها را مورد بررسی قرار دهید، متوجه خواهید شد که اسانس گل رز در ساخت عطر و در بسیاری از عطرها موجود است. امروز می‌خواهیم کمی درباره گل رز و ویژگی‌های آن صحبت کنیم و در نهایت ادکلن‌هایی را که با این اسانس درست شده‌اند معرفی کنیم.

اسانس گل رز در ساخت عطر

اسانس گل رز در عطرسازی زمانی که تهیه می‌شود به رنگ زرد است و عطر مطبوع و دلپسندی دارد. این اسانس اگر در دمای پایین قرار گیرد، کاملا جامد است و در صورتی که حرارت ببینند به حالت مایع درمی‌آید. گل‌های رز نیز خود انواع مختلفی دارد که در هنگام اسانس گیری از آن‌ها استفاده می شود. گل رز خودرو که خود به خود می‌روید، گل‌های رزی که به حالت قدیمی کشت شده و می‌روید و رزهایی که امروزه با روش‌های جدید بدست می‌آید. این سه گروه در صنعت عطرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. گاهی اسانس گل رز را به نام گل سرخ یا محمدی نیز می‌گویند.

گل رز تنها دارای یک اسانس مشخص نیست، بلکه هزاران نوع اسانس و عطر را از این گل بدست می‌آوردن که بسته به نوع گل آن متفاوت است. یعنی در صنعت عطرسازی به وفور از اسانس گل‌های رز استفاده می‌کنند و ادکلن‌های معطر و عالی را تولید می‌کنند. بد نیست کمی درباره خواص و يژگی‌های گل رز بدانید.

اسانس گل رز در ساخت عطر
اسانس گل رز در ساخت عطر

ویژگی‌های بارز گل رز

گل رز در عطرسازی به وفور یافت می‌شود و به عنوان ملکه گل‌ها از آن همیشه یاد می‌شود. اما علاوه بر آن ویژگی‌ها و فواید دیگری نیز دارد که بسیار مهم بوده و شاید شما آن را ندانید. به همین دلیل در اینجا می‌خواهیم درباره این خاصیت‌ها صحبت کنیم.

 • از گل رز در ساخت و فراوری چای مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • در تولید مرباهای شرکتی و خانگی استفاده دارد.
 • برای آرامش اعصاب و در صنعت روانپزشکی کاربرد فراوانی دارد.
 • برای جلوگیری از کم‌خوابی از این گیاه می توان کمک گرفت.
 • برای از بین بردن افسردگی و بهبود احساسات افراد نقش بسزایی ایفا می‌کند.
 • در سلامت پوست و مو بسیار موثر بوده و کاربرد دارد.
 • در تنظیم هورمون‌های بدن بسیار مهم و ضروری است.

شما می‌توانید به کمک اسانس گل رز یا روغن آن بسیاری از مشکلات را درمان کنید. ولی مبحث اصلی که پیش روی ماست همان صنعت عطرسازیست که با کمک گل رز و تبخیر آن می‌توان به رایحه‌های عالی دست یافت.

ساخت و تهیه اسانس گل رز بصورت سنتی

طرز تهیه اسانس گل رز
طرز تهیه اسانس گل رز

برای اینکه عطر و ادکلنی با گل رز ایجاد کنند، مسلما در صنعت از روش‌های صنعتی قدرتمندی بهره می‌گیرند. ولی این اسانس‌گیری روش سنتی و خانگی نیز دارد که می توانید به کمک آن در خانه خود نیز اسانس گل رز در ساخت عطر تهیه کنید.
برای تهیه اسانس گل رز در این روش سنتی به وسایل خاصی نیاز نداریم و با کمترین امکاناتی که در هر آشپزخانه‌ای یافت می شود، می‌توانیم عملیات اسانس‌گیری را انجام دهیم.
در این روش چون گلبرگ‌های رز بسیار لطیف هستند، عملیات ما به خوبی انجام شده و گل رز در عطرسازی جواب بهتری به ما می‌دهد.

به چه وسایلی نیاز داریم؟

 • تعدادی گل رز مثلا ۴ عدد که گلبرگ های آن از ساقه جدا شده باشند.
 • یک سوم فنجان روغن زیتون یا روغنی که بی‌بو باشد.
 • دو عدد ظرف پیرکس یا ظروفی که در مواجهه با هوا مقاوم باشند.
 • قاشق غذاخوری
 • ظرفی برای جوشاندن آب

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، تنها وسایلی که برای اسانس گل رز در ساخت عطر نیاز داریم، در آشپزخانه همه ما یافت می‌شود.

