وقتی حرف از عطر و ادکلن می‌شود به ظاهر ما فقط به یک ماده خوشبو که استفاده از آن ما را معطر می‌سازد، فکر می‌کنیم. واقعیت هم همین است اما این عطر و ادکلنی که شما به آن فکر می‌کنید تنها یک ماده نبوده و از ترکیبات مختلفی تشکیل شده. در واقع اگر بخواهیم عطر و ادکلن را به تنهایی پیش روی شما بگذاریم، به یک عصاره روغنی می‌رسیم که معطر است اما تنها یک اسانس را شامل می‌شود. در واقع به این عصاره روغنی ماده خام و اصلی در ساخت عطر می گویند. این ماده با سایر موارد ترکیب شده و به ادکلنی که شما امروزه استفاده می‌کنید، تبدیل می‌شود. حال مواد دیگر چیست؟ الکل موجود در عطر و ادکلن، ماده بعدی است که حتما در هر عطر و ادکلنی از آن استفاده شده تا بوی عطر شما ماندگار شده و به آن چیزی که می‌بینید نزدیک شود.

الکل موجود در عطر و ادکلن

ترکیب الکلی عطر متفاوت بوده و برای هر عطری به میزان مشخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما الکلی که در عطر و ادکلن استفاده می‌شود چیست؟
مسلما اگر بخواهیم الکل را همان الکل صنعتی درنظر بگیریم، برای پوست بسیار مضر بوده و پوست را دچار نقصان می‌کند. ولی طبیعتا این نوع الکل‌ها در عطرسازی استفاده نمی شود. از این رو باید دید نوع الکل موجود در عطرها چیست؟

الکل موجود در عطر و ادکلن، دناتوره یا Denatured alcohol است که به آن الکل عطرسازی نیز می‌گویند. این نوع الکل با ترکیباتی مخلوط می‌شود که خاصیت خوراکی خود را از دست داده و ضرری هم به پوست نمی‌زند. از این رو به آن الکلی گویند که تغییر ماهیت داده و آماده استفاده ار صنعت عطرسازی است. این الکل از خود هیچ گونه اسانسی نداشته و همین امر سبب می شود تا بویی را به اسانس اصلی عطر وارد نکند. از طرفی به راحتی باعث ترکیب شدن ساختار و مواد اصلی عطر می‌شود و هیچ تداخلی در ساختار آن ایجاد نمی‌کند. آن را خیلی یکدست و کامل مخلوط می‌کند.

الکل موجود در عطر و ادکلن
الکل موجود در عطر و ادکلن

نقش الکل در عطرسازی

اگر بخواهیم نقش الکل را در عطرها بگوییم، می‌توان به آن نقش اصلی اختصاص داد. الکل‌ها هم در بهتر ترکیب شدن مواد عطری کمک می‌کنند و هم باعث می‌شوند تا نت‌های موجود در عطر خیلی راحت و فوری آزاد شوند. همین الکل است که باعث پخش بوی عطر شما و ماندگاری آن می‌شود.
در واقع عطری که در آن الکل به کار می‌رود کاملا رقیق شده و افشانندگی خوبی دارد. در واقع می‌توان گفت حالت جامد عطرها را از بین برده و به آن‌ها حالت رقیق و مایعی می‌بخشد تا شما راحت‌تر بتوانید از آن بهره‌مند شوید.

الکل برای خنکی

الکل برای خنکی
الکل برای خنکی

الکل ویژگی خنک کنندگی دارد، یعنی زمانی که تبخیر می‌شود شما می‌توانید یک خنکی خاصی روی پوست خود احساس کنید. از این رو در تمامی عطرها الکل استفاده می‌شود اما در ادکلن‌هایی که برای فصول گرم سال درنظر گرفته می‌شود، میزان الکل بیشتر است. آن بخش از عطری که در فضا منتشر می‌شود، مخصوص همین الکل موجود در عطر است. آنچه بصورت سنگین روی پوست باقی می‌ماند، همان نت‌های آغازین، میانی و پایانی عطر است. در هر عطری هم این نت‌ها متفاوت بوده و با توجه به ترکیبات آن متغیر است.
از پاراگراف بالا به این استناد می‌رسیم که اگر از الکل در عطر استفاده شود، بوی عطر شما را نه تنها خودتان بلکه دیگران نیز متوجه خواهند شد.

