خراب شدن عطر می‌‌تواند به سادگی اتفاق بیافتد! عطرها با گذر زمان دچار تغییر شیمیایی می‌‌شوند. این تغییر شیمیایی ممکن است کاری کند که رایحه عطر مثل گذشته نباشند. استفاده از عطرهایی که خراب شده است می‌تواند باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک شود. با این وجود نمی شود تاریخ مشخصی برای مصرف یک عطر تعیین کرد. در این متن اطلاعاتی در خصوص خراب شدن عطر ارائه می‌‌شود.

 

تاریخ مصرف عطرها

این یک واقعیت است که نمیدانیم زمان خراب شدن عطر دقیقا چه زمانی است؟ روی شیشه عطر تاریخ‌هایی مثل ۱۲ یا ۲۴ ماه برای مصرف تعیین می‌‌شود اما این لزوماً به معنی این نیست که بعد از گذشت این زمان نمی توانید از عطر استفاده کنید.  درج آن عدد به این مفهوم کاهش کیفیت عطر با مرور زمان است.

در طول سال‌ها تعداد زیادی عطر در مناسبت‌های مختلف هدیه گرفته ام تا حدی که توانستم یک مجموعه از عطرهای قدیمی جمع‌آوری کنم. تاریخ تولید برخی از این عطرها مربوط به پنج سال یا بیشتر نیز می‌‌شود. با این حال تلاش برای استفاده از آنها تجربه وحشتناکی بود!  من سعی کردم عطر مورد علاقه خودم را پیدا کنم اما تقریبا هیچکدام از آنها برای استفاده در یک مهمانی قابل استفاده نبودند. تنها کاری که ممکن بود، جداکردن عطرهای  خراب شده به طور کامل نسبت به عطرهایی بود هنوز بوی قابل تحملی داشتند.

 

 از خراب شدن عطر چگونه آگاه شوم؟

به خاطر تفاوت در شرایط نگه داری عطر مثل دما و سایر شرایط محیطی، تعادل شیمیایی عطر به شیوه‌های مختلفی ممکن است بر هم بخورد. پیوند‌های بین مولکولی شکسته می‌شود و ترکیب‌های جدیدی ساخته می‌‌شود که چندان خوشبو نیستند. این فعل و انفعالات شیمیایی ممکن است باعث بروز واکنش‌های آلرژیک و ناراحتی‌های پوستی شود. به همین خاطر توصیه می‌‌شود به محض خراب شدن عطر، از آن استفاده نکیند. اما چطور از خراب شدن عطر مطلع شویم؟

بروز حساسیت‌ها و ناراحتی‌های پوستی و حتی تنفسی، مهمترین نشانه این است که حاکی از خراب شدن عطر شماست.  شاید به اشتباه فکر کنید به عطر مورعلاقه خودتان حساسیت پیدا کرده اید ولی در حقیقت تاریخ مصرف عطر دلخواهتان تمام شده است.

دور انداختن شیشه عطر پس از بروز حساسیت‌ها و تهدید سلامتی، شاید نوش دارو پس از مرگ سهراب باشد. سئوال اساسی اینجاست که چطور قبل از مصرف عطر خراب شده، نسبت به موضوع آگاه شویم؟

 

خراب شدن عطر و تغییرات شکل ظاهری

یکی از اولین علامت‌های تغییر شیمیایی تغییر رنگ در مایع عطر است. بعضی وقت‌ها خراب شدن عطر با تیره شدن رنگ آن همراه است. با این حال برای قضاوت در مورد تغییر رنگ عطر لازم است از قبل به طور دقیق به رنگ آن توجه کرده باشید. همین موضوع کار را کمی سخت می‌‌کند.

بعضی وقت‌ها هم رنگ مایع درون شیشه عطر به رنگ شیری درمی آید که در این حالت درک تفاوت تا حدودی آسانتر است. لایه شیری رنگ حاصل از ته نشینی برخی مواد در عطر، به راحتی در کف شیشه عطر به شکل خلط آبغوره مشهود هستند.

اگر هیچ کدام از حالت‌های بالا در عطر دیده نشد، یک روش ساده برای فهمیدن خراب شدن عطر، تفاوت در رایحه عطر است.

 

تغییر رایحه بعد از خراب شدن عطر

همیشه عطر مشکوک به خرابی را استشمام کنید. به عنوان یک راهکار ساده به یاد داشته باشید که عطرهای خراب رایحه متفاوتی نسبت زمان سالم بودن دارند. وقتی این عطر‌ها را روی لباس یا پوستتان اسپری می‌کنید ولی رایحه ای که به شامه شما می‌‌رسد مثل قبل نیست و احتمالاً از آن خوشتان نمیآید، بدانید که عطر شما خراب شده است.

یک نکته مهم در تغییر بو در به علت خراب شدن عطر، تفاوت نوع تغییری است که در بوی عطر روی می‌دهد. این تفاوت به به نوع عطر بستگی دارد. طبق تجربه شخصی، نوعی از عطر‌ها که روی آنها عبارت Eau De Toilette درج شده است، بعد گذشت زمان بی الکل را از خود متساعد می‌کنند. حتما شما هم موافقید که وقتی صبح از خانه بیرون می‌زنید نباید بوی کسی را بدهید که احتمالا شرب خمر کرده است!

نوع دیگری از عطر‌ها که روی آنها عبارت Eau De Parfum نوشته شده با گذشت زمان مصرف بوی تندی شبیه ادویه کاری پیدا می‌کنند. بعضی دیگر هم بعد از خراب شدن، شدت و قدرت اولیه را ندارند. شاید توصیف بوی همه عطرهای خراب شده سخت باشد اما به عنوان یک نکته کلی، عطری که خراب شده رایحه همیشگی را ندارد. راستی امروز که عطرزدید همان بوی همیشگی را داشت؟

 

چه راهی برای تعیین تاریخ مصرف عطرها وجود دارد؟

اگر علاقمندید از تاریخ مصرف پیشنهادی عطرها و لوازم آرایشی اطلاعات دقیقی داشته باشید می‌توانید از سایت checkcosmetic.net کمک بگیرید. این سایت با استفاده از بارکد درج شده زیر شیشه عطر، تاریخ مصرف یا زمان حدودی خراب شدن عطر را نشان می‌دهد. این وبسایت توصیه می‌کند که سه سال بعد از تولید، بهترین زمان مصرف عطر است.

 

راه‌های جلوگیری از خراب شدن عطر

مهمترین عامل خراب شدن عطر، شیوه نگه داری آن است. دمای خیلی بالا یا خیلی کم و نور مستقیم می‌تواند خراب شدن عطر را در پی داشته باشد.

سعی کنید عطر‌ها را در محل‌های تاریک به دور از نور مستقیم خورشید نگه داری کنید. همچنین با این نگاه که عطر یک کالای مصرفی و فاسد شدنی است، از نگه داری طولانی مدت آن خودداری کنید و با توجه به مقدار مصرف خودتان آن را خریداری کنید.

منبع :

https://bellatory.com/fragrances/How-to-tell-if-perfume-is-out-of-date

 

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.