از قدیم تا کنون افراد برای اینکه بدنی خوشبو داشته باشند و در جمع سایرین با عطر خوشی حاضر شوند، از عطرهایی استفاده می‌کردند. حال بسته به نوع زمانی که در آن زندگی می‌کردیم از عطرهای دست‌ساز یا صنعتی استفاده می‌شد. امروزه که عطر و ادکلن‌ها به وفور در انواع برند‌ها و رایحه یافت می‌شوند، یک مسئله در بین مردم زیاد شنیده می‌شود، آن هم تغییر در بوی عطر است. معمولا این سوال را بعد از مدتی می‌پرسند که چرا بوی عطر من تغییر کرده است؟ آیا این اتفاق برای شما هم افتاده؟ شما می‌دانید چرا این مورد رخ می‌دهد؟ امروز می‌خواهیم درباره تفاوت در بوی عطر صحبت کنیم و به شما دلیل این رخداد را توضیح دهیم. اگر شما هم این مشکل را دارید حتما تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تغییر در بوی عطر

انواع سوالاتی که برای این معضل پرسیده می‌شود عبارت است از:

  • چرا بوی عطر من تغییر کرده و دیگر مانند سابق نیست؟
  • چرا بوی عطرم بعد از مدتی دیگر مانند لحظه اول نیست؟
  • چه چیزی باعث از بین رفتن بوی عطرم می‌شود؟

دلایل مختلفی برای تغییر در بوی عطر وجود دارد و نمی‌توان بصورت قاطعانه یک دلیل مشخصی را برایش مشخص کرد. دلایل مختلف را با هم بررسی می‌کنیم.

۱- به بوی عطر خود عادت کرده‌اید

تغییر در بوی عطر
تغییر در بوی عطر

فرض کنید، ما برای خرید عطر به فروشگاهی می‌رویم. فروشنده چندین عطر مختلف را برایمان می‌آورد و آن را تست می‌کنیم. احتمالا بعد از استشمام دو نوع عطر، دیگر قادر به درک عطرها نیستیم. چرا این اتفاق می‌افتد؟ مغز ما دچار کوری استشمام شده و نمی‌تواند عطرهای دیگر را بفهمد. این دقیقا مشابه اتفاقی است که ما با عطر خود داریم. اگر عطری را طی مدت زمان زیادی است که استفاده می‌کنید و در واقع امضای شما شده، طبیعیست که دیگر مانند سابق آن را استشمام نمی‌کنید. در واقع برایتان کاملا عادی شده. برای این منظور باید از اطرافیان خود بپرسید که بوی عطر شما مشخص است یا خیر!

۲- نت‌های عطر شما طی چند دقیقه تغییر می‌کنند

perfume note- تفاوت بوی عطر
تغییر نت‌های عطر

عطری که در ابتدا روی بدن یا لباس خود می‌زنید طی چند دقیقه به سه حالت که به آن نت‌های عطر می‌گویند، تغییر می‌کند. شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید، عطرتان به همان شکلی که اول استفاده کرده‌اید، باقی بماند. پس همان زمانی که عطری را می‌خرید با دقت درباره آن تحقیق کرده و بدانید در این سه نت چه عطری را دریافت می‌کنید.

۳- ریفرمولاسیون شدن عطر

reformula- ریفرمولاسیون شدن عطر
ریفرمولاسیون شدن عطر

ریفرمولاسیون، اتفاق کاملا عادی در صنعت عطر است. اما چرا این اتفاق می‌افتد؟ برخی شرکت‌ها برای صرفه‌جویی، موادی را جایگزین می‌کنند و همین مورد سبب پدیده ریفرمولاسیون می‌شود. البته گاهی این اتفاق بصورت کاملا عمد بنابر نیاز و درخواست بازار اتفاق می‌افتد.

۴- فاسد شدن عطر

بله عطرها هم فاسد می‌شوند. ما قبلا درباره فاسد شدن عطرها صحبت کردیم، حال به شما می‌گوییم که یکی از دلایل واضح تفاوت در بوی عطر امر فاسد شدن عطر است. البته نمی‌توان تاریخ دقیقی برای خراب شدن عطر درنظر گرفت ولی شاید همین تغییر بو، دلیل اصلی آن باشد.

۵- عطر را روی بدن تمیز بزنید

human body- تفاوت در بوی عطر
زدن عطر روی بدن تمیز

برخی افراد احساس می‌کنند برای اینکه بوی عرق خود را از بین ببرند باید از عطر و ادکلن استفاده کنند. در صورتی که اصلا این‌چنین نیست! حواستان باشد، عطر باید روی بدن تمیز و بی‌بو زده شود. در غیراینصورت باید هر نوع بویی را از آن انتظار داشته باشید.

