حس بویایی، یکی از قدرتمند‌ترین‌ حواس ما در میان حواس پنج‌گانه است که به ما درباره‌ی خطرات هشدار می‎دهد، خاطراتی را برای ما تداعی می‌کند و اگر، این گفته‌ی محققین درست باشد، کمک می‌کند عشق واقعی‌ خود را پیدا کنیم. این‌ها دلایلی است که باعث می‌شود صنعت عطر و ادکلن‌، زمان را برای سرمایه‌گذاری در این بازار رقابتی از دست ندهد و درست به همین دلایل است که اگر امروز، به فروشگاهی وارد می‌شویم، با انبوهی از انواع عطر و ادکلن‌ها از برند‌های مختلف مواجه می‌شویم و در انتخاب سردرگم!

بله! همانطور که گفتیم دنیای عطر و ادکلن، امروز ابتدا و انتهایی ندارد و سرمایه‌گذاران این عرصه، روز به روز در حال توسعه‌ی آن به عنوان یکی از نماد‌های جذابیت، زیبایی و تجمل‌گرایی هستند.

در این مطلب می‌پردازیم به هر آنچه که مربوط به دنیای عطر و ادکلن می‌شود:

 

 • تاریخچه و قدمت عطر و ادکلن
 • عطر و ادکلن چیست؟
 • انواع عطر و ادکلن
 • نت یا نواخت رایحه در عطرو ادکلن
 • نحوه‌ی استفاده از عطر و ادکلن برای بیش‌ترین تأثیر و ماندگاری
 • زمان استفاده از عطر و ادکلن
 • عطر و ادکلن به عنوان درمان
 • نحوه نگه‌داری از عطر و ادکلن
 • تنوع در طراحی بطری و بسته بندی عطر و ادکلن
 • معرفی برند‌های معروف عطر و ادکلن


تاریخچه و قدمت عطر و ادکلن

نخستین عطرها با ساختاری بسیار ساده و از ترکیب ادویه‌جات آسیاب شده و روغن‌های معطر و دارویی، در حدود چهار هزار سال پیش و در تمدن بین‌النهرین کشف شد. محققان و باستان‌شناسان، در کتیبه‌های مربوط به دوران مصر باستان نیز، نقش و نگاری را پیدا کرده‌اند که مصریان را در حال ساختن ترکیبات خوشبو نشان می‌دهد.  همچنین، تاریخ نشان می‌دهد که روش‌های ساخت و تهیه‌ی عطر و استفاده از اسانس‌های معطر و رایحه‌های خوشبو در ایران و رم باستان وجود داشته‌ است.

در ابتدا و در زمان آغاز شناخت عطر به عنوان یک صنعت، عطرها، روغن‌های گیاهی و اسانس‌های خوشبو در مراسم مذهبی و برای ادای احترام به خدایان باستان مورد استفاده قرار می‌گرفتند و ساختاری ساده و بر بر پایه‌ی گیاه داشتند. بعدها این صنعت از قرن 16 میلادی در سرزمین‌های فرانسه و آلمان به شکل نسبتاً مدرن و کنونی خود در آمد و فرهنگ استفاده از آن در قرن 17 میلادی در میان مردم جهان رایج شد. امروز، صنعت عطر و ادکلن به عنوان یکی از فاکتورهای جذابیت و به عنوان یک کالای لوکس، به گونه‌ای در دنیا فراگیر شده که بر اساس یک مطالعه انجام شده از سوی NPD Groupe، فقط در آمریکا، فروش عطر زنانه از سال 1997، حدود 400 درصد افزایش داشته ‌است.

 

عطر و ادکلن چیست؟

عطر، رایحه‌‌ی طبیعی و مصنوعی است که در فضا پراکنده می‌شود و عموماً از طبیعت و از منابع مختلف گیاهی مثل برگ، گل، تنه، ریشه، ساقه و دانه‌ی گیاهان خوشبو و منابع حیوانی مثل کندوی عسل، کیسه‌ی آهوی آسیایی و سگ آبی آمریکای شمالی گرفته می‌شود. عطر، در واقع مخلوطی از روغن‌های معطر، اسانس‌های خوشبو، ترکیبات گیاهی، حیوانی، شیمیایی و مصنوعی معطر، حلال‌ها مثل الکل و تثبیت‌کننده است که که برای خوشبو کردن بدن انسان یا محیط اطراف او استفاده می‌شود و به زندگی انسان‌ها روح و حسی خوشایند هدیه می‌دهد.

