عطرها با رایحه‌های متفاوتی موجودند که هر کدام باعث اسانس خاصی در هر عطر می‌شوند. در ترکیبات موجود در یک عطر گاهی به کلمه پاتچولی برخورد می‌کنیم. شما درباره این گیاه چه می‌دانید؟ رایحه پاتچولی در عطرها یه رایحه فوق‌العاده قوی است. از یک بوته در کشور هند می‌روید که به نعنا هندی نیز معروف است. ما امروز می‌خواهیم اسانسی که از این بوته بدست می‌آید را بررسی کنیم و ببینیم چطور در عطر و ادکلن به کار می‌رود. با ما همراه باشید…

رایحه پاتچولی در عطرها

برگ‌های این گیاه فوق‌العاده خوشبو بوده که از آن اسانس و عطر خالص برای صنعت عطرسازی بدست می‌آید. حال شاید دوست داشته باشید بدانید دقیقا این گیاه چه رایحه‌ای دارد! نعنا هندی یا گیاه پاتچولی اسانسی نسبت ترش و شیرین داشته و به اصطلاح رایحه‌های نمناک، تاریک، چوبی و خاکی را به آن اختصاص می‌دهند. از این رو در بسیاری از عطرها به کار رفته و موجود است.

گیاه پاتچولی دارای شاخ و برگ‌های زیادی است که در واقع آن را شبیه به یک بوته پرپشت می‌کند که در بین آن‌ها گل‌های صورتی و سفید به چشم می‌خورد. نام این گیاه به سرزمین اصلی برمی‌گردد.

رایحه پاتچولی در عطرها
رایحه پاتچولی در عطرها

شرایط برداشت و استفاده از پاتچولی

شرایط برداشت و نگهداری از این گیاه بسیار حساس است و بویی که حاصل می‌شود بستگی به گزینه‌هایی مانند زمان کشت، برداشت، پروسه خشک کردن آن و در نهایت تقطیرش بستگی دارد. برای برداشت بهترین اسانس باید از برگ‌های بالایی این گیاه و آن‌هایی که بزرگ‌تر هستند عملیات برداشت انجام شود. در واقع نوع خالص بودن اسانس رایحه پاتچولی در عطرها، از همان برگ‌های بزرگ و کهن‌تر است. سپس شروع به خشک کردن برگ و ساقه می کنند. بعد از خشک شدن، برگ‌ها را از ساقه جدا کرده و داخل ظرف‌هایی حصیری شکل می‌ریزند. بعد از آن منتظر می‌مانند تا فرآیند تخمیر و انتشار صورت گیرد.

فردی که این کار را انجام می‌دهد باید خیلی دقیق بوده و شامه قوی داشته باشد تا بتواند اسانس را کنترل کند. از این رو همه افراد در صنعت عطرسازی نمی توانند برای به کار رفتن پاتچولی در ادکلن فعالیتی انجام دهند و تنها برخی افراد یا کارگاه‌ها متخصص در این زمینه هستند.

گیاه پاتچولی در مناطق گرمسیر رشد می‌کند ولی از نور مستقیم خورشید متنفر است. اما اگر با کمبود آب هم مواجه باشد، هیچ مشکلی نیست زیرا به راحتی رشد می‌کند اما خیلی کندتر از حالتی که آب دارد.

ترکیب پاتچولی با سایر عناصر

برای اینکه عطرهای خوبی بدست آید، مسلما ترکیبات زیادی با هم مخلوط شده و در نهایت تبدیل به ادکلن می‌شود. (قبلا درباره ترکیبات ادکلن صحبت کردیم، اگر دوست دارید می‌توانید سری به مقاله مرتبط بزنید.)
رایحه پاتچولی در عطرها می‌تواند با ترکیباتی چون صندل، سدر، لاوندر، رز و لابدانیوم به راحتی مخلوط شود.
حال اگر موافق باشید به برخی از ادکلن‌های موجود که با پاتچولی ایجاد شده‌اند اشاره کنیم.

ادکلن زنانه کلینیک مدل Aromatics Elixir

ادکلن زنانه کلینیک مدل Aromatics Elixir
ادکلن زنانه کلینیک مدل Aromatics Elixir

ادکلن زنانه کلینیک مدل Aromatics Elixir یک عطر آمریکاییست که اولین بار برای دنیای مد و فشن تولید شد. ماهیتی تند، گرم، خوراکی، طبیعت و گلی دارد که معمولا برای فصول سرد سال پیشنهاد می‌شود. نت آغازین این ادکلن دارای ترکیبات تخم گشنیز،گیاه بابونه، مریم‌گلی، گل شمعدانی، چوب رزوود برزیلی و نارنج بوده و بعد از گذر زمان جای خود را به ترکیبات گل میخک صد پر، گل مریم، شکوفه‌ی پرتقال، ریشه‌ی زنبق، گل یاسمین، یلانگ‌یلانگ و گل رز می‌دهد. در نت پایانی انتظار چوب صندل، گیاه پاتچولی، مشک، خزه‌ی اوک موس، علف وتیور و بخور خوشبو را خواهیم داشت. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید به گیاه پاتچولی در نت پایانی رسیدیم که عطر خود را در همان انتها بروز داده و حفظ می‌کند.

