می‌دانیم که عطر، مستقیم با عواطف، احساسات و تجربیات افراد در ارتباط است و یکی از محبوب‌ترین کالا‌های نسبتاً لوکس و پرکاربرد به شما می‌رود که عوامل مختلفی در انتخاب و تعیین بهترین و مناسب‌ترین نوع آن مؤثر است. هنگام خرید یک عطر یا ادکلن جدید و برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین عطر، برای خود یا به عنوان هدیه برای عزیزان‌تان، باید به موارد مختلفی مانند جنسیت، مکان و زمان استفاده و نوع کاربری آن توجه کنید. در هنگام خرید یک عطر زنانه، به عنوان هدیه برای همسر یا یک عطر یا ادکلن مردانه برای شوهر شما، بهتر است بدانید که اگر مناسبت بیش‌تری با روحیه یا شخصیت و کاربری او داشته باشد، ارزش هدیه‌ی شما را چند برابر خواهد کرد، چون نشانه‌ی میزان شناخت، نزدیکی و صمیمیت و توجه شما نسبت به اوست. در این مطلب، با ارائه‌ی توصیه‌هایی شما را در این راستا راهنمایی خواهیم کرد:
• به صدای عطر‌ها و ادکلن‌هایی که حرف می‌زنند، گوش دهید.
• هنگام خرید عطر و ادکلن، به جیب خود نگاه کنید.
• رایحه‌ها را بشناسید.
• زمان و مکان استفاده‌ی عطر‌ها را بشناسید.
• نت درست عطر و ادکلن را دریابید.
• عطر مناسب شما چه اندازه‌‌ای است؟

به صدای عطر‌ها و ادکلن‌هایی که حرف می‌زنند، گوش دهید

انتخاب‌ها و علاقه‌مندی‌های شما چیز‌های زیادی را درباره‌ی شخصیت و درون شما به دیگران می‌گوید. مثل انتخاب نوع لباس، مدل مو و آرایش، انتخاب عطر هم بیانگر شخصیت و منش شماست. تا جایی که به عقیده‌ی بسیاری از افراد، این امضای عطر شماست که پنجره‌ای به درون شما می‌گشاید و نه چشم‌های‌تان!
«جیمز کرایف» یک کلکسیونر در Les Senteurs، قدیمی‌ترین عطرفروشی لندن، می‌گوید:«از آنجایی بو، مستقیماً به آن بخش از مغز ما راه می‌یابد که با عواطف و احساسات ما درگیر می‌شود و راه میانبری به علاقه‌مندی‌های شما می‌زند، بنابراین، نوع عطر و بویی که شما انتخاب می‌کنید، در واقع پلی است به درون وجود شما و به همین دلیل انتخاب شما اهمیت پیدا می‌کند.»
به دلیل این پیوند است که تقریباً انتخاب عطر بدون داشتن نیم نگاهی ناخودآگاه به درون، امکان‌پذیر نیست. «سارا مک کارتی»، عطرساز و صاحب برند 4160 Tuesdays می‌گوید:«یک مرد، عطری را انتخاب می‌کند که با بو و رایحه‌ی آن احساس راحتی می‌کند و این انتخاب، بازتابی از تجربه‌ها و شخصیت اوست.» همچنین ادامه می‌دهد:«می‌دانیم که عطر‌ها اغلب از مواد الهام گرفته شده از طبیعت تشکیل شده‌اند و عناصر سینتتیک یا مصنوعی به ماندگاری آن‌‌ها کمک می‌کنند. اما، به ندرت اتفاق می‌افتد که به عنوان مثال یک مرد، بدون این‌که از شنا کردن در دریا لذت ببرد، عطر و رایحه‌ای انتخاب کند که بوی دریا می‌دهد، در واقع، این ما هستیم که به عطر‌ها شخصیت می‌دهیم و آن را مناسب خود می‌کنیم و با عطری ارتباط می‌گیریم که برای احساسات ما آشناست.» به همین دلیل است که عطر‌ها، اغلب به عنوان شاخصه‌ای از یک شخصیت، در ذهن افراد جای می‌گیرد. به عنوان مثال، می‌توانیم درک کنیم که چرا برند Dior، هنرپیشه‌ی معروف فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب، «جانی دپ» را برای تبلیغ عطر Sauvage خود، به معنی تند و وحشی، برگزیده، چون مأموریت عطر، تطابق کامل روح و یک شخصیت با عطر موردنظر است. از سویی، دقیقاً به همین دلیل که عطر‌ها منعکس‌کننده‌ی شخصیت افراد هستند، بعضی افراد سعی می‌کنند کمبود‌های شخصیتی خود را با انتخاب عطری نامناسب، جبران کنند و در واقع با انتخاب عطری عجیب و غریب، که شباهتی با آن ندارند، سعی می‌کنند خود را جور دیگری معرفی کنند یا می‌خواهند اسرار درونی خود را فاش نکنند. غافل از این‌که با این تلاش و انجام چنین کاری، همچنان در حال آشکار کردن اسرار درون خود هستند و این عدم تناسب، به خوبی برای مخاطب قابل تشخیص خواهد بود.
تا به حال چند بار برای شما رخ داده که هنگام خرید عطر و ادکلن، عطری را تنها برای این انتخاب کرده‌اید که بر تن و لباس شخص دیگری فریبنده و جذاب بوده و اما زمان استفاده خودتان، از آن ناامید شده‌اید؟
در ادامه‌ی این مطلب، با توصیه‌هایی برای انتخاب عطر متناسب با شما، روحیه و شخصیت خودتان آشنا می‌شوید.