ویژگی‌های الکل موجود در عطر و ادکلن

هر ماده‌ای که در عطرسازی به کار می‌رود منطقی در خود دارد و در کنار این منطق ویژگی‌هایی نیز دارد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ادکلن که درباره‌اش صحبت کردیم همان رقیق کنندگی است. ولی این الکل در کنار این ویژگی، خاصیت دیگری دارد که باعث عدم لک شدن لباس شما بعد از اسپری کردن روی لباس می‌شود. یعنی اگر اسانس موجود در ادکلن بدون الکل باشد، روی لباس شما حتما لک و رد ایجاد می‌کند که ممکن است به این راحتی‌ها از بین نرود. پس این الکلی که در عطر و ادکلن موجود است فایده‌های زیادی دارد.

میزان الکل موجود در عطر و ادکلن

از اینکه می‌گوییم الکل موجود در عطر و ادکلن یکی از موارد اصلی و مهم ساختار عطر است، منظورمان میزان مناسب و به اندازه آن است. زیرا وجود بیش از حد الکل در عطر نیز می‌تواند باعث پایین آمدن ماندگاری ادلکن شود. ترکیب الکلی عطر بصورت درصدی معمولا پشت جعبه یا شیشه عطر هک شده. به این موضوع توجه کنید. البته این موضوع را بدانید که پس از اسپری کردن عطر روی بدن می‌توانید به میزان الکل موجود در آن به راحتی پی ببرید.

درباره الکلی که در عطرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، صحبت کردیم و گفتیم این الکل دناتوره یا Denatured alcohol نام دارد. اما این را بدانید که اتانول ۹۵ درصد الکلی است که در عطرسازی استفاده می‌شود. این نوع الکل نیز هم خانواده دناتوره بوده و از نوع بی‌بو است.

ترکیبات کلی عطر چیست؟

ترکیبات کلی عطر
ترکیبات کلی عطر

حال که درباره الکل موجود در عطر و ادکلن صحبت کردیم، وقت آن رسیده که ترکیبات اصلی عطر را نیز با هم بررسی کنیم. یک عطر از سه بخش تشکیل شده که بصورت زیر است:

اسانس: رایحه یا اسانس همان چیزی است که از گیاهان، گل‌ها و حیوانات بدست آمده و بصورت روغنی است. این همان پایه و اساس ساخت عطر است. یعنی در وهله اول، اسانس روغنی را دریافت کرده و سپس با سایر ترکیبات، مخلوط می‌شوند.

ماده حامل: این همان ماده‌ایست که به اسانس اصلی اضافه شده و باعث رقیق شدن آن می‌شود. یعنی همان ترکیب الکلی عطر که با کمک آن می‌توان پخش بو و ماندگاری عطر را به میزان قابل توجهی افزایش داد. و باعث ساخت عطر شد.

مواد افزودنی: این مواد برای بیشتر شدن مرغوبیت عطرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلا مواد رنگی که به عطر می‌زنند تا رنگ آن تغییر کند یا رایحه‌های جانبی را مواد افزودنی گویند.

این سه بخش اصلی عطر دقیقا در تمامی ادکلن‌ها وجود داشته و الکل تنها یکی از بخش‌های آن بوده که بسیار مهم است.

ترکیب الکلی عطر

امروز به بررسی الکل موجود در عطر و ادکلن پرداختیم. برخی از ادکلن‌ها دارای درصد مشخص و استانداردی از عطر هستند که برای آن کاملا ضروری و مناسب است. اگر این الکل به میزان زیادی موجود باشد، بوی الکل در محصولات عطر و ادکلن قالب است و سریع تبخیر می‌شود. پس هر بخش از ادکلن باید در ساختار عطر، به میزان قابل توجهی به کار رود.

3.3/5 (4 نظر)

2 دیدگاه برای “الکل موجود در عطر و ادکلن چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.