ادو پرفیوم زنانه شیسیدو مدل Zen

ادو پرفیوم زنانه شیسیدو مدل Zen
ادو پرفیوم زنانه شیسیدو مدل Zen

ادو پرفیوم زنانه شیسیدو مدل Zen یک برند ژاپنی است که بوی مطلوب، ملایم و خنکی دارد که در تمام فصول سال به جز زمستان می‌توان از آن استفاده کرد. شیشه بسیار زیبا و باظرافتی داشته که نگاه‌ها را به خود خیره می‌کند. در نت آغازین این ادکلن پرتقال، نارنج، گریپ‌فروت، آناناس و گل رز موجود است که با اسپری کردن روی پوست آن را به راحتی متوجه خواهید شد. سپس در نت میانی به ترکیبات گل فریزیا، گاردنیا، بنفشه، زنبق دره، نیلوفر و سیب قرمز می‌رسند. و در نت پایانی باید انتظار پاتچولی، چوب سدر، بخار معطر، عنبر و مشک را داشته باشیم.

ادو پرفیوم زنانه ایوسن لورن مدل Mon Paris

ادو پرفیوم زنانه ایوسن لورن مدل Mon Paris
ادو پرفیوم زنانه ایوسن لورن مدل Mon Paris

رایحه پاتچولی در عطرها در ادو پرفیوم زنانه ایوسن لورن مدل Mon Paris نیز یافت می‌شود. این عطر فرانسوی بوده و رایحه کاملا شیرینی دارد که در فصول بهار و پاییز به شما بانوان عزیز پیشنهاد می‌شود. در نت آغازین آن ترکیبات توت‌فرنگی، تمشک، گلابی، نارنج، آلدهید، پرتقال و نارنگی موجود بوده و سپس در نت میانی به ترکیبات گل تاتوره، یاسمین، یاسمین چینی، صدتومانی و شکوفه‌ی پرتقال می‌رسیم و در نهایت در نت پایانی شاهد ترکیبات گیاه پتچولی، مشک، عنبر، چوب سدر، خزه‌ی اوک‌موس و وانیل خواهیم بود. به کار رفتن پاتچولی در ادکلن به نظر می‌رسد همیشه در نت پایانی شکل می گیرد تا ماندگارتر باشد.

ادو پرفیوم مردانه آمواژ مدل Honour

ادو پرفیوم مردانه آمواژ مدل Honour
ادو پرفیوم مردانه آمواژ مدل Honour

ادو پرفیوم مردانه آمواژ مدل Honour نیز یک برند فرانسوی است که عطری چوبی، تند و گرم دارد. این ادکلن مناسب آقایان بوده و به کار رفتن پاتچولی در ادکلن یکی از مزایای آن به شمار می‌رود. در نت آغازین شما ترکیبات فلفل صورتی و فلفل سیاه را حس می‌کنید. همین‌جاست که هیجانی می‌شوید. سپس در نت میانی به ترکیبات گل شمعدانی، صمغ درخت لامی و جوز هندی خواهیم رسید که انرژی و حرارت را در شما افزایش می‌دهد. سپس در نت پایانی به علف وتیور، وانیل، گیاه پاتچولی، چوب سدر ویرجینیا، مشک، بخار معطر و دانه‌ی تونکا می‌رسیم که اعتماد بنفس و تمرکز را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

ادو پرفیوم مردانه ایو سن لوران مدل La Nuit de L’Homme L’Intense

ادو پرفیوم مردانه ایو سن لوران مدل La Nuit de L’Homme L’Intense
ادو پرفیوم مردانه ایو سن لوران مدل La Nuit de L’Homme L’Intense

ادو پرفیوم مردانه ایو سن لوران یک عطر مردانه تند و شرقی است که ساخت کشور فرانسه است. اگر به دنبال رایحه پاتچولی در عطرها هستید، این ادکلن دارای این رایحه بوده و گزینه مناسبی برای شماست. در نت آغازین آن گل بنفشه و سوسن موجود است که با اسپری کردن آن روی پوست متوجه آن خواهید شد. در نت میانی شاهد رایحه رایحه‌ی وانیل و مریم‌گلی هستیم و در نهایت در نت پایانی به ترکیبات دانه‌ی تونکا و گیاه پاتچولی می‌رسیم. این ترکیبات در کنار هم بوی خوشی را در این ادکلن به ما هدیه می دهند.

عطر مردانه الرصاصی مدل Rasasi Rumz AL rasasi 9325 Pour Lui

عطر مردانه الرصاصی مدل Rasasi Rumz AL rasasi 9325 Pour Lui
عطر مردانه الرصاصی مدل Rasasi Rumz AL rasasi 9325 Pour Lui

عطر مردانه الرصاصی دارای رایحه پاتچولی در عطرها است. این عطر مردانه اماراتی دارای رایحه گلی و خنک است که برای روزهای گرم تابستانی و فصل بهار گزینه مناسبی به نظر می‌رسد. در نت آغازین آن شاهد رایحه برگاموت، هل و سیب سبز بوده و در نت میانی به ترکیبات لیلی دره، فریزیا و گل یاس می‌رسیم و در نهایت در نت پایانی، ترکیبات چرم، سدر، گیاه پاتچولی، مشک سفید و آمبروکسان را خواهیم داشت.

به کار رفتن پاتچولی در ادکلن

در توضیح و تشریح رایحه پاتچولی در عطرها و در ادامه آن معرفی عطرهای زنانه و مردانه‌ای که از رایحه این گیاه استفاده می‌کنند، به این نتیجه رسیدیم که گیاه پاتچولی در نت پایانی موجود است. نت پایانی دقیقا همان نتی است که در نهایت باقی می‌ماند و بیشترین میزان ماندگاری را دارد.

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.