همه از بوی خوش لذت می‌برند و به همین دلیل طالب استفاده از عطر و ادکلن‌ها هستند. اما شاید بسیاری از مردم ندانند که حتی عطرهای شفاف نیز می‌توانند بر روی لباس‌‌‌شان، لکه ایجاد کنند. از آنجا که اکثر عطرها و ادکلن‌ها حاوی الکل هستند، اگر به صورت مستقیم بر روی پارچه اسپری شوند،‌ به صورت لکه‌های چرب، روی لباس نمایان می‌گردند. به همین دلیل، همیشه بهتر است قبل از پوشیدن لباس، از عطر و ادکلن استفاده شود. با این حال، چنانچه یکی از پیراهن های مورد علاقه شما با عطر یا ادکلن،‌ لک گرفته است، نگران نباشید؛ برای از پاک کردن لکه عطر از روی لباس، تکنیک‌های مختلفی وجود دارد. این روش‌ها، بسته به جنس پارچه یا لباس متفاوت هستند. اگر می‌خواهید درباره تکنیک‌های پاک کردن لکه بیشتر بدانید، در این مقاله با ما همراه باشید.

پاک کردن لکه عطر

قبل از ورود به مبحث اصلی صلاح دانستیم، نکاتی را متذکر شویم. همیشه پیشگیری بهترین راه است. ما نمی‌گوییم حتما عطر را روی بدن خود بزنید زیرا برخی افراد به این مسئله حساسیت دارند ولی می‌توانید به کمک روش‌هایی عطر را به گونه‌ای روی لباس خود بزنید که ردی از خود برجای نگذارد. به عنوان مثال یک دستمال را جلوی لباس خود گرفته و عطر را روی آن اسپری کنید، اینگونه هم لباستان معطر می‌شود و هم ردی از عطر باقی نمی‌ماند. اما اگر این کار را انجام ندادید و در حال حاضر لکه‌ای روی لباستان برجای مانده، باز هم جای نگرانی نیست. پاک کردن لکه از روی لباس با روش‌ها و تکنیک‌های زیر ممکن می‌شود.

پاک کردن لکه با کمک آب

پاک کردن لکه عطر
پاک کردن لکه با آب

برای پاک کردن لکه عطر از روی لباس، ملحفه و پارچه‌های پنبه‌ای، نایلون، پلی‌استر، اسپندکس، تری‌استات، ابریشم یا پشم، ابتدا تکه‌ای اسفنج یا پارچه را با آب مرطوب کنید و سپس به آرامی با کمک حرکات ضربه‌ای دست، از داخل لکه به سمت بیرون حرکت دهید. این حرکت را چندین بار تکرار نمایید تا از پاک کردن لکه از روی لباس، پارچه یا ملحفه بصورت کامل اطمینان حاصل کنید.

  • این روش برای لکه‌های تازه و پخش نشده مناسب است که به علت تازگی و رطوبت عطر، آب به راحتی از عهده جذب و حذف لکه عطر از روی لباس بر می‌آید.
  • برای پاک کردن لکه‌های قدیمی نیز لازم است، ابتدا لکه عطر روی لباس را به آب آغشته کنید و سپس سایر روش‌ها را به کار بگیرید. زیرا آب به سست شدن لکه عطر کمک می‌کند.
  • برای پاک کردن لکه عطر از روی لباس چرم یا جیر، هرگز از آب استفاده نکنید و فقط از کاغذ حوله‌ای کمک بگیرید.

پاک کردن لکه با کمک گلیسیرین و مواد شوینده

چنانچه لکه عطر تازه نیست و با کمک آب رفع نمی‌شود،‌ این روش راهگشا خواهد بود. کافی است یک واحد گلیسیرین را با یک واحد مایع ظرف‌شویی یا مواد شوینده صابونی مخلوط کنید و ۸ واحد آب به آن اضافه نمایید. زیر و روی لکه را با حوله کاغذی بپوشانید و محلول موردنظر را مخلوط کرده و با کمک آب‌پاش دقیقا روی لکه مورد نظر، اسپری کنید. ۱۰ دقیقه صبر کنید و حوله کاغذی را چک کنید، اگر لکه‌های چرب عطر به حوله کاغذی منتقل شده است، شما موفق شده‌اید. مجدد یک ورق دیگر از حوله کاغذی را روی باقی مانده لکه، قرار داده و این مراحل را تا پاک کردن لکه عطر از روی لباس ادامه دهید. در نهایت لباس خود را بشویید تا مواد شوینده و گلیسیرین از روی لباس رفع شوند.

تکنیک‌های پاک کردن لکه عطر
استفاده از مواد شوینده
  • اگر فقط یک لکه کوچک وجود دارد، کافی است واحد اندازگیری خود را قاشق چای خوری یا غذاخوری درنظر بگیرید.
  • اگر متوجه شدید که سطح لکه خشک شده است، محلول شوینده بیشتری را به محل لکه اسپری کنید.
  • برای پاک کردن لکه از روی لباس‌های ابریشمی و تری‌استات کافی است، فقط چند قطره گلیسیرین را روی لکه مورد نظر بریزید و با انگشت محل لکه را ماساژ دهید.