تعریف عطر و انواع آن
عطر و ادکلن چیست؟

انواع عطر

گفتیم که در ترکیب شیمیایی عطرها، اسانس، حلال و تثبیت‌کننده وجود دارد و میزان الکل در به نوع عطر در عطرهای مختلف، متفاوت است. بر همین دلیل، عطرها را بر اساس درصد مواد تشکیل‌دهنده و غلظت آن‌ها به انواع مختلف زیر تقسیم می‌کنند:

 • پرفیوم (Perfume):

  پرفیوم‌ها با داشتن 20 تا 40 درصد اسانس جزو گران‌ترین انواع عطرها هستند و معمولاً ماندگاری بالایی دارند.

 • ادوپرفیوم (Eau De Perfume):

  در اودوپرفیوم‌ها میزان اسانس 15 تا 20 درصد است و ماندگاری نسبی دارند و قیمت آن‌ها به اندازه پرفیوم‌ها گران نیست.

 • ادوتویلت (Eau De Toillete):


  اودوتویلت‌ها، یکی از محبوب‌ترین انواع عطر و ادکلن در دنیا، 5 تا 15 درصد دارای اسانس هستند و قیمت آن‌ها از اودپرفیوم‌ها ارزان‌تر است. ماندگاری آن‌ها معمولاً دو تا سه ساعت است.

 • ادکلن (Eau De Cologne):

  در میان همه‌ی انواع عطرها، ادکلن‌ها دارای غلظت بسیار کم‌تری و به اندازه‌ی 2 تا 4 درصد از اسانس هستند و بیشتر ترکیب آن‌ها الکل است. به همین دلیل از سایر عطر‌ها ارزان‌تر است و تنها حدود دو ساعت ماندگاری دارد.

 

نت یا نواخت رایحه در عطر و ادکلن

نت در عطر، رایحه‌ایست که عطرها در لحظات مختلف پراکندگی از خود متساعد می‌کنند. به طور کلی، هر عطر شامل سه نت است که با یکدیگر یک رایحه‌ی هماهنگ را تشکیل می‌دهند:

 • نت اولیه، بالایی یا آغازین
 • نت ثانویه یا میانی
 • نت پایه یا بیس

نت‌ها به مرور زمان و از لحظه‌ی شروع استفاده‌ی عطر متساعد می‌شوند و بستگی به فرار بودن مواد تشکیل‌دهنده‌ی عطر دارد. به این ترتیب که نت اولیه فرارتر و نت پایانی ماندگارتر است. بنابراین، نت آغازین، معمولاً چند دقیقه بعد از استفاده‌ی عطر پراکنده می‌شود و نقش مهمی در جذابیت اولیه در لحظه انتخاب و خرید عطر و ادکلن دارد. نت ثانویه، پس از محو شدن نت اولیه، خود را نشان می‌دهد و به عنوان بدنه اصلی عطر، نقش آن تلطیف رایحه‌ی تند نت اولیه است. نت پایانی اما، بویی است عمیق‌تر از دو نت اولیه و ثانویه، که معمولاً یک ساعت پس از استفاده به مشام می‌رشد و به دلیل وجود مواد تثبیت کننده در این فاز، دیرتر از نت‌های دیگر ناپدید می‌شود و دلیل ماندگاری عطر است.

اما پراکندگی نت‌ها در عطرهای با کیفیت‌های مختلف، با یکدیگر متفاوت است و هر نت در زمان مناسب خود و بر اساس مواد تشکیل‌دهنده عطر منتشر می‌شود. نوبت نواخت، انتشار یا پراکندگی نت‌ها همزمان نیست و همانطور که گفتیم به کیفیت عطر بستگی دارد. مثلاً در عطرهای با کیفیت پایین‌تر و نامرغوب‌تر، رایحه‌ی عطر یکنواخت در فضا پراکنده می‌شود و تفاوت قابل‌توجهی میان نت‌های اولیه، ثانویه و پایانی احساس نمی‌شود.

طراحی نت‌ها و زمان نواخت آن‌ها و  حسی که ایجاد می‌کند، در واقع هنری است که فرایند ساخت و تولید عطر  زنانه و عطر مردانه را پیچیده و ظریف می‌کند و طراحان و تولید‌کنندگان عطر در آن تخصص دارند.

نت اولیه، ثانویه و پایانی در عطر چیست؟
نت یا نواخت رایحه در عطرو ادکلن

نحوه‌ی استفاده‌ی عطر و ادکلن برای بیش‌ترین تأثیر و ماندگاری

این که چطور یک عطر را درست و برای داشتن بیش‌ترین جذابیت و تأثیر استفاده کنیم، مهم است، به خصوص اگر برای خرید آن، پول زیادی را پس‌انداز کرده باشید. نقاطی از بدن که در آن‌ها رگ به پوست نزدیک‌‌تر است، به دلیل گرمای بیش‌تر‌ برای اسپری کردن عطر و ادکلن مناسب‌تر است؛ نقاطی مثل نبض روی مچ دست، بالای شکم یا داخل آرنج.

همچنین، ماندگاری عطر نیز به عوامل مختلفی مثل نوع پوست خشک و چرب و کیفیت عطر بستگی دارد و حتی بهترین عطرها هم در صورت امكان در طول روز، باید تمدید شوند.

 

زمان استفاده از عطر و ادکلن

استفاده از عطر، علاوه بر اینکه به عواملی مثل ماندگاری، ترکیب رایحه‌ها و نت‌ها بستگی دارد، به زمان، مکان و موارد استفاده از آن هم بستگی دارد. مثلاً عطرهای با اسانس‌های ملایم‌تر، مناسب استفاده روزانه‌اند و رایحه‌های تند و کمی عجیب‌تر برای دورهمی‌های شبانه مناسب‌تر هستند. یا به عنوان مثال توصیه می‌شود که در هوای سرد زمستانی، بهتر است از عطرهای قوی استفاده کنید، چون سرما شدت عطر را کم می‌کند و برعکس در روز‌های گرم‌تر سال، از عطر‌های ملایم‌تر و لطیف تر.

 

عطر و ادکلن به عنوان درمان

یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمانی از زمان مصر باستان، استفاده از عطر یا روغن‌های خوشبو مانند اسانس گل رز، وانیل یا لیموترش، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، به عنوان دارو یا برای ماساژ درمانی است.

در روش مستقیم این نوع درمان، با تحریک اعصاب بویایی افراد، غدد درون‌ریز شروع به فعالیت می‌کنند و در نهایت، ترشح هورمون‌های شیمیایی آدرنالین و ایندورفین و… به تعادل بدن کمک می‌کند.

روش غیرمستقیم این درمان به روش درمانی بهبود با لذت معروف است و بیش‌تر زمینه‌ی روانشناسی دارد که با درمان فیزیکی همراه می‌شود. به این ترتیب که با استفاده از این خاصیت عطر که مستقیماً با خاطرات، عواطف و احساسات فرد درگیر می‌شود، مغز را فعال می‌کند تا خاطرات و احساسات خوبی را برای فرد تداعی کند.

در طب سنتی نیز بسیاری از اختلالات روانی مثل مشکلات حافظه، استرس و اضطراب و افسردگی را با استفاده از این روش و با انواع مختلفی از رایحه‌ها می‌توان درمان کرد.

روش درمانی با عطر و گیاهان معطر
عطر و ادکلن به عنوان درمان

نحوه‌ی نگه‌داری از عطر و ادکلن

ممکن است عطرها به دلیل روش‌های نادرست نگه‌داری و گذشتن تاریخ انقضای مصرف آن، تعادل مواد تشکیل‌دهنده خود را از دست بدهند و ترکیب شیمیایی آن‌ها دچار تغییر و تجزیه شود و به ترکیبی خطرناک تبدیل شود که باعث تحریک پوست، سیستم تنفسی و واکنش‌های حساسیت‌زا شود. بنابراین، توجه به تاریخ تولید و انقضای عطر در هنگام خرید و شرایط نگه‌داری آن مهم است. به طور کلی عطرها نباید در معرض نور خورشید، گرما و سرمای شدید قرار بگیرند و مدت زیادی از نباید از نگه‌داری آن‌ها گذشته باشد.