هنگام خرید عطر و ادکلن، به جیب خود نگاه کنید

اولین قدم برای انتخاب عطر مناسب، در نظر گرفتن بودجه است. بررسی کنید که تا چه میزان حاضرید برای یک عطر جدید هزینه کنید. قیمت عطرهایی که طراحان بزرگ آن‌ها را طراحی کرده باشند، معمولاً به دلیل اعتبار و نام طراح و اینکه در تعداد محدودی ارائه می شوند، قیمت گرانی است. در حالی که عطرهای برندهای مطرح، مانند شنل، با قیمت‌های مناسب‌تر در دسترس قرار می‌گیرند و البته تنوع بیشتری هم دارند. در صورت تمایل هم می‌توانید در زمان تخفیف و جشنواره‌های مختلف نسبت به خرید عطر و ادکلن اقدام کنید. البته، در نظر داشته باشید که قیمت یک عطر، صرفاً نشان‌دهنده‌ی کیفیت بالای آن نیست و همچنین، قیمت ارزان آن ممکن است به دلیل تقلبی بودن باشد که در صورت استفاده، ممکن است ایجاد حساسیت کند.

چطور عطر درست انتخاب کنیم
خرید عطر مناسب روحیه شما

رایحه‌ها را بشناسید

گام دوم، برای خرید عطر و ادکلن، شناختن رایحه‌ها و بو‌هاست که هر کدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند و درباره‌ی شخصیت صاحبشان راز‌هایی را فاش می‌کنند و در چند دسته‌ی اصلی جای می‌گیرند:

• گل‌ها: 

رایحه‌ی گل‌ها بسیار متنوع و بر پایه‌ی روغن‌های معطر گل‌هایی مثل یاسمن، رز، گاردنیا، پرتقال و میخک است و غالباً خصوصیتی زنانه دارند و در ترکیب عطر‌های زنانه به کار می‌روند. زنانی که از این اسانس‌ها استفاده می‌کنند، زنانگی خود را بیش‌تر ابراز می‌کنند و رمانتیک‌ترند. آن‌ها از خلق چیز‌ها لذت می‌برند، مانند طراحی لباس و سایر اقلام لوکس و ساده‌ی دیگر. بنابراین، تعجب‌آور نیست که این عطر‌ها یکی از محبوب‌ترین‌ عطر‌ها در دنیا هستند.
همچنین، برای افرادی که خلق و خویی یکسان ندارند و در حال تغییرند، عطر ملایم گل‌ها مناسب است چون به دلیل تنوع زیادی که دارند، سازگاری بیشتری با احساسات و موقعیت‌های مختلف دارند. دمدمی مزاج بودن آن‌ها به این معنی است که در یک لحظه یک رؤیای بزرگ‌ را دنبال می‌کنند و لحظه‌ای دیگر، به دنبال آرامش و امنیت می‌گردند. یک زمان به تنهایی و خلوت روی می‌آورند و زمانی دیگر خود را در جمع دوستان پیدا می‌کنند. در هر حالت و وضعیتی که باشند، این افراد با استفاده‌ی عطر گل‌ها هیچ‌گاه احساس ناخوشی ندارند.

• میوه‌ها:

اسانس میوه‌ها نیز در طعم‌های تمشک، سیب و لیچی و… در شیشه‌ها و بطری‌ها با اندازه‌های مختلف در دسترس است و عمدتا تصویری عاشقانه و شیک ایجاد می‌کنند. این اسانس‌ها در هر زمان و مکانی با طراوت و عالی هستند. جوانان و کسانی که قلب جوانی دارند، بیشتر تحت تأثیر این بو قرار می‌گیرند و با شخصیت‌های پر جنب و جوش و پرانرژی مطابقت بیشتری دارد. همچنین زنانی که تحت تأثیر بوی مرکبات قرار می‌گیرند، افرادی فعال هستند و غالباً خوش‌بین‌‌اند. آن‌ها دنیای انرژی هستند و با آغوش باز به استقبال خطر و تغییر می‌روند و در عین حال، ساده و بی‌آلایش هستند.

