در زندگی امروزی عطرها نقش بسیار مهمی را در زندگی انسان ها ایفا می کنند و قطعا هر کسی دوست دارد که همیشه بهترین رایحه را از خود به جای بگذارد.

خیلی از کسانی که از عطر استفاده می‌کنند همیشه سوالاتی را در مورد عطرهای خود دارند، به عنوان مثال یکی از بیشترین سوال ها در مورد عطر این است که:

  • آیا عطر خراب می‌شود؟
  • چگونه متوجه شویم که عطر ما خراب شده است یا خیر؟
  • آیا تغییر رایحه یا رنگ نشانه خراب شدن عطر است؟
  • آیا در صورت اتمام تاریخ انقضای عطر اگر عطر خود را باز نکرده باشیم بازهم خراب شده است؟

اگر سالهاست که یک عطری را دارید یا اگر تغییراتی را در بوی عطرتان متوجه شده باشید قطعا نگران این موضوع شده‌اید که آیا عطرتان خراب شده است یا نه.

در این مقاله قرار است که توضیحاتی را در مورد اینکه آیا عطر خراب می‌شود و یا چگونه متوجه شویم که عطرمان خراب شده است و نیز چگونه از عطرمان نگهداری کنیم تا خراب نشود، ارائه بدهیم.

آیا عطر خراب می شود؟

بله ، عطر و ادکلن خراب می شوند. با این وجود ، ماندگاری آنها در چه مدت به ترکیب شیمیایی رایحه بستگی دارد. تعدادی از عطر ها تاریخ انقضا دارند که روی بسته‌ی آن‌ها نوشته شده است ولی تعدادی از عطرها تاریخ انقضا ندارد و براحتی می توانند از یک سال تا ده سال استفاده شوند. با این حال ، سه تا پنج سال میانگین ماندگاری یک رایحه است.

همچنین با اولین اسپری و ورود هوا داخل عطر تا حداکثر سه سال باید مصرف بشود.به گفته کارشناسان ، عطرهای دارای نت پایه سنگین تر دوام بیشتری دارند. برخی افراد این عطرها را با یک شراب خوب مقایسه می کنند – با افزایش سن بهتر می شوند. نمونه هایی از رایحه هایی که دارای نت های سنگین تری هستند شامل رایحه های شرقی مانند مواردی که دارای پچولی و کهربا هستند.

وقتی نت های سبک تر در رایحه برجسته می شوند ، محلول اغلب فرارتر است. به عنوان مثال ، مرکبات ، عطرهای گل و سبز غالباً دوام ندارند.

باید بگوییم که عطرها به خاطر ترکیبات شیمیایی که در آن ها وجود دارد این امکان وجود دارد که بعد از چندین سال تغییراتی در رایحه آن‌ها بوجود بیاید که این مسئله نشانه خراب شدن عطر است.

پس عطرها خراب می‌شوند و موضوع خیلی مهم این است که متوجه خراب شدن عطر بشویم زیرا استفاده از عطری که خراب شده است می‌تواند عوارض خوبی را نداشته باشد.اگر عطر شما منقضی شده باشد ، استفاده از آن می تواند به بوی نامطبوع ، سوزش پوستی یا در موارد شدید منجر به یک واکنش آلرژیک شود. اگر عطر شما بیش از چند سال از زمان خرید و مصرف آن گدشته است  ، بهتر است قبل از استفاده آن را تست کنید.

 

چگونه متوجه شویم که عطر خراب شده است؟

چگونه متوجه بشویم که عطر خراب شده است

روش هایی وجود دارد که می‌توانیم با انجام آن‌ها متوجه خراب شدن عطر خود شویم.ما می‌توانیم با بررسی رایحه ، شکل ظاهری و تاریخ انقضا که ممکن است در بسته بندی عطر وجود داشته باشد، متوجه خراب شدن یا نشدن عطر شویم.

بدیهی ترین راه برای اینکه متوجه خراب شدن یک عطر شوید تست آن است.عطرهای که خراب می‌شوند معمولا بوی نامطبوعی پیدا می‌کنند یا باعث سوزش پوستی می‌شوند و در موارد شدیدتر باعث واکنش آلرژیکی می‌شوند.

برخی از عطرها ممکن است حاوی روغنهای گیاهی باشند که به مرور زمان از بین می روند. اگر عطر و ادکلن شما فاقد چربی باشد (مانند روغنهای اسانسی) ،زمان  بیشتری طول می کشد تا منقضی بشود.

اگر عطر یا ادکلن شما بوی سرکه می دهد یا متوجه تغییر قابل توجهی در غلظت عطر اصلی می شوید ، ممکن است منقضی شده باشد. همچنین احتمال دارد این عطر منقضی شود اگر عطر و بوی آن متفاوت از روز اولی باشد که با آن شروع کرده اید.

پس می توانیم با یک تست کوچک متوجه خراب شدن عطر خود شویم.

  • عطر را از نظر ظاهری چک کنید

دومین کاری که می‌توانیم برای فهمیدن خراب بودن با نبودن عطر انجام دهیم چک کردن آن از نظر ظاهری است.

اگر عطرتان رنگ تیره‌تری نسبت به روزی که خریداری کرده‌اید به خود گرفته است، می تواند این پیام را در پی داشته باشد که عطر خراب شده است.

مورد بعدی این است که اگر در اوایل عطرتان خیلی شفاف و روشن بود ولی الان مات یا کدر شده است، نشانه‌ی خراب شدن آن عطر است.

با گذشت زمان ، عطرهایی با غلظت زیاد الکل ممکن است تبخیر شوند. یک عطر منقضی شده در مقایسه با آخرین باری که آن را چک کرده اید ، عطر کمتری در بطری خواهد داشت.

  • تاریخ انقضا را بررسی کنید

در برخی از عطرها تاریخ انقضای آن روی عطر یا بسته بندی آن چاپ می شود که می توانید با چک کردن آن متوجه خراب شدن یا نشدن عطر شوید.

معمولا در عطرهایی که تاریخ انقضا دارند، کنار آن عددی که نوشته شده نشان یک بسته با درب باز است که یعنی این مدت ماندگاری مربوط به بعد از باز شدن عطر است.

بسیاری اوقات عطر شما به نوعی تاریخ انقضا را روی بسته بندی آن خواهد گذاشت. این می تواند به صورت کد دسته ای یا شماره (PAO) (Period After Opening) باشد. اینها معمولاً در انتهای عطر یافت می شوند یا روی جعبه ای که در آن قرار دارد چاپ می شوند.

اغلب بسیاری از شماره های دیگر مانند شماره کاتالوگ و بارکد وجود دارد که روی بسته بندی نیز چاپ می شوند. این مهم است که بدانید کدام شماره را جستجو می کنید تا مشخص کنید عطر شما منقضی شده است یا خیر.

در کل می توانیم بگوییم که اگر عطر شما بوی خوبی دارد و رنگ و قوام مشابهی نسبت به زمان خریداری شده دارد، می توانید بعد از یک تست کوچک براحتی از آن استفاده کنید.

چک کردن کد دسته یا Batch Code:

کد دسته رو چک کنید

کد دسته ای یک کد شناسایی است که مشخص می کند که عطر در چه زمان و کجا تولید شده است. شرکت های عطر از این کدها برای مقاصد کنترل کیفیت استفاده می کنند تا یک دسته بد عطر را شناسایی کرده و آن را از بازار خارج کنند. همه عطرهای اصلی و مارک دار باید کد دسته ای خاص خود را داشته باشند.

کد دسته ای با تغییرات زیادی همراه است اما معمولاً از سه تا 12 عدد تشکیل شده است. برخی ممکن است حروف موجود در کد را نیز داشته باشند. این کدها اغلب می توانند متفاوت از سایر شماره های بسته بندی باشند زیرا در طول توزیع بر روی بسته قبلا چاپ شده اعمال می شوند.

برخی از نمونه های کد دسته ای عبارتند از:

شانل: 5002

کریستین دیور: 1N03

دیوید بکهام: L1 0759086986

CheckFresh یک منوی کشویی بسیار مفید دارد که به شما امکان می دهد طراح عطر خود را انتخاب کنید و نمونه های خاصی از آنچه کدهای دسته ای آنها به نظر می رسد ارائه می دهد. سپس می توانید کد را وارد کرده و بفهمید که عطر شما چند ساله است.

در این سایت میتوانید هم تاریخ تولید رو چک بفرمایید هم از اصل بودن محصولتون اطلاع پیدا کنید:

http://www.checkfresh.com

/http://checkcosmetic.net

شماره PAO:

می توانید یک نماد کوچک را پیدا کنید که نمایانگر یک شیشه باز با شماره در نزدیکی آن روی بسته بندی عطر شما باشد. این عدد تعداد ماههای پس از باز شدن است که می توانید قبل از انقضا از عطر خود استفاده کنید.

به طور معمول ، زمان استفاده توصیه شده 30 ماه پس از باز شدن عطر است. این بدان معناست که در حدود دو سال و نیم شما باید آزمایش عطر خود را شروع کنید تا ببینید که آیا این منقضی شده است یا خیر.

چگونه از عطر خود نگهداری کنیم؟

تا اینجا روش تشخیص عطر خراب شده را دانستیم ولی در این قسمت قرار است نکاتی را بگوییم که رعایت آن ها باعث می‌شود که عطر ما ماندگاری طولانی تری داشته باشد یا زودتر از تاریخ انقضا خراب نشود.

  • شرایط دمایی

یکی از کارهای مهمی که باید برای نگهداری هرچه بهتر عطر خود انجام دهیم نگه داشتن آن از نوسانات شدید دمایی است.

تغییرات دمایی باعث می‌شود که عطر شما زودتر منقضی شود و همچنین رطوبت می‌تواند با مواد شیمایی داخل عطر ترکیب شود.

  • نور خورشید

نباید عطر خود را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید زیرا باعث از بین رفتن ساختار شیمایی عطر می‌شود.

  • خشک، خنک و تاریک، بهترین مکان

در حالی که می توانید عطر  را در حمام نگهداری کنید ، اما تغییر درجه حرارت گرم و سرد می تواند باعث شود که سریعتر عطر شما منقضی شود. رطوبت همچنین می تواند با مواد شیمیایی موجود در داخل عطر مخلوط شود.

بهترین مکان برای نگه داشتن عطر مکانی خشک، خنک و تاریک است به عنوان مثال می توانید عطر را در کشوی که در اتاق خواب وجود دارد، نگه داری کنید. زیرا قرار گرفتن در معرض هوا می تواند تعادل شیمیایی را بر هم بزند. همچنین می تواند تبخیر الکل در داخل شیشه عطر را تسریع کند و باعث شود این عطر سریعتر منقضی شود

در این مقاله سعی کردیم که به یکی از مهم ترین سوال‌ها در مورد عطر  و نگهداری آن پاسخ بدهیم، امیدوارم این مقاله برایتان موثر واقع شده باشد.

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.