در کتاب ادبیات فارسی دوران دبستان با کلمه مشک آشنا شدیم. و خواندیم که یک ماده خوشبو است. مشک در واقع ماده‌ای است که از غده هایی که بین ناف و دستگاه تناسلی جنس نر آهوی ختن استخراج می‌کنند. از این رو، عطر حاصل از این ماده را حیوانی می‌گویند که در جنگل های کوهستانی هند، پاکستان، تبت،چین و سیبری بدست می‌آید. مشک در عطرسازی بسیار ارزشمند بوده و اگر شکارچیان کمی انصاف به خرج دهند می‌توانند بدون کشت و کشتار، این ماده را دریافت کنند. ولی این اتفاق نمی‌افتد و معمولا این نوع آهو توسط شکارچی، شکار شده و سپس دست به عملیات استخراج می‌زنند.

مشک در عطرسازی

پس از شکار آهو، کیسه مشک را از بدن او خارج کرده و روی سنگ تخت در معرض نور آفتاب قرار می‌دهند. ولی تنها در یک صورت می‌توان کیسه مشک را بدون شکار آهو دریافت کرد که این کیسه بزرگ و دردناک شده و آهو خود تمایل به انداختن آن دارد. او با کشیدن کیسه به سنگ و اطراف، کیسه را درمی‌آورد. سپس شکارچیان می‌توانند به دنبال کیسه بوده و آن را دریافت کنند.
ناگفته نماند که مشک نه تنها در صنعت عطرسازی جایگاه ویژه‌ای دارد، بلکه در داروسازی نیز بسیار موثر است. اما باید تفاوت انواع مشک را بدانید تا بتوانید از آن استفاده کنید. حتما می‌پرسید مگر مشک، انواع هم دارد؟

مشک در عطرسازی
مشک در عطرسازی

تفاوت انواع مشک

مشک نیز انواع مختلفی دارد که عبارت است از: مشک گیاهی، مشک حیوانی و مشک سنتتیک

مشک گیاهی چیست؟

در واقع به مشک گیاهی، فلاوری نیز می‌گویند. برخی از گیاهان مانند سنبل ختایی ، سنبل وحشی، کرفس وحشی در تقطیر از ساقه، به اسانسی می‌رسند که بسیار شبیه به بوی مشک است. از این رو به آن‌ها مشک گیاهی می‌گویند. در واقع این رایحه خود به عنوان یک عطر محسوب شده و بویی شیرین دارد.

مشک حیوانی چیست؟

مشک حیوانی که خود مشخص بوده و درباره آن صحبت کردیم. در واقع رایحه‌ای است که در آهوی نر گرفته شده و کیسه‌ایست که در بدن او تعبیه شده است. این ماده بسیار ارزشمند بوده و معمولا شکارچیان به مبالغ بالایی آن را به فروش می‌رسانند.

مشک سنتتیک چیست؟

همان‌طور که از نامش پیداست، پدیده‌ای عملی بوده که در دانشگاه اختراع می‌شود. در سه دسته نیترو. پلی سایکلیک و ماکروسایکلیک موجود است که فقط از نوع ماکروسایکلیک آن استفاده می‌شود. در واقع رایحه‌ای شفاف، تمیز، شیرین، میلکی یا خامه ای، سبک، لایت و روشن و تا حدی پودری دارد.

اما از بین این سه دسته، خوشبوترین و اصل‌ترین رایحه همان مشک حیوانیست که اگر در ادکلنی به کار رود، مسلما نمونه حرفه‌ای و به نامی است. حال که فهمیدیم مشک را از کجا تهیه کرده و تفاوت انواع مشک را متوجه شدیم بد نیست چند نمونه معروف عطر و ادکلن که در آن‌ها این ماده خوشبو به کار رفته را بررسی کنیم.

ادو پرفیوم مردانه کرید مدل Aventus

ادو پرفیوم مردانه کرید مدل Aventus
ادو پرفیوم مردانه کرید مدل Aventus

ادو پرفیوم مردانه کرید مدل Aventus، عطری است که حس بویایی را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. کرید یک برند فرانسوی است که این ادکلن نیز یکی از معروف‌ترین برندهای آن است. نه تنها بویی نافذ و عالی داشته بلکه طراحی شیشه آن به زیبایی انجام شده که هر کسی را مجذوب خود می‌کند. در اولین اسپری این ادکلن، رایحه نارنج، انگور سیاه، آناناس و سیب را می‌شنوید. کم کم به نت میانی که شامل ترکیبات گیاه جادویی پاتچولی، گل رز و یاسمین خواهیم رسید که حس انرژی و شادابی به ما خواهد داد. در نهایت به نت پایانی می‌رسیم که حاوی ترکیبات مشک، اوک‌موس، عنبر و شیرینی وانیل است. مشک در عطرسازی جایگاه ویژه‌ای دارد که در این عطر نیز در نت پایانی شاهد آن خواهیم بود.

