عطر یا ادکلن رایحه‌ای از مواد معطر است که با روش تقطیر و… به دست می‌آید. از عطر و ادکلن برای خوشبو بودن استفاده می‌شود. حتماً برای شما هم پیش آمده است که میزان زیادی ادکلن استعمال کرده‌اید، ولی پس از مدت کوتاهی رایحه‌ی آن بسیار کم شده است. فکر می‌کنید چرا این اتفاق می‌افتد؟ در این مطلب قصد داریم به آموزش استعمال عطر و ادکلن و اینکه در چه نواحی‌ای بهتر است مصرف شوند، بپردازیم. موارد مورد بررسی در این مطلب عبارتند از:
• استعمال عطر و ادکلن
• عطر
• عطرسازی
• پایه‌های رایحه‌ها
• نگهداری عطر
• انتخاب عطر

استعمال عطر و ادکلن

هنگامی که به بحث نحوه‌ی استعمال عطر و ادکلن می‌رسیم، با بسیاری از باورهای غلط در این خصوص مواجه می‌شویم؛ از جمله این که عطر به خاطر وجود نبض، فقط باید سمت داخلی مچ دست و پشت گوش استفاده شود، این باور غلط است؛ زیرا مچ دست در اثر تماس با ساعت و وسایل دیگر رایحه‌ی خود را از دست می‌دهد و در خصوص پشت گوش نیز غدد چربی باعث پخش بوی آن می‌شوند نه وجود نبض. به علاوه هیچ دلیلی برای اجتناب استفاده از ادکلن روی لباس وجود ندارد، فقط برای استفاده از یک ادکلن دیگر بهتر است قبل از آن لباس شسته شود. با این حال در اینجا باورهای مرسوم راجع به استفاده از عطر را بیان می‌کنیم. عطرهای خالص بهتر است بر روی نقاطی از بدن مانند پشت گوش‌ها، پشت گردن، سمت داخلی مچ، آرنج و زانوها استفاده شوند، زیرا در این نقاط گرمای بدن آن را گرم کرده و رایحه‌ی آن را بطور مداوم پخش می‌کند. امروزه در صنعت عطرسازی جدید عطرهایی با غلظت‌های متفاوت با توجه به زمان استفاده از آن‌ها در طول روز تهیه می‌شود. محصولاتی با شدت پخش بوی ملایم مانند روغن حمام، شامپو بدن و لوسیون بدن برای صبح؛ ادوتولت‌ها برای بعدازظهر و عطرهایی که به نبض‌ها پاشیده می‌شوند برای غروب مناسب هستند. ادکلن‌ها به سرعت متصاعد شده و تا دو ساعت بوی آن‌ها پخش می‌شود. ادوتویلت‌ها از دو تا چهار ساعت بویشان پخش می‌شود، در صورتی که عطرها تا شش ساعت نیز می‌توانند رایحه داشته باشند.

یکی از نواحی ای که می توان عطر را استفاده کرد کنار گردن می باشد.
استفاده از عطرها

عطر

در نهایت، عطر بهترین، گران‌ترین و قوی‌ترین فرمول موجود بین ادوتولت‌ها، ادکلن و… است و اسانس آن در حدود 25 تا 40 درصد است. عطر دارای میزان قابل‌توجهی از اسانس است و می‌تواند یک روز کامل رایحه‌ی خود را داشته باشد و اجازه می‌دهد تا مصرف‌کننده تمام سه سطح آن را تجربه کند. باید به اندازه‌ی کافی مصرف شود و در مقایسه با غلظت بالای آن، بسیار معطر و ظریف به نظر می‌رسد. این در واقع محصولی بود که در ابتدا برای خانم‌ها ساخته شده و در عطر و ادکلن زنانه به بازار عرضه می‌شد، اما در حال حاضر بسیاری از مارک‌های عطر و ادکلن مردانه نیز از آن استفاده می‌کنند.
عوامل مختلفی می‌توانند بر چگونگی تأثیر عطرها بر بدن فرد و در نهایت بوی رایحه‌ی آن مؤثر واقع شوند. از رژیم غذایی به عنوان یکی از این عوامل می‌توان نام برد، مثلاً مصرف غذاهای تند و چرب شدت رایحه‌ی عطرها را افزایش می‌دهد. مصرف داروها نیز می‌تواند خصوصیات عطرها را تحت تأثیر قرار دهد. خشکی پوست فرد استفاده‌کننده نیز موضوع مهمی است، عطرها بر روی پوست‌های چرب مدت بیش‌تری نسبت به پوست‌های خشک رایحه دارند.
ساخت عطرها بخش مهمی از صنایع را از تولید کالاهای لوکس گرفته، تا صنایع غذایی و مواد شیمیایی خانگی، در بر می‌گیرد. استفاده از ترکیبات معطر در این صنایع، به منظور استفاده از حس بویایی مصرف‌کنندگان جهت جلب توجه آن‌ها برای خرید محصولات معطر می‌باشد. به همین دلیل این شرکت‌ها تمایل زیادی برای پیدا کردن فرمول عطرهایی که به لحاظ زیبایی شناختی برای مردم دل‌پذیر باشد دارند.