۶- عطر و ادکلن غیراصل

یکی دیگر از دلایل واضحی که می‌تواند باعث تفاوت در بوی عطر شود، غیراصل بودن آن است. این مورد در کشور به وفور مشاهده می‌شود. جریان همان ضرب‌المثل قدیمی است! گنجشک را رنگ کرده و جای قناری می‌فروشند. برخی افراد خیلی ماهرانه از همان شیشه، همان جعبه و … به نوعی استفاده می‌کنند که اصلا جای شک باقی نمی‌ماند و آن را به جای ادکلن اصل جای می‌زنند و به من و شما می‌فروشند. شاید تغییر بوی عطر شما به علت غیراصل بودن آن باشد. بهتر است تفاوت عطر اصل و تقلبی را بدانید.

۷- تفاوت در محصولات شرکت‌ها

شاید عطر قبلی که تهیه کرده بودید مخصوص به شرکتی در کشور x بوده و حالا که دوباره آن را خریدید از شرکتی در کشور دیگر تهیه شده. مسلما برند و شکل ظاهری آن یکیست ولی نوع ترکیباتی که این دو شرکت درست کردند با هم متفاوت است.

۸- تاثیرات نور خورشید، گرما و زمان

light- تفاوت بوی عطر
نگهداری عطر در محیط تاریک

عطرها تاریخ انقضای مشخصی ندارد اما بطور متوسط اگر جنس اصل باشند تا ۵ سال دوام می‌آورند. برای اینکه به این زمان مطلوب برسید و تغییری در بوی آن حس نکنید باید عطرها را در جایی خشک، خنک و تاریک نگهداری کنید. منظورمان از خنک محیط یخچال نیست بلکه محیط اتاق در صورت گرم نبودن است.

مواردی که در بالا گفته شد، همگی می‌توانند باعث تغییر در بوی عطر شوند و آن را به عطری بدبو یا بویی متفاوت از حالت اولیه تغییر دهند. اما چه نکاتی را رعایت کنیم تا عطرمان سالم باقی مانده و بوی آن تغییر نکند. (البته در صورت اصل بودن می‌توانید از این نکات بهره‌مند شوید!)

محیط تاریکی را انتخاب کنید

اگر شیشه عطر را در معرض نور قرار دهید، بی‌شک بوی آن تغییر خواهد کرد. پس تا می‌توانید، محیطی تاریک را برای عطر خود در نظر بگیرید. حتی به شما پیشنهاد می‌دهیم عطر را در یک کمد که تاریک است، قرار دهید. هرچقدر محیط قرارگیری عطر تیره‌تر باشد، سلامت عطر شما تضمین می شود.

حمل شیشه عطر

بعضی افراد عادت جالبی دارند! شیشه عطر را تکان داده و بعد از آن استفاده می‌کنند. غافل از اینکه این کار به طرز عجیبی نت‌های عطر را دچار اختلال می‌کند و بی‌شک موجب تغییر در بوی آن می‌شود. لطفا جوری شیشه عطر خود را حمل کنید تا تکان زیادی به آن وارد نشود.

درب عطر را محکم ببنید

اولاً عطری را انتخاب کنید که دارای درب محکمی باشد. در ثانی حواستان باشد بعد از اینکه از عطر استفاده کردید، درب آن را ببندید و نگذارید در معرض هوا قرار گیرد.

عطر روی عطر نزنید

گاهی از عطرهای مختلفی استفاده می‌کنیم. اگر عطری که قبلا روی لباس خود زده‌اید از بین نرفته و حال عطر جدیدی روی آن می‌زنید، نباید توقع داشته باشید که بوی اصلی آن را استشمام کنید. مسلما دچار تغییر در بوی عطر خواهید شد. همیشه لباس تمیزی را انتخاب کنید و روی آن عطر بزنید.

حال که فهمیدیم دلایل تغییر در بوی عطر چیست…

باید به آن‌ها توجه کرده و رعایت کنیم تا همیشه عطری خوشبو و عالی، دقیقا همانند آنچه در ابتدا تهیه کرده‌ایم، داشته باشیم. بسیاری فکر می‌کنند عطر و ادکلن، شرایطی برای نگهداری ندارد ولی این یک باور اشتباه است. همان‌گونه که از داروها و مواد غذایی خود نگهداری می‌کنید، باید حواستان به عطری که استفاده می‌کنید هم باشد تا دچار تغییر بو و خرابی نشود.

اگر نظر و پیشنهاد جدیدی دارید، خوشحال می‌شویم در بخش دیدگاه‌ها با ما درمیان بگذارید.

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.