عطر‌ها معمولاً به عنوان ترکیبی از روغن‌های مختلف، عناصر معطر و سایر مواد تشکیل‌دهنده‌ای که بوی دل‌پذیری را ارائه می‌دهند‌، توصیف می‌شوند. در حالی که فرمول‌های عطر و ادکلن‌ها مخفیانه هستند، اما کارشناسان عطر می‌توانند حدس بزنند که مخلوط به کار برده شده در عطر شامل چه ترکیباتی می‌باشد. در این مطلب به بررسی ویژگی‌های عطر و ادکلن مردانه و خرید عطر مردانه می‌پردازیم. در این مطلب موارد ذیل مرور می‌گردند:

 • دسته‌های عطر
 • تاریخچه مختصری از ادکلن مردانه
 • خرید عطر مردانه
 • عطر مردانه
 • تفاوت عطر مردانه و زنانه
 • رايحه عطر مردانه

انواع مختلفی از مواد تشکیل‌دهنده در تولید عطر و ادکلن به کار می‌روند. مواد تشکیل‌دهنده‌ی موجود در ترکیب عطر و ادکلن‌ها به چند دسته‌ی مختلف تقسیم می‌شوند که شامل گل، چوب، چرم، مرکبات و اسانس میوه می‌باشد. در طول سالیان گذشته تعداد و تنوع عطرهای موجود در بازار افزایش یافته است.

با گذشت زمان، منبع روغن‌های موجود در عطر و ادکلن از منابع طبیعی مانند گیاهان و درختان به منابع مصنوعی تغییر یافته است.

انواع مختلفی از مواد تشکیل‌دهنده در تولید عطر و ادکلن به کار می‌روند. مواد تشکیل‌دهنده‌ی موجود در ترکیب عطر و ادکلن‌ها به چند دسته‌ی مختلف تقسیم می‌شوند که شامل گل، چوب، چرم، مرکبات و اسانس میوه می‌باشد. در طول سالیان گذشته تعداد و تنوع عطرهای موجود در بازار افزایش یافته است.

دسته‌های عطر

عطرها به سه گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

 • اورجینال یا اصل:

  آن دسته از عطرهایی که تولید شده توسط کارخانه‌ی مادر بوده یا توسط کارخانه‌های تحت لیسانس و دارای مجوز نمایندگی با استفاده از اسانس کارخانه‌ی مادر پر می‌شوند، عطر مادر می‌باشند.

 • غیر اورجینال یا فیک:

  آن دسته از عطرهایی هستند که از لحاظ ظاهری کاملاً مشابه عطر اورجینال بوده، ولی اسانس آن توسط کارخانه‌ی مادر تولید نمی شود. این دسته از عطرها معمولاً ماندگاری فوق‌العاده‌ی کمی نسبت به عطر اصل داشته و همچنین کیفیت شیشه – والف – سوپاپ و نت‌های بویایی آن نیز با عطر اورجینال تا حد قابل توجه‌ای تفاوت دارد.

 • تستر:

  آن دسته از عطرهایی که تولید آن چه توسط کارخانه‌ی مادر و چه توسط کارخانجات تولید عطر صورت گرفته باشد، باید نت‌های بویایی آن تا حد بسیار زیادی مشابه و نزدیک به عطر اصل باشد تا بتواند به مخاطب تا حد زیادی همان حس بویایی عطر اورجینال را انتقال دهد. عطرهای تستری که توسط کارخانه‌ی مادر تولید می‌شود رایگان و صرفاً برