اولیویر کرید Olivier Creed یکی از استادان بزرگ عطرسازی در پاریس بیان می‌کند: «یک مرد هرگز کیف دستی که شما به همراه دارید را به خاطر نخواهد آورد اما او همواره بوی ادکلن شما را به خاطر خواهد آورد.»
یکی از مهم‌ترین لذت‌هایی که می‌توانیم تجربه کنیم، حس کردن بویی دل‌پذیر است. بوها می‌توانند برای ما خاطراتی زیبا ساخته و به لحظات ما روح بخشند. بوی خوب می‌تواند سبب جذب افراد به ما شود. اعتماد به نفس ما را افزایش داده و موفقیت‌های بی‌شماری را برای ما به ارمغان آورد. تام فورد، طراح مد مشهور آمریکایی بیان می‌کند:‌ «رفتار و ادکلن خوب چیزهایی هستند که یک مرد را به جنتلمن تبدیل می‌کند.»
بوی خوب چیزی است که می‌تواند شما را از دیگر افراد متمایز سازد. بو می‌تواند تجربه‌ای منحصر به فرد از حضور شما ایجاد کند. سونیا ریکل Sonia Rykiel طراح مد فرانسوی و نویسنده، بیان می‌کند: «عطر همچون یک پرانتز، لحظه‌ای برای آزادی، صلح، عشق و نفسانیت در میان آشوب دنیای مدرن است.»
انواع ادکلن مردانه و ادکلن زنانه تنها در طول زمان محدودی پس از استفاده بوی خود را نگه می‌دارند، آن‌ها پس از مدتی بوی خود را از دست داده و تأثیرگذاری خود را نخواهند داشت. همواره یکی از مهم‌ترین خواسته‌های افراد که مایل هستند به آن دست‌ یابند زمان بیش‌تری برای طول عمر بوی ادکلن پس از استفاده است. روی این موضوع می‌تواند موارد بسیاری تأثیرگذار باشد و نوع خود ادکلن، نحوه‌ی نگهداری از ادکلن و نحوه‌ی استفاده از آن همگی موضوعاتی هستند که باید به آن‌ها توجه داشت. در این مقاله قصد داریم شما را با ۶ راز برای طول عمر بیش‌تر بوی عطر روی لباس آشنا سازیم. اولین و مهم‌ترین آن‌ها محل دقیق استفاده از ادکلن است. این موضوع می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی طول عمر بوی عطر شما داشته باشد. دومین موردی که درباره‌ی آن خواهید خواند درباره‌ی اهمیت رطوبت پوست است. پس از آن درباره‌ی نگه‌داری مناسب انواع ادکلن مردانه و ادکلن زنانه خواهید خواند. سپس درباره‌ی موضوع استفاده‌ی عطر در زمان مناسب مطالبی را خواهید خواند و پس از آن با اهمیت نوع عطر در طول عمر بوی آن آشنا خواهید شد. در پایان نیز درباره‌ی اهمیت ثبات عطر و تکان ندادن آن برای نگهداری بهتر از آن خواهید خواند.
• محل استعمال ادکلن
• مرطوب نگه‌داشتن پوست
• نگه‌داری مناسب عطر
• استفاده در زمان مناسب
• شناخت انواع عطر
• تکان ندادن عطر