در نهایت، عطر بهترین، گران‌ترین و قوی‌ترین فرمول موجود بین ادوتولت‌ها، ادکلن و… است و اسانس آن در حدود 25 تا 40 درصد است. عطر دارای میزان قابل‌توجهی از اسانس است و می‌تواند یک روز کامل رایحه‌ی خود را داشته باشد و اجازه می‌دهد تا مصرف‌کننده تمام سه سطح عطر را تجربه کند

عطر سازی

ساخت عطرها به متخصصان ترکیب عطرها، که در این صنعت به عطرساز یا پرفیومر معروف هستند، سپرده می‌شود. ساخت عطرها با راهنمایی و نظرات مشتری‌ها یا کارکنان یک عطرسازی شروع می‌شود. مشتریان یک عطرسازی یا کارکنانش، معمولاً گروه‌های مد و شرکت‌های بزرگ از صنایع مختلف می‌باشند. در مرحله‌ی بعد، فرد عطرساز با ترکیب رایحه‌ها و مواد معطر مختلف به بوی مورد نظر دست یافته و فرمول آن را به مشتری می‌فروشد. سپس این عطرها یا در ساخت محصولات دیگر، به عنوان رایحه‌های کاربردی (مانند شامپو، لوازم آرایش، شوینده‌ها، داخل اتومبیل و…) استفاده شده، یا به عنوان رایحه‌های لطیف (fine fragrance) در جامعه بازاریابی شده و به فروش می‌رسند. نوارهای کاغذی جاذب جوهر(Paper blotters) اغلب توسط عطرسازان برای نمونه‌گیری و استشمام عطرها استفاده می‌شوند.

مصرف عطر در ناحیه داخلی مچ به علت وجود گرمای آن باعث متصاعدشدن رایحه می شود.
نقاط مصرف عطر در بدن

پایه‌های رایحه‌ها

امروزه به جای اینکه یک رایحه را از بنیان تا انتها بسازند، خیلی از عطرها و ادکلن‌های مدرن با استفاده از پایه‌های رایحه یا بطور خلاصه پایه‌ها ساخته می‌شوند. هر پایه در ذات خود یک ادکلن پیش ساخته ‌است که از اسانس‌ها و مواد شیمیایی معطر ساخته شده ‌است و بر اساس یک مفهوم ساده مانند «علف تازه» و «سیب ترش» فرمول‌بندی شده‌اند. از آنجایی که پایه‌ها قابل استفاده‌ی مجدد در عطرهای مختلف می‌باشند، تلاش برای ساخت و توسعه‌ی پایه‌های جدید به اندازه‌ی تولید خود عطرهای موجود در بازار زیاد می‌باشد. به غیر از استفاده‌ی مجدد، بکارگیری پایه‌ها در عطرسازی منافع دیگری نیز دارد.
استفاده از مواد افزودنی‌ای که بوی «سخت» یا «پرقدرت» دارند، و به شکل پایه‌های ترکیب شده به‌ وجود آمده‌اند، در عطرسازی راحت‌تر می‌باشد.
یک پایه می‌تواند بوی واقعی‌تری از یک چیز را نسبت به عصاره خود آن چیز ایجاد نماید. برای مثال، پایه‌ای برای انتقال بوی «گل رز تازه مرطوب» می‌تواند تقریب بهتری نسبت به اسانس گل رز ساده برای رساندن مفهوم بوی گل رز بعد از باران باشد. یک عطرساز پس از دریافت یک درخواست می‌تواند با ترکیب چند پایه بسرعت یک رایحه را ایجاد کرده، بازخورد آن را مشاهده نماید. پس از دریافت پاسخ مثبت می‌تواند کمی فرمول آن را اصلاح کند.
هر عطر دارای سه نت بالا، میانه و پایین می‌باشد که ترکیب هر سه‌ی این‌ها محصول نهایی را تشکیل می‌دهد.

• نت بالا:
 این همان چیزی است که شما بلافاصله بعد از استفاده از عطر آن را حس می‌کنید. اولین بویی‌ست که شما با بینی خود حس می‌کنید، اما سریع تبخیر می‌شود.

• نت میانی
پس از نت بالا احساس می‌شوند و اکثر بوی عطر را تشکیل می‌دهند.

• نت‌های پایه‌ای :
این نت‌ها غنی‌تر ‌هستند و اغلب تا زمانی که شما عطر را بو می‌کنید حداقل 20 تا 30 دقیقه را استشمام می‌شود. این نت‌ها ماندگاری عطر را به وجود می‌آورند و پس از نت میانی حس می‌شوند.