• اسانس‌های آسیایی:

این‌ اسانس‌ها معمولاً از وانیل، دارچین، چای و بلوط ساخته می‌شوند و بوی عجیب و غریبی دارند. زنانی که از نظر عواطف، حساس هستند، عمدتاً این بو‌ها را در وضعیت‌هایی خاص ترجیح می‌دهند و کسانی هستند که به خود افتخار می‌کنند.

افرادی که دوست دارند اطرافشان شلوغ‌تر باشد و بیش‌تر در اجتماع حضور داشته باشند، به بو‌های گرم‌تر مثل دارچین و وانیل گرایش دارند. رایحه‌های گرم به آن‌ها کمک می‌کند تا بهتر کنترل احساسات خود را در دست داشته باشند.

• اسانس‌های طبیعی، چوب و سرخس:

این اسانس‌ها در ترکیب عطر‌ها و ادکلن‌های مردانه بیش‌تر به کار می‌روند و در زمره‌ی عطر‌های شیک قرار می‌گیرند. همچنین، زنانی که به دنبال آرامش بیرون از خانه هستند، به این عطر‌ها تمایل دارند و از بو‌های طبیعی شگفت‌زده می‌شوند. دوست‌داران طبیعت می‌خواهند اطراف خود را با بوی چمن یا زمین مرطوب و سایر بو‌های طبیعی احاطه کنند و غرق لذت شوند. دوستداران طبیعت افرادی جسورند و به عطر‌های طبیعی مثل بوی چوب با بوی باران تمایل بیشتری دارند.

زمان و مکان استفاده‌ی عطر‌ها را بشناسید

انتخاب عطر، بر اساس ماندگاری، نت‌ها و نوع اسانس به زمان و مکان استفاده‌ی آن بستگی دارد. عطر‌های با اسانس گل و ملایم‌تر مناسب روزند، در حالی که بو‌های تند‌تر و عجیب‌تر برای شی مناسب‌ترند. عطر‌های معتدل‌تر را هم می‌توانید برای محل‌ کار استفاده کنید. همچنین، عطرهایی که ماندگاری کم‌تری دارند برای استفاده‌ی روزانه مناسب هستند چون می‌توانید در طول روز، بر اساس موقعیت و مکان آن را با عطر جدیدی تمدید کنید.

 

عطر های با اسانس گل مناسب چه کسانی است
عطر با اسانس گل

پیش از خرید عطر و ادکلن، آن را امتحان کنید

«اما لی»، متخصص و عطرساز در استودیوی طراحی عطر Fleurage در ملبورن، می‌گوید:«کیفیت عطر، روی بدن خود شما خودش را باید نشان دهد. هنگام خرید عطر و ادکلن، آن را امتحان کنید و اجازه دهید چند ساعت سپری شود. سپس می‌توانید تصمیم بگیرید که بوی این عطر، بر بدن شما مطلوب است یا خیر. عطر را در نقاط گرم‌تر بدن که خون بیش‌تری جریان دارد، تست کنید، مثل مچ دست یا پشت گوش‌ها.

نت درست عطر و ادکلن را دریابید

عطرها دارای سه نت هستند و با گذشت زمان، این نت‌ها پدیدار می‌شوند. بهتر است بعد از اسپری کردن عطر، 30 دقیقه به آن زمان بدهید تا بهترین نت خود را نشان دهد. اولین نت عطر، بهترین نت است و معمولاً ماندگاری ندارد. نت‌های بعدی، ماندگار‌ترند و نت آخر، که دیر‌تر از همه ناپدید می‌شود، باید مدنظر قرار بگیرد. عطر مناسب، باید به جای این‌که یک‌باره بوی خود را آزاد کند؛ به تدریج آن را متساعد کند.

عطر مناسب شما چه اندازه‌‌ای است؟
انتخاب اندازه مناسب عطر

عطر مناسب شما چه اندازه‌‌ای است؟

اگر نمی‌دانید در هنگام خرید، شیشه عطر کوچک‌تر را بخرید یا بزرگ‌تر، پاسخ بسیار ساده است. تنها در صورتی که عطر‌ را برای استفاده‌ی روزانه می‌خواهید، شیشه‌های بزرگ‌تر را انتخاب کنید تا مدت زمان بیشتری آن را داشته باشید. در غیر این صورت به شما توصیه می‌کنیم به جای یک شیشه‌ی بزرگ، چند عطر با اسانس‌های مختلف و کاربرد‌های متفاوت در شیشه‌های کوچک‌تر داشته باشید.
حال و با دانستن این موضوع که عطر‌ها خبر از سر درون شما می‌دهند، آیا می‌دانید چه عطری مناسب وضعیت، شخصیت و روحیه‌ی شماست؟ با رعایت نکات و توصیه‌های ذکر شده، می‌توانید بیشترین تأثیر‌گذاری را در مخاطبان خود داشته باشید.

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.