محل استعمال عطر و ادکلن

اریکا شومیت Erika Shumate، بیان‌گذار Pinrose بیان می‌کند: «روغن عطر زمانی که گرم است شکوفه می‌کند. به این دلیل است که باید عطر را در محل‌هایی از بدن استفاده کرد که گرم‌تر هستند.» در همین مورد، پاتی کاپلا Patti Kapla، متخصص عطر و ادکلن در وب‌سایت fragrance.com بیان می‌کند:‌ «روی مچ دست، درون آرنج‌ها، پشت گردن و حتی کنار زانو جاهایی هستند که به هنگام استفاده از عطر باید روی آن‌ها تمرکز کرد. به این شکل عطر با دمای بدن شما ارتباط برقرار خواهد کرد و بوی خود را در طول کل روز منتشر خواهد ساخت.»
کوکو شانل Coco Chanel طراح مد بزرگ فرانسوی که به افسانه‌ی مد مشهور بود، در این مورد بیان مشهوری دارد:«یک زن باید عطر را در محلی از بدن استفاده کند که دوست دارد بوسیده شود.» این موضوع چندان بی‌دلیل نیست. به صورت سنتی نیز همواره بیان می‌شود که باید عطر خود را در جایی استفاده کنید که دمای بیش‌تری داشته و می‌توانید تپش قلب را حس کنید. پس بی‌دلیل نیست که بسیاری از این نقاط دقیقاً محل‌هایی از بدن هستند که بوسیده می‌شوند. کنار مچ دست و پشت گردن محل‌هایی از بدن هستند که این مورد به بهترین شکل درباره‌ی آن‌ها صادق است.
مهم نیست که برای استفاده از عطر خود به دنبال موضوعی عاشقانه هستید یا خیر؟ استفاده از عطر به شکلی مناسب می‌تواند باعث شود که در همه مدل شرایط اجتماعی جلوه‌ی بهتری داشته باشید و موفقیت‌های بهتری کسب کنید. موضوع مهم در این‌باره آن است که عدم استفاده‌ی صحیح از ادکلن می‌تواند سبب تلف شدن هزینه و زمان شما برای این کار شود. انواع ادکلن مردانه و ادکلن زنانه برای داشتن بهترین تأثیر خود نیاز دارند که علاوه بر نگهداری مناسب، به شکلی صحیح نیز استفاده شوند.

استفاده از عطر به شکلی مناسب می‌تواند باعث شود که در همه مدل شرایط اجتماعی جلوه‌ی بهتری داشته باشید
استعمال عطر و ادکلن

اما این موضوع تنها فاکتور مهم در هنگام استفاده از عطر نیست. تنها با استفاده‌ی عطر روی نقاط یاد شده لزوماً نمی‌توان طول عمر بو را روی بدن افزایش داد. اگرچه این موضوع می‌تواند قدرت بو را تا حدود زیادی تحت تأثیر قرار دهد اما برای افزایش طول عمر بو باید مورد دیگری را نیز مد نظر داشت. الیزابت باریال Elizabeth Barrial، سازنده‌ی عطر درBlack Phoenix Alchemy Lab بیان می‌کند: «عطرها به صورت عمومی روی کسی که دارای پوست چربی است قوی‌تر عمل می‌کنند. پوست خشک باعث تبخیر سریع‌تر عطر می‌شود.» از این رو است که الیزابت باریال پیشنهاد می‌کند که از ادکلن درون موها استفاده کنید. همچنین موضوع دیگری که باید در این مورد توجه کرد آن است که در هنگام استفاده‌ی عطر روی مچ دست از مالیدن مچ‌ها به یکدیگر دوری کنید. این کار باعث ایجاد دمای بالایی می‌شود که سرعت تبخیر ادکلن را چندین برابر ساخته و نت‌های بالایی عطر را به سرعت ناپدید می‌کند. در هنگام استفاده از عطر روی موها به نکات بهداشتی و سلامتی باید توجه کرد. باید از عطری برای این کار استفاده کنید که به صورت مخصوص به گونه‌ای ساخته شده که به موهای شما آسیبی نمی‌رساند.

مرطوب نگه‌داشتن پوست

همان‌گونه که پیش‌تر اشاره شد، خشکی پوست باعث تبخیر سریع‌تر ادکلن خواهد شد. از این رو برای بالا بردن طول عمر بوی عطر زنانه و یا عطر مردانه یکی از بهترین موارد، مرطوب نگه داشتن پوست است. این موضوع می‌تواند همچنین تأثیرات بسیار مثبتی را روی سلامت پوست شما نیز داشته باشد.
اریکا شومیت که پیش‌تر نیز از او یاد شد، در این مورد بیان می‌کند: «عطر زمانی که پوست مرطوب است، طول عمر بیش‌تری دارد. از این رو از عطر پس از دوش گرفتن استفاده کنید و یا آن را روی یک لایه لوسیون بدون بو و یا روغن بزنید.» همچنین نوشیدن مقدار زیادی آب نیز می‌تواند به بیش‌تر مرطوب کردن پوست کمک کند.
حتماً توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از روغن و یا لوسیون بدن، از انواع بدون بوی آن‌ها استفاده کنید، در غیر این صورت بوی عطر شما می‌تواند به شکلی نامناسب تحت‌ تأثیر قرار گیرد. این‌ها همه موضوعاتی هستند که باید با دقت به آن‌ها توجه کرد. انواع عطر زنانه و عطر مردانه حتی با وجود کیفیت بسیار بالا، در هنگام استفاده‌ی غیر صحیح می‌توانند به سرعت بوی خود را از دست دهند.
نوع پوست هر فرد و سوخت و ساز بدن نیز به صورت کلی روی طول عمر عطر می‌تواند تأثیرگذار باشد. این تأثیرگذاری دقیقاً به دلیل میزان رطوبت پوست اتفاق می‌افتد. بنابراین برای بعضی از افراد، طول عمر عطر می‌تواند بالاتر باشد.

نگه‌داری مناسب عطر و ادکلن

حتی اگر اقدام به خرید بهترین ادکلن مردانه و یا ادکلن زنانه کنید و آن را به شکلی کاملاً صحیح روی بدن خود اسپری کنید، باز هم بدون نگه‌داری صحیح می‌توانید کاملاً عطر خود را از بین ببرید. نگه‌داری غیر صحیح باعث از بین رفتن بوی اصیل عطر و همچنین کاهش ماندگاری بوی آن می‌شود. یکی از اشتباهات رایج در این مورد نگه‌داری عطر در حمام است. مکان‌های مرطوب به سرعت می‌توانند باعث تبخیر عطر شوند. به این شکل عطر شما به سرعت تأثیر اولیه‌ی خود را از دست خواهد داد و آن بوی همیشگی خود را نخواهد داشت.
بهترین مکان برای نگه‌داری از عطر درون اتاق خواب است. موضوعی که باید در این مورد توجه شود آن است که ادکلن خود را چندان در مقابل نور نگه ندارید. نور بسیار زیاد مخصوصاً زمانی که شیشه‌ی عطر به خوبی از عطر درون خود در مقابل نور حفاظت نکند، باعث تأثیرگذاری منفی روی عطر می‌شود. بنابراین عطر خود را در مکانی کم نور و خشک نگه دارید.

نگه‌داری غیر صحیح باعث از بین رفتن بوی اصیل عطر و همچنین کاهش ماندگاری بوی آن می‌شود.
نگهداری عطر و ادکلن

استفاده در زمان مناسب

زمان استفاده از عطر نیز می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی طول عمر بو داشته باشد. همانگونه که پیش‌تر اشاره شد استفاده از عطر پس از دوش گرفتن به دلیل رطوبت بالای بدن می‌تواند بسیار مناسب باشد. اما موضوعی که در این‌باره باید در نظر داشت آن است که بلافاصله پوشیدن لباس می‌تواند به کلی بو را از بین برده و شما نتیجه‌ی دلخواه خود را نداشته باشید. باید توجه کنید که پس از استعمال عطر وقتی که تازه دوش گرفته‌اید، به سرعت لباس خود را بر تن نکنید. چندین دقیقه صبر کنید که عطر روی بدن شما به درستی قرار گیرد. سپس اقدام به پوشیدن لباس خود کنید.

شناخت انواع عطر و ادکلن

برخی از انواع ادکلن به خودی خود دارای طول عمر پایینی هستند. پیش از خرید عطر باید آن را به خوبی شناخته و بدانید که آیا عطر مورد نظر دارای طول عمر بالایی است یا خیر. هر عطری که روی آن‌ها می‌توانید eau de cologne و یا eau de toilette را بخوانید دارای غلظت پایین‌تری از روغن عطر است و بوی لطیف‌تری دارد. در مقابل عطر‌هایی که روی آن‌ها می‌توانید eau de parfum و یا extrait de parfum بخوانید بسیار تند‌تر هستند و طی مدت زمان بیش‌تری بوی خود را پس از استعمال حفظ می‌کنند. از این رو پیش از خرید عطر به این موارد توجه کرده و سپس اقدام به خرید کنید. اگر عطری با طول عمر پایین بو بخرید، حتی با بهترین نگه‌داری، اصولی‌ترین استفاده و بهترین زمان استفاده باز هم نمی‌توانید بوی آن را در طول زمان طولانی نگه دارید.

تکان ندادن عطر و ادکلن

انواع عطر به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در شرایط با ثباتی قرار گیرند. تکان دادن عطر باعث می‌شود که هوا درون آن وارد شده و بوی آن را به هم بریزد. از این رو به هنگام استفاده و حمل عطر باید حداکثر توجه خود را داشته باشید. بیش از حد تکان دادن عطر می‌تواند به کلی بوی آن را به هم بریزد و نتیجه‌ای که به دنبال آن هستید را دریافت نکنید.

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.