با توجه به تبخیر، میزان الکل و تعدادی از عوامل دیگر، بوی عطر در طول زمان کمی متفاوت خواهد بود؛ این به عنوان”طول عمر عطر” شناخته شده است

نگهداری عطر

با توجه به تبخیر، میزان الکل و تعدادی از عوامل دیگر، بوی عطر در طول زمان کمی متفاوت خواهد بود؛ این به عنوان”طول عمر عطر” شناخته شده است.
ترکیبات عطرها در صورت عدم نگهداری مناسب به علل زیر می‌توانند کیفیت‌شان را از دست داده یا کاملاً از بین بروند:
– گرما
– نور خورشید
– اکسیژن
– مواد آلی خارجی
نگهداری مناسب عطرها به معنی دور نگه داشتن آن‌ها از گرما و نور خورشید می‌باشد. یک بطری باز شده در صورتی که درست نگهداری شود تا چندین سال می‌تواند کیفیت بوی خود را ثابت نگهدارد. اما وجود اکسیژن در فضای بالای بطری و همچنین عوامل محیطی در بلندمدت بوی آن را تغییر خواهند داد.
بهترین شرایط نگهداری عطرها اینست که در هنگام عدم مصرف در محفظه‌های تاریک آلومینیومی یا بسته‌بندی اصلی خود نگهداری شده و در دمایی بین ۳ تا ۷ درجه‌ی سلسیوس نگهداری شوند. در موزه‌های عطر، عطرها را در محفظه‌های آلومینیومی که فضای خالی آن‌ها با گاز آرگون پر شده و در دمای ۱۲ درجه سلسیوس نگهداری می‌کند. اگرچه خارج کردن اکسیژن از فضای بالایی بطری‌ها سخت است اما استفاده از پاشنده‌های اسپری نسبت به بطری‌های در باز، کم‌تر آن را در معرض اکسیژن قرار می‌دهد. بعلاوه اسپری، عطر داخل بطری را از ترکیب با گرد و خاک، خرده ریزه‌ها و… که می‌توانند کیفیت آن را کاهش دهند دور نگه می‌دارد.

انواع رایحه

اکثر متخصصان از اصطلاحات “آروماتیک”، “چوبی”، “شرقی” و “گل” برای توصیف چهار خانواده عطر و طیف چگونگی استشمام بینی استفاده می‌کنند.

برای انتخاب عطر باید ابتدا در نظر بگیرید که از چه رایحه ای خوشتان می آید.
انتخاب عطر

انتخاب عطر

1. عطرهایی را که از بوی آنها لذت می‌برید در نظر بگیرید.

یک لیست از بوی‌های مورد علاقه‌ی خود را به عنوان نقطه شروع در اختیار داشته باشید. از رایحه‌های چوب و مرکبات تا… که مملو از احساس خوشایند شما هنگام احساس آن رایحه‌ها باشد. نکته این است که به خاطر بسپاریم که چه عطری و به چه دلیل برای شما خوشایند است. شما می‌توانید یک رایحه را با پایه‌های مشابه انتخاب کنید.

2. شخصیت خود را در نظر بگیرید.

اگر معمولاً از خانه بودن خسته می‌شوید و عاشق رفتن به خارج از خانه و طبیعت هستید، عطر و بوی تازه و طبیعت را در مقایسه با رایحه‌های تند انتخاب کنید. اگر می‌خواهید یک لباس بپوشید ولی نمی‌توانید در انتخاب آن به خودتان کمک کنید، بهتر است اول عطرتان را انتخاب کنید تا متناسب با آن بتوانید لباستان را هماهنگ کنید. ایده این است که رایحه‌ای را انتخاب کنید که بهترین نشان‌دهنده‌ی آن چیزی باشد که شما هستید.

3. قبل از خرید عطر آن را را امتحان کنید.

شما نمی‌توانید بر اساس تبلیغات در مجلات یا تست ادکلن در فروشگاه‌های بزرگ و یا از فروشگاه اینترنتی عطر و ادکلن انتخاب خود را انجام دهید. زیرا رایحه‌ی آن بعد از چند ساعت تغییر می‌کند. بنابراین قبل از خرید عطر و خرید ادکلن یک نمونه‌ی کوچک از آن را از فروشنده تقاضا کنید و عطر جدید را برای چند روز امتحان کنید.

4. از اطرافیان در مورد عطرتان بپرسید.

از دوستان و خانواده‌ی خود در مورد عطر خود بپرسید. آن‌ها در مورد آن چه فکر می‌کنند. آیا خیلی قوی است؟ آیا ماندگار است؟ آیا آن‌ها آن را دوست دارند؟

 

5/5 (1 نظر)
این نوشته در مقالات ارسال شده و با برچسب گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.