ادو پرفیوم مردانه کرید مدل Green Irish Tweed

ادو پرفیوم مردانه کرید مدل Green Irish Tweed
ادو پرفیوم مردانه کرید مدل Green Irish Tweed

ادو پرفیوم مردانه کرید مدل Green Irish Tweed عطری شیرین، تند و خنک است که برای فصول سرد سال به شما پیشنهاد می‌شود. در همان ابتدا که عطر را پوست خود اسپری می‌کنید به ترکیبات گل زنبق و به‌لیمو می‌رسید. این دو گیاه حس شادی و انرژی خاصی را به شما می‌بخشد. سپس با گذر زمان به نت میانی که حاوی ترکیبات برگ گل بنفشه خواهیم رسید. کم کم به طولانی‌ترین نت یعنی نت پایانی که حاوی ترکیبات چوب صندل و عنبر و مشک است خواهیم رسید.

ادو پرفیوم زنانه کرید مدل Aventus For Her

ادو پرفیوم زنانه کرید مدل Aventus For Her
ادو پرفیوم زنانه کرید مدل Aventus For Her

ادو پرفیوم زنانه کرید مدل Aventus For Her یک عطر فرانسوی است که فروش فوق‌العاده بالایی دارد. این عطر دارای ترکیبات میوه‌ای و گلی است که دقیقا مطابق با سلایق بانوان خلق شده. ترکیب مشک در عطرسازی در نت میانی این عطر کاملا مشهود است و خوشبویی آن را دوچندان کرده است. در اولین اسپری این ادکلن روی پوست به ترکیبات گیاه پاتچولی، سیب سبز، نارنج، لیمو، فلفل صورتی و گل بنفشه خواهید رسید. به مرور زمان در نت میانی چوب صندل، گل رز و مشک را خواهید داشت و کم کم به مرور زمان در یک دوره طولانی به ترکیبات هلو، انگور سیاه، یلانگ یلانگ و عنبر می‌رسیم. همان‌طور که مشاهده می‌کنید در طولانی‌ترین نت یعنی نت میانی مشک یافت می‌شود.

ادو پرفیوم زنانه شانل مدل Coco Noir

ادو پرفیوم زنانه شانل مدل Coco Noir
ادو پرفیوم زنانه شانل مدل Coco Noir

ادو پرفیوم زنانه شانل مدل Coco Noir نیز یکی از عطرهای خوشبو و عالی زنانه بوده که از برند شانل خلق شده است. خانم هایی که عاشق عطرهای تند و گرم هستند، می‌توانند از این ادکلن استفاده کنند زیرا دقیقا مطابق با سلیقه آن‌ها ایجاد شده است. طراحی جذاب شیشه این عطر نیز یکی دیگر از مزیت‌های آن است که هر کسی را مجذوب خود ساخته و البته چون به رنگ مشکی است افراد فکر می‌کنند یک ادکلن کاملا مردانه است.
در اولین اسپری این ادکلن روی نبض خود متوجه رایحه گریپ‌فروت و نارنج که ترکیبات مرکبات است می‌شوید. این نت به شما نشاط و شادی و انرژی خاصی می‌بخشد و شما را به سمت نت میانی سوق می‌دهد. در نت میانی ترکیبات گل‌های یاسمین، رز، نرگس و گل شمعدانی را خواهیم داشت که سرشار از انرژی مثبت و حس خوب است. کم کم به مرور زمان در یک بازه زمانی طولانی به نت پایانی خواهیم رسید. در این نت ترکیباتی نظیر دانه‌ی تونکا، گیاه پاتچولی، چوب صندل، وانیل، مشک و کوکنار را خواهیم داشت که بوی مطبوع و دلپذیری را به شما می‌دهند.

وجود مشک در عطرسازی

از بین تمام گیاهان و جانوران بسیاری هستند که در صنعت عطرسازی مفید واقع می‌شوند. یکی از این موارد مشک در عطرسازی است. مشک از کیسه معطر آهو بدست آمده و عطرهای عالی و باکیفیتی را به بازار عرضه می‌کند. امروز درباره نحوه بدست آمدن مشک و تولید آن، تفاوت انواع مشک و ادکلن‌هایی که با آن ساخته می‌شوند، صحبت کردیم. شما می‌توانید با مطالعه این مقاله عطرهای دلخواه خود را به راحتی بیابید.

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.