استفاده از ادکلن روی پوست به نظر متخصصان پوست، به طور مستقیم موجب پیری زود رس پوست خواهد شد. هرچقدر هم که روی مراقبت از پوست خود حساس باشید، استفاده از ادکلن روی پست اثر منفی خود را خواهد داشت. در این مقاله در به شما میگوییم که چطور ادکلن مورد علاقه شما میتواند روی پوست شما ایجاد رنگ‌دانه کند و پوست شما را زود تر از آنچه فکر می کردید پیر نشان دهد. به طور خاص این مسئله بر روی گردن نمود بیشتری دارد و به همین جهت، راه‌هایی برای جلوگیری از خطرات ناشی از اسپری مستقیم ادکلان‌ها روی پوست این ناحیه ارائه کنیم.

 

چرا استفاده از ادکلن روی پوست مضر است؟

استفاده از ادکلن بر روی پوست به طور مستقیم تبعات منفی شدیدی دارد. این کار باعث میشود، پوست قابلیت مقابله خود با اشعه‌های UV خورشید را از دست بدهد. ادکلنی که روی پوست اعمال شده، نسبت به پوست، به اشعه‌های خورشید حساس تر است و همین سبب می‌شود رنگ‌دانه‌ها روی پوست تشکیل گردد.

استفاده از ادکلن روی پوست گردن و تاثیرات منفی آن

ناحیه گردن و سرسینه به طور مستقیم در معرض تابش نور خورشید و اشعه‌های مضر UV قرار دارد.  همچنین پوست گردن نازکتر بوده و به بافت‌های استخوانی نیز نزدیک‌تر است. این نزدیکی سبب می‌شود اشعه‌های مضر با عبور از پوست به داخل استخوان‌ها نفوذ کنند و باعث بروز آسیب‌های احتمالی شوند. به همین دلیل است که اغلب جوش‌های رنگدانه ای روی سر سینه و گردن خانم‌ها ایجاد می‌شود.

تاثیر منفی الکل موجود در ادکلن بر روی پوست

استفاده از ادکلن روی پوست به خاطر داشتن الکل می تواند موجب آسیب به پوست شود. ادکلن‌ها و حتی عطرها حسب نوع آن دارای حجم مشخصی از الکل هستند. الکل باعث خشکی پوست می شود که ایجاد حساسیت و خارش را به دنبال دارد. این موضوع برای افراد دارای پوست حساس اهمیت بیشتری دارد، اما همه پوست‌ها در معرض آسیب‌های ناشی از الکل قراردارند.

 

چطور می‌توانیم از پوست خود مراقبت کنیم؟

کارشناسان توصیه می‌کنند برای محافظت از پوست همواره از کرم‌های ضد آفتاب در نواحی گردن وسرسینه استفاده شود. برای این ناحیه از بدن بهتر است از ضد آفتاب‌های محافط اشعه‌های خورشید طیف بلند (broad-spectrum) استفاده شود.

 

استفاده از ادکلن روی پوست به صورت ایمن

برای اینکه پوست سالمی داشته باشید، تلاش کنید تا ادکلن را روی لباس اسپری کنید. با این حال اگر بر استفاده از ادکلن بر روی پوست اصرار دارید، مچ دست و پایین ساعد، بهترین منطقه از بدن برای استفاده ایمن از عطر به طور مستقیم است. این ناحیه معمولاً دور از اشعه‌ی خورشید قرار دارد و از همین جهت محل امنی برای اسپری ادکلن است. البته توجه داشته باشید که بعد از اسپری ادکلن روی مچ دست، آنها‌ را روی هم نمالید.

به طور کلی قسمت‌هایی از بدن که گرمای بیشتری دارند و دور از نور خورشید هستند، برای استفاده از ادکلن روی پوست محل مناسبی خواهند بود. مثلاً زیر بغل و محل بسته شدن آرنج، علاوه بر اینکه دور از نور خورشید قرار دارند، به خاطر تمرکز حرارت بدن در این نقاط رایحه عطر بهتر پخش می‌شود. توجه کنید که بهتر است از ادکلن های معمولی روی ناحیه جنسی بدن استفاده نشود.

رفع عوارض استفاده از ادکلن روی پوست

در صورتی که در اثر استفاده از ادکلن روی پوست رنگ‌دانه‌ها روی پوست شما ایجاد شده است، می‌توانید با استفاده از چند ترکیب گیاهی با آنها مقابله کنید. یکی از روش‌های درمان، استفاده از سرکه سیب است. مقداری سرکه سیب را با نسبت مساوی با آب مخلوط کنید. سپس محلول ایجاد شده را روی نواحی مشکل دار با یک پارچه تمیز به آرامی ماساژ دهید. بین دو تا سه دقیقه اجازه دهید تا محلول روی پوستتان اثر کند. در مرحله بعدی با آب گرم صورت خودتان را بشویید. تکرار این کار دو بار در روز، باعث می‌شود اسید استیک موجود در سرکه سبب روشن‌تر شدن نواحی تیره شده شود.

یکی دیگر از درمان‌های مؤثر رنگ‌دانه، استفاده از آلوئه‌ورا است. ژل موجود در آلوئه‌ورا دارای ماده آلوین است اثر اثبات شده ای در بهبود رنگ‌دانه‌ها دارد. ژل آلوئه‌ورا را موقع خواب روی پوست به آرامی ماساژ دهید. صبح روز بعد با آب گرم نواحی تحت درمان را بشویید. این کار را تا بهبود رنگ‌دانه‌ها ادامه دهید.

استفاده از دارو‌های شیمیایی مثل Juvinity  یا Hexylresorcinol تحت نظر متخصص پوست هم می‌تواند برای درمان رنگ دانه مفید باشد.

در این مقاله به پی‌آمد‌های استفاده از ادکلن روی پوست اشاره کردیم و راه‌های مقابله با عوارض آن را نیز بررسی کردیم. به‌طور کلی ترکیبات موجود در ادکلن تأثیر منفی روی پوست دارند و تا حد امکان بهتر است از تماس مستقیم آنها با پوست جلوگیری شود. با این حال نقاطی از بدن مثل مچ دست، زیر بغل، آرنج و همه قسمت‌های بسته و گرم بدن که دور از اشعه‌ی مضر آفتاب می‌مانند، محل‌های کم آسیبی برای اسپری کردن ادکلن هستند.

 

5/5 ( 1 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *