یکی از محبوب‌ترین عطرهایی که در تمام دنیا به آن علاقه‌مند هستند، عطر گل یاس است. این عطر آنقدردلپسند است که معمولا بیشتر افراد با استشمام آن احساس خوبی به دست آورده و دوست دارند آن را از آن خود کنند. گل یاس نیز عطری است که از قدیم تا کنون مورد استفاده قرار گرفته و برای ایرانیان به نوع دیگری جذابیت دارد. تا جایی که اگر خانه‌های ویلایی را بنگرید، از میان ۱۰ خانه حداقل ۸ خانه گل‌ها و گلدان‌های یاس پرورش داده و در فصولی مانند بهتر از بوی آن لذت می‌برند. در این مقاله می‌خواهیم درباره روش تهیه عطر گل یاس با هم صحبت کنیم. اینکه چگونه با گل یاس اسانس‌گیری کرده و آن را تبدیل به ادکلن‌هایی با نت پایه یاس می‌کنند.

روش تهیه عطر گل یاس

روش تهیه عطر گل یاس
روش تهیه عطر گل یاس

عطر گل یاس ما را به یاد معنویت و خاطرات قدیمی می‌اندازد. در واقع این گل یکی از عطرهای خاطره‌آور محسوب می‌شود که بسیاری به آن علاقه‌مند هستند. از این عطر می‌توان در افزایش آرامش و بهبود روحیه استفاده کرد. همچنین رایحه آن کاملا شادی‌آور است. گل یاس بصورت بوته‌ای در گلدان‌ها پرورش داده شده و از اسانس و روغن آن در ساخت عطر و ادکلن به وفور استفاده می‌شود. این گل تا جایی محبوبیت دارد که بعد از گل رز جزء بهترین‌هاست. اما اصل و نسب این گل به کجا برمی‌گردد و از کجا آمده است؟

گل یاس متعلق به شرق دور یعنی چین و هند است که از گذشته تا کنون به عنوان یکی از باارزش‌ترین اسانس و رایحه‌ها از آن یاد می‌شود. یعنی در نزد افراد آن سرزمین‌ها یاس مقدس بوده و در مراسم‌های معنوی خود از آن استفاده می‌کردند. البته این بدان معنا نیست که این گل را حتما باید از کشورهای چین و هند برداشت کرد، بلکه در حال حاضر در کشورهایی مانند ایران، فرانسه، مصر، اسپانیا، الجزایر و مراکش کشت می‌شود. روغن این گل آنقدر باارزش است که لقب پادشاه یا روغن ملکه را به آن داده اند. در واقع این رایحه بسیار قدرتمند بوده و پخش بوی فوق‌العاده‌ای دارد.

ترکیب آن با روغن گل رز عطری را به وجود می‌آورد که گرانقیمت‌ترین ادکلن‌ها را از آن خود می‌کند. اما با این تفاسیر بدست آوردن آن بسیار سخت است. شاید به همین دلیل قیمت آن گران است. زیرا برای بدست آوردن یک گرم روغن یاس خالص نیازمند ۸۰۰۰ گل یاس هستیم. و این دارای هزینه‌های هنگفتی است.

بدست آوردن رایحه گل یاس

رایحه گل یاس
گلبرگ های تازه گل یاس

حال دوست داریم بدانیم بدست آوردن رایحه گل یاس به چه صورت است و در واقع بدست آوردن رایحه گل یاس چگونه است.
گلبرگ‌های یاس را در یک روغن جذب کننده خیس می‌دهند. این روش سنتی بوده و حتی در خانه نیز قابل اجراست. پس اگر در حیاط خانه خود گل یاس پرورش می‌دهید، بد نیست این روش را امتحان کنید. به چه چیزهایی نیاز دارید؟

 • چیدن گلبرگ‌های تازه از گل یاس
 • روغن جذب کننده شامل پارافین، روغن کنجد یا روغن زیتون که بی بو باشند.
 • یک ظرف پیرکس مانند مستطیلی
 • الکل اتانول

در ظرف مستطیلی شکل به مزان یک سانتی متر روغنی را که انتخاب کرده‌اید و بدون بو است بریزید. حال نوبت آن می‌رسد که گلبرگ گل‌های یاس را با دقت روی روغن بچینید تا جایی که گل‌ها تمام سطح روغن را بپوشانند. طی ۲۴ ساعت باید دو بار در بازه زمانی هر ۱۲ ساعت گل‌ها را با روغن بهم بزنید. و سپس بعد از ۴۸ ساعت گل‌ها را از روغن بیرون آورده و روغنشان را دوباره در ظرف بریزید. داخل ظرف مجدد گلبرگ های تازه ریخته و همان عملیات را انجام دهید. چند بار این کار را کنید تا روغن کاملا عطر یاس را به خود بگیرید و اصطلاحاً اشباع شود.

مرحله استخراج عطر

حال باید عطر موردنظر را استخراج کنید. برای این کار لازم است الکل اتانول را به آن اضافه کنید. میزان الکل اضافه شده باید متناسب با روغن باشد. مثلا اگر ۱۰۰ سی سی روغن استفاده می‌کنید، به میزان ۳۰ سی‌سی الکل اتانول روی آن بریزید. حال باید منتظر از بین رفتن الکل شوید تا عطرتان آماده شود. می‌توانید آن را در یک ظرف ریخته و در واقع عطر و اسانس طبیعی از یاس داشته باشید.
روش تهیه عطر گل یاس به اینصورت بدست می‌آید. البته که این روش حالت سنتی دارد اما به همین نسبت در صنعت، رایحه گل یاس را بدست می‌آورند. ترکیب این عطر با ترکیبات دیگر عطر و ادکلن‌های عالی را به وجود می‌آورد.

ویژگی‌های عطر گل یاس

 • رایحه گل یاس به عنوان یک آرامبخش قوی در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • در احساسات افراد به شدت تاثیرگذار بوده و حس خوبی به آن‌ها می‌بخشد.
 • این عطر باعث کاهش استرس و ضربان قلب می‌شود.
 • یادتان باشد بیشتر ادکلن‌هایی که رنگ صورتی و بنفش کمرنگ دارند حتما رایحه گل یاس را در خود دارند.

کاربرد یاس

حال علاوه بر صنعت عطرسازی، از یاس در چه مواردی استفاده می‌کنند؟

 • در آروماتراپی و روان‌ درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • استفاده در لوازم آرایشی بهداشتی
 • استفاده در درمان سردرد، صرع، اوتیسم و کم کاری تیروئید
 • درمان افسردگی

حال با هم به بررسی یک سری عطر و ادکلن مردانه که با بدست آوردن رایحه گل یاس خلق شده‌اند، می‌پردازیم.

ادو پرفیوم زنانه ی آرت اند پرفیوم مدل Fatal Attraction

ادو پرفیوم زنانه ی آرت اند پرفیوم مدل Fatal Attraction
ادو پرفیوم زنانه ی آرت اند پرفیوم مدل Fatal Attraction

ادو پرفیوم زنانه ی آرت اند پرفیوم مدل Fatal Attraction یکی از ادکلن‌هاییست که در آن رایحه یاس موجود است. همان‌طور هم که گفتیم از رنگ بنفش کمرنگ بهره برده است. این عطر زنانه فرانسوی رایحه‌ای شیرین و گلی دارد که بسیار محبوبیت دارد.

ادو پرفیوم زنانه الی ساب مدل Le Parfum In White

ادو پرفیوم زنانه الی ساب مدل Le Parfum In White
ادو پرفیوم زنانه الی ساب مدل Le Parfum In White

ادو پرفیوم زنانه الی ساب مدل Le Parfum In White یکی دیگر از ادکلن‌هاییست که دارای ترکیبات گل یاس است. این ادکلن یک برند لبنانی است و دارای رایحه میوه‌ای و گلی است. این عطر محبوب خانم‌های با کلاس و مشکل پسند است.

ادو پرفیوم مردانه ی آرت اند پرفیوم مدل Enigma Bois Noir

ادو پرفیوم مردانه ی آرت اند پرفیوم مدل Enigma Bois Noir
ادو پرفیوم مردانه ی آرت اند پرفیوم مدل Enigma Bois Noir

ادو پرفیوم مردانه ی آرت اند پرفیوم مدل Enigma Bois Noir یک عطر مردانه فرانسوی است که ترکیبی از گل یاس در آن به کار رفته. البته برای عطرهای مردانه این رایحه زیاد قالب نیست و بیشتر در عطرهای زنانه به چشم می‌خورد. این عطر دارای رایحه‌ای شیرین، خنک و خوراکی است و بسیاری از آقایان به آن علاقه‌مند هستند.

ادو پرفیوم مردانه ی الرصاصی مدل Hatem Ruh Al Mughamarah

بدست آوردن رایحه گل یاس
ادو پرفیوم مردانه ی الرصاصی مدل Hatem Ruh Al Mughamarah

ادو پرفیوم مردانه ی الرصاصی مدل حاتم ال مغماره دارای رایحه تند، گلی، گرم و طبیعت است. در آن رایحه گل یاس به کار رفته و بوی خوشی به آن داده است. جالب است بدانید که ترکیبات گل رز نیز در کنار گل یاس وجود دارد، از این رو جزء بهترین عطرها به شمار می‌رود.

عطر گل یاس

همان طور که گفتیم گل یاس یک نماد معنوی و عالیست که از قدیم تا کنون وجود داشته و در عطر و ادکلن نیز کاربرد خاصی دارد. روش تهیه عطر گل یاس را در این آموزش برایتان شرح دادیم. اگر شما در حیاط خانه خود گل یاس پرورش می دهید به راحتی می‌توانید با امکانات کمی روغن و اسانس آن را بدست آورید و به عنوان یک عطر خالص استفاده کنید. همچنین اگر دوست دارید از ادکلن‌هایی که رایحه یاس دارند، استفاده کنید، بد نیست ادکلن‌هایی که معرفی کردیم را بررسی کنید.

4/5 (2 نظر)

2 دیدگاه برای “روش تهیه عطر گل یاس

 1. مریم گفته:

  من از یک عطاری طب سنتی، عطر یاس و نرگس خریدم، بوی بشدت غلیظی داره و کاملا بوی حرم و عطرهایی که به امکان مذهبی میزنند رو میده. میخواستم بدونم، آیا امکان تعدیل این رایحه وجود داره؟ و آیا اصلا اون عطرها، عطرهای اصل هستند؟ و دیگه اینکه اسانس گیری از گلها باعث میشه بوهای اونا شبیه به هم باشه و همینقدر آزاردهنده؟

  • مهدی حاجی محمدی گفته:

   سلام بانوی محترم اسانس گل هارو میشه با اسانس هایی مثل خزه اوک موس ترکیب کرد و فرش تر کرد ولی اول باید اسانسی که دست شماست تست بشه بعد ترکیب بشه که بهتر بشه و قطره ای باید تست کنید تا یک رایحه خوب بدست بیارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.