 

تنوع در طراحی بطری و بسته بندی عطر و ادکلن

در موفقیت یک عطر، تنها داشتن رایحه‌ی خوب کافی نیست، بلکه طراحی ظاهر، شیشه یا بطری آن هم نقش مهمی دارد. زیبایی بطری، در جذابیت محصول نقش مهمی دارد و معمولاً یکی از فاکتورهای رقابت میان برندهاست که بطری‌هایی خلاقانه‌تر طراحی کنند.

بسته‌بندی‌ها و طراحی بطری عطر، در صنعت عطر و ادکلن پیشینه‌ای قدیمی دارند و به غیر از جنبه‌ی نگه‌داری و بخشیدن ظاهری لوکس و جذاب، می‌توانند مانند عطر Flower Bomb، که ظاهری شبیه نارنجک دارد، توصیف‌کننده‌ی رایحه‌ی عطر باشند یا در تشخیص اصل و تقلبی بودن محصول به خریدار کمک کنند. به این ترتیب که با کمی توجه و دقت در می‌یابید که بطری عطر‌های اصلی از ظرافت خاصی برخوردار است و جزئیات بیشتری در آن‌ها رعایت می‌شود و محصولات تقلبی هرگز ظرافت محصول نهایی اصلی را ندارند و کیفیت بطری آن‌ها پایین و دارای حباب است و شفاف نیست. در حالی که شیشه‌ عطرهای اصلی شفاف است و معمولاً نام برند یا لوگوی تجاری به طور برجسته روی آن حک شده است.

خلاقیت در طراحی بطری عطر
طراحی بطری و شیشه عطر

معرفی برند‌های معروف عطر و ادکلن

همانطور که می‌دانیم تنوع عطر و ادکلن‌های زنانه و مردانه از برندهای مشهور و طراحان عطر شناخته شده در دنیا، زیاد است. اما برخی از آن‌ها در بازار جهانی عطر و ادکلن قدمت و شهرتی دیرینه دارند و به خاطر تولید عطرهای منحصر به فرد شناخته شده‌اند. برندهای اصیل و لوکسی مثل شنل فرانسه (Chanel) که در صنعت عطر زنانه به خصوص، طرفداران زیادی در دنیا دارد و جزو پرفروش‌ترین‌هاست. این برند کار خود را با Chanel No.5 در سال 1921 آغاز کرد و از ابتدا پیشگام بوده و همچنان یکی از معروف‌ترین‌هاست. به طوری که در لیست عطرهایی قرار می‌گیرد که هر زنی در طول زندگی خود حداقل یک‌بار آن را امتحان کرده است.  یا مثل تام فورد (Tom Ford) که در زمینه تولید عطرهای لوکس شهرت دارد و مرزی در دنیا نمی‌شناسد.

اما برخی از شرکت‌ها در این صنعت، مثل هر صنعت دیگری، شرکت مادر هستند و هر کدام در بردارنده‌ی برندهای مهمی در این عرصه هستند و به صورت مجموعه‌ای فعالیت می‌کنند. به عنوان مثال، شرکت مادر L’Oreal یا لورئال فرانسه، دربردارنده‌ی برند‌های معروف لانکوم Lancome، ایو سن لورن Yves Saint Laurent، جورجیو آرمانی Gorgio Armani، دیزل Diesel و چند برند معروف دیگر است.

یا مانند شرکت آمریکایی استی لود Estee Lauder که برندهای مهم و بزرگی مثل تام فورد Tom Ford، تامی هیلفیگر Tommy Hilfiger یا کلینیک Clinique را در زیر مجموعه خود دارد.

شرکت مادر کوتی نیز شرکت دیگری است که بیش از 50 برند عطر و ادکلن را در زیر مجموعه خود دارد و از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به آدیداس Adidas، بیانسه Beyonce، کوتی Coty، دیویدف Davidoff، گوچی Gucci، هوگوباس Hugi Boss، کلوین کلین Calvin Klein و غیره اشاره کرد.

 

4/5 (2 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.