استفاده از ادکلن روی پوست به نظر متخصصان پوست، به طور مستقیم موجب پیری زودرس پوست خواهد شد. هرچقدر هم که روی مراقبت از پوست خود حساس باشید، استفاده از ادکلن روی پوست اثر منفی خود را خواهد داشت. اما از طرفی می گویند زدن عطر روی پوست دست یا بخش‌های نبض‌دار باعث خوشبو ماندن و ماندگاری بیشتر عطر می‌شود. پس تکلیف چیست؟ در این مقاله به شما می‌گوییم که چطور ادکلن مورد علاقه شما می‌تواند روی پوست شما ایجاد رنگ‌دانه کند و پوست شما را زودتر از آنچه فکر می‌کردید پیر نشان دهد. به طور خاص این مسئله بر روی گردن نمود بیشتری دارد و به همین جهت می‌خواهیم درباره تاثیر عطر و ادکلن بر روی پوست صحبت کرده و سپس راه‌هایی برای جلوگیری از خطرات ناشی از اسپری مستقیم ادکلن‌ها روی پوست این ناحیه ارائه کنیم.

تاثیر عطر و ادکلن بر روی پوست

ایجاد حساسیت پوستی با عطر
ایجاد حساسیت پوستی با عطر

استفاده از ادکلن بر روی پوست به طور مستقیم تبعات منفی شدیدی دارد. این کار باعث میشود، پوست قابلیت مقابله خود با اشعه‌های UV خورشید را از دست بدهد. ادکلنی که روی پوست اعمال شده، نسبت به پوست، به اشعه‌های خورشید حساس‌تر است و همین سبب می‌شود رنگ‌دانه‌ها روی پوست تشکیل گردد. حال برخی حساس نیستند و چنین چیزی الان روی پوستشان مشخص نشده و برخی دیگر کاملا متوجه تغییرات خواهند شد. در واقع اثراتی که احتمالا متوجه آن می‌شوند خارش، قرمزی پوست یا کهیر است. تاثیر عطر و ادکلن بر روی پوست می‌تواند در هر قسمتی رخ دهد و شما را دچار نگرانی کند. ناگفته نماند که برخی دیگر دچار حساسیت‌های عطری متفاوتی خواهند شد که حتی به مراتب جدی‌تر است.

استفاده از ادکلن روی پوست گردن و تاثیرات منفی آن

پوست گردن نازکتر بوده و به بافت‌های استخوانی نیز نزدیک‌تر است. این نزدیکی سبب می‌شود اشعه‌های مضر با عبور از پوست به داخل استخوان‌ها نفوذ کنند و باعث بروز آسیب‌های احتمالی شوند. به همین دلیل است که اغلب جوش‌های رنگدانه ای روی سر سینه و گردن خانم‌ها ایجاد می‌شود.

ایجاد حساسیت پوستی با عطر

استفاده از ادکلن روی پوست به خاطر داشتن الکل می‌تواند موجب آسیب به پوست و ایجاد حساسیت پوستی با عطر شود. ادکلن‌ها و حتی عطرها برحسب نوع آن دارای حجم مشخصی از الکل هستند. الکل باعث خشکی پوست می‌شود که ایجاد حساسیت و خارش را به دنبال دارد. این موضوع برای افراد دارای پوست حساس اهمیت بیشتری دارد، اما همه پوست‌ها در معرض آسیب‌های ناشی از الکل قراردارند.

مواردی که گفته شد مربوط به تمامی عطرها نمی‌شود. بستگی دارد شما از چه نوع عطر و ادکلنی استفاده می‌کنید. یا اینکه نوع حساسیت شما نسبت به ادکلن‌ها چقدر است. برخی افراد بصورت معمول به عطر و ادکلن حساسیت‌های پوستی داشته و بای رعایت کنند. از طرفی به ناگاه با ورود یک عطر جدید شما دچار یک مشکل پوستی می‌شوید. دلیل این امر می‌تواند وجود بیش از حد الکل در ادکلن بوده یا خبری حاکی از تقلبی بودن آن را به ما برساند. پس در خرید ادکلن دقت کنید تا تاثیر عطر و ادکلن بر روی پوست منفی نباشد.

استفاده از ادکلن روی پوست به صورت ایمن

test on hand- تاثیر عطر و ادکلن بر روی پوست
تست عطر در بخش‌های ایمن بدن

برای اینکه پوست سالمی داشته باشید، تلاش کنید تا ادکلن را روی لباس اسپری کنید. با این حال اگر بر استفاده از ادکلن بر روی پوست اصرار دارید، مچ دست و پایین ساعد، بهترین منطقه از بدن برای استفاده ایمن از عطر به طور مستقیم است. این ناحیه معمولاً دور از اشعه‌ی خورشید قرار دارد و از همین جهت محل امنی برای اسپری ادکلن است. البته توجه داشته باشید که بعد از اسپری ادکلن روی مچ دست، آن‌ها‌ را روی هم نمالید زیرا عطر اصلی خود را از دست می‌دهد.

به طور کلی قسمت‌هایی از بدن که گرمای بیشتری دارند و دور از نور خورشید هستند، برای استفاده از ادکلن روی پوست محل مناسبی خواهند بود. مثلاً زیر بغل و محل بسته شدن آرنج، علاوه بر اینکه دور از نور خورشید قرار دارند، به خاطر تمرکز حرارت بدن در این نقاط رایحه عطر بهتر پخش می‌شود. توجه کنید که بهتر است از ادکلن‌های معمولی روی ناحیه جنسی بدن استفاده نشود.

رفع عوارض استفاده از ادکلن روی پوست

در صورتی که در اثر استفاده از ادکلن روی پوست رنگ‌دانه‌ها روی پوست شما ایجاد شده است، می‌توانید با استفاده از چند ترکیب گیاهی با آن‌ها مقابله کنید. یکی از روش‌های درمان، استفاده از سرکه سیب است. مقداری سرکه سیب را با نسبت مساوی با آب مخلوط کنید. سپس محلول ایجاد شده را روی نواحی مشکل دار با یک پارچه تمیز به آرامی ماساژ دهید. بین دو تا سه دقیقه اجازه دهید تا محلول روی پوستتان اثر کند. در مرحله بعدی با آب گرم صورت خودتان را بشویید. تکرار این کار دو بار در روز، باعث می‌شود اسید استیک موجود در سرکه سبب روشن‌تر شدن نواحی تیره شده شود.

یکی دیگر از درمان‌های مؤثر رنگ‌دانه، استفاده از آلوئه‌ورا است. ژل موجود در آلوئه‌ورا دارای ماده آلوین است اثر اثبات شده‌ای در بهبود رنگ‌دانه‌ها دارد. ژل آلوئه‌ورا را موقع خواب روی پوست به آرامی ماساژ دهید. صبح روز بعد با آب گرم نواحی تحت درمان را بشویید. این کار را تا بهبود رنگ‌دانه‌ها ادامه دهید تا تاثیر عطر و ادکلن بر روی پوست از بین برود.
استفاده از دارو‌های شیمیایی مثل Juvinity  یا Hexylresorcinol تحت نظر متخصص پوست هم می‌تواند برای درمان رنگ دانه مفید باشد. اما به هیچ وجه بطور خودسر آن را استفاده نکنید.

در این مقاله به چه نتیجه‌ای رسیدیم؟

در این مقاله به پی‌آمد‌های تاثیر عطر و ادکلن بر روی پوست اشاره کردیم و راه‌های مقابله با عوارض آن را نیز بررسی کردیم. به‌طور کلی ترکیبات موجود در ادکلن تأثیر منفی روی پوست دارند و تا حد امکان بهتر است از تماس مستقیم آنها با پوست جلوگیری شود. با این حال نقاطی از بدن مثل مچ دست، زیر بغل، آرنج و همه قسمت‌های بسته و گرم بدن که دور از اشعه‌ی مضر آفتاب می‌مانند، محل‌های کم آسیبی برای اسپری کردن ادکلن هستند. و نتیجه اینکه اثرات منفی ادکلن روی پوست بیشتر به ترکیب آن با نور برمی‌گردد و شما را دچار ایجاد حساسیت پوستی با عطر می‌کند. پس باید این موارد را به جد رعایت کنید. 

3.5/5 (2 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.