پاک کردن لکه با کمک الکل

چنانچه با کمک دو روش قبل، لکه عطر از روی لباس شما پاک نشد، از این روش کمک بگیرید. پنبه‌ای را به الکل آغشته کنید و آن را روی محل لکه قرار دهید یا یک حوله کاغذی را به یک قاشق غذاخوری الکل آغشته نمایید و روی لکه قرار دهید و ۱۰ دقیقه منتظر بمانید. سپس کاغذ حوله یا پنبه را چک کنید اگر چربی و لکه عطر به آن‌ها منتقل شده باشد، شما موفق شده‌اید. این مراحل را تا پاک شدن کامل لکه عطر از روی لباس ادامه دهید و در نهایت لباس خود را بشوید تا الکل نیز رفع شود.

  • اگر پنبه یا حوله کاغذی خشک شد، مجددا آن را به الکل آغشته کنید.

پاک کردن لکه با کمک آب و جوش شیرین

یکی دیگر از تکنیک‌های پاک کردن لکه عطر، آب و جوش شیرین است. لکه‌های مقاوم‌تر را می‌توان با کمک جوش شیرین رفع کرد. کافی است یک واحد جوش شیرین را با یک واحد آب مخلوط کنید و لکه عطر روی لباس را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه داخل محلول قرار دهید. سپس لباس را شسته و خشک کنید.

پاک کردن لکه با کمک سرکه

اگر روش‌های قبل برای حذف لکه عطر از روی لباس موفق عمل نکردند، از سرکه کمک بگیرید. یک واحد از سرکه سفید را با یک واحد آب مخلوط نمایید و محلول مورد نظر را با کمک اسفنج یا پارچه به محل لکه بمالید. سپس به آرامی با کمک حرکات ضربه‌ای دست، از داخل لکه به سمت بیرون حرکت کنید. این حرکت را چندین بار تکرار نمایید تا از پاک شدن کامل لکه عطر از روی لباس، پارچه یا ملحفه اطمینان حاصل کنید.

پاک کردن لکه با کمک کف صابون

پاک کننده صابونی
پاک کردن لکه عطر با کمک کف صابون

برای پاک کردن لکه عطر از روی لباس‌های چرم یا جیر، علاوه بر حوله کاغذی، آب و صابون یکی از تکنیک‌های پاک کردن لکه عطر است. برای این کار یک ظرف کوچک آب را با یک سرنگ صابون مایع مخلوط کنید و سپس با کمک دست مخلوط را هم بزنید تا کف صابون تولید شود. با کمک یک اسفنج، کف صابون را از روی آب بر دارید و به محل لکه عطر روی لباس بمالید. پس از خشک شدن کف صابون، قسمت لکه را بسابید تا پودر صابون از روی آن بریزد.

  • توجه داشته باشید که هنگام برداشتن کف، نباید اسفنج شما خیس شود؛ زیرا آب برای پاک کردن لکه عطر از روی لباس‌های چرمی و جیر مناسب نیست و لکه را مقاوم می‌کند.

پاک کردن لکه با کمک آرد ذرت

برای پاک کردن لکه عطر از روی لباس‌های چرمی و جیر،‌ کافی است کمی آرد ذرت را روی لکه بپاشید و روی لکه را با آرد بپوشانید. سپس نیم ساعت زمان بدهید تا لکه عطر از روی لباس به دانه‌های آرد ذرت منتقل شود. روغن موجود در آرد ذرت، قدرت جذب لکه عطر را از روی لباس‌های چرم و جیر دارد

از آب لیمو استفاده کنید

پاک کننده آبلیمو
پاک کردن لکه عطر با آبلیمو

شما با کمک آبلیمو نیز می‌توانید به پاک شدن لکه عطر کمک کنید زیرا آبلیمو دارای اسید سیتریک و سطح pH است و به این موضوع کمک شایانی می‌کند. برای پاک کردن لکه عطر از روی لباس می‌توانید، آب لیمو را روی سطح لکه بریزید و آن را حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه زیر نور خورشید قرار دهید. حتما متوجه تغییرات آن می‌شوید. حال می‌توانید لباس خود را با آب سرد بشویید. اگر اتفاقی برای لکه نیفتاد بعد کمی نمک روی محلول ریخته و بشویید.

از جنس نایلون استفاده کنید

در بین لباس‌هایی که دارای احتمالا، اجناس نایلونی یافت می‌شود. شما می‌توانید این نوع پارچه‌ها را روی لکه موردنظر بمالید تا پاک شوند. خاصیت عجیبی داشته و واقعا یک تکنیک‌های پاک کردن لکه عطر به حساب می‌آید.

تکنیک‌های پاک کردن لکه عطر

در این مقاله به بررسی روش‌های پاک کردن لکه عطر از روی لباس پرداختیم. خیلی وقت‌ها لباسی را دوست داریم که دچار لکه‌ای از جانب عطرمان شده است. برای این منظور باید تدابیری بیندیشیم و کاری کنیم که دوباره بتوانیم از آن لباس استفاده کنیم. روش‌هایی که امروز در این مقاله به آن اشاره کردیم همگی تست شده‌اند. پس شما هم آن را تست کنید تا نتیجه درستی عایدتان شود. برای اینکه با بهترین محل‌های عطر زدن در بدن انسان آشنا شوید، حتما مقاله آن را در مه استایل بخوانید.

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.