شروع مراحل اسانس‌گیری

روغن زیتون بی بو را داخل ظرف مقاوم بریزید و سپس گلبرگ‌های رز را که جدا شده هستند، داخل آن بریزید. حال نوبت کمک گرفتن از قاشق است تا آن‌ها را با هم به خوبی ترکیب کنیم. به گونه‌ای که تمام سطح گلبرگ‌ها را روغن بپوشاند.
حال باید آب را به جوش آورید. بهتر است دو استکان آب را داخل ظرف ریخته و آن را روی شعله گاز به نقطه جوش برسانید. پس از آن می‌توانید ظرف را از روی شعله بردارید.

حال درب ظرفی که حاوی روغن و گلبرگ های گل رز بود را ببندید و آن را داخل آب جوش بگذارید. مدت زمانی که باید این ترکیب داخل آب جوش بماند بهتر است ۳ الی ۴ دقیقه باشد. سپس آن را خارج کنید و در گوشه‌ای قرار دهید تا اسانس گلبرگ‌ها کامل خارج شوند. معمولا برای این منظور به شما پیشنهاد می‌کنیم، ۲۴ ساعت به ترکیب فرصت دهید.

بعد از گذشت ۲۴ ساعت یک صافی بگیرید و اسانس را از گلبرگ ها جدا کنید و داخل ظرفی دربسته بریزید. به شما تبریک می‌گوییم! اسانس گل رز شما آماده شده و می‌توانید از آن به عنوان خوشبو کننده استفاده کنید. حتی می توانید در شامپو نیز برای معطرسازی موهای خود بکار ببرید.

اسانس گل رز در ساخت عطر آنقدر باارزش است که ادکلن‌های آن نیز واقعا محبوب افراد می شوند. در اینجا برخی از بهترین عطرها را برایتان معرفی می‌کنیم.

ادو پرفیوم زنانه ایو روشه مدل Comme Une Evidence

 

گل رز در عطرسازی
ادو پرفیوم زنانه ایو روشه مدل Comme Une Evidence

ادو پرفیوم زنانه ایو روشه مدل Comme Une Evidence یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین عطرها در دنیاست که برای بانوان طراحی شده است. این عطر دارای رایحه شیرین، خنک و طبیعت است که برای فصل تابستان و بهار توصیه می‌شود. دارای اسانس گل رز است که بویی عالی به آن بخشیده است.

ادو پرفیوم زنانه دیور مدل JOY

ادو پرفیوم زنانه دیور مدل JOY
ادو پرفیوم زنانه دیور مدل JOY

ادو پرفیوم زنانه دیور مدل JOY نیز ترکیباتی از گل رز در خود داشته و احساس شادی را در شخص ایجاد می‌کند. این عطر گلی بوده و با رایحه میوه‌ها ترکیب شده است. در خانم‌ها احساس شور و نشاط ایجاد می‌کند.

پرفیوم زنانه ی شانل مدل نامبر 5 ادیشن No5 Red Edition

پرفیوم زنانه ی شانل مدل نامبر 5 ادیشن No5 Red Edition
پرفیوم زنانه ی شانل مدل نامبر 5 ادیشن No5 Red Edition

پرفیوم زنانه ی شانل مدل نامبر 5 ادیشن نیز یکی دیگر از ادکلن‌هاییست که دارای ترکیبات گل رز است. این ادکلن به علت داشتن شیشه‌ای بسیار زیبا، شهرت زیادی یافته است. این ادکلن طراوت و تازگی عجیبی به شما می‌بخشد.

پرفیوم مردانه ی الرصاصی مدل Rasasi Shuhrah Pour Homme

پرفیوم مردانه ی الرصاصی مدل Rasasi Shuhrah Pour Homme
پرفیوم مردانه ی الرصاصی مدل Rasasi Shuhrah Pour Homme

پرفیوم مردانه ی الرصاصی مدل Rasasi Shuhrah Pour Homme ادکلنی با رایحه طبیعی و گرم است که در روزهای سرد سال مناسب است. این ادکلن دارای شیشه‌ای جذاب و زیباست. این ادکلن نیز از ترکیبات گل رز در خود بهره مند می‌شود.

پرفیوم مردانه ی الرصاصی مدل Rasasi AL Wisam Day

پرفیوم مردانه ی الرصاصی مدل Rasasi AL Wisam Day
پرفیوم مردانه ی الرصاصی مدل Rasasi AL Wisam Day

پرفیوم مردانه ی الرصاصی مدل Rasasi AL Wisam Day یکی دیگر از ادکلن‌هاییست که دارای ترکیبی از گل رز بوده و بسیار معطر است. ادکلنی با رایحه تلخ، خنک و گلی است که برای فصول گرم سال گزینه مناسبی است.

گل رز در عطرسازی چگونه است؟

گل رز یکی از گل‌های خوشبو و سرشناس در صنعت عطرسازی است. اسانس گل رز در ساخت عطر به وفور یافت می‌شود و در اکثر عطرها نیز یافت می‌شود. در واقع عطرهایی که این اسانس را دارند، بهترین عطرهای ممکن هستند که آقایان و خانم‌ها علاقه خاصی به آن‌ها پیدا می‌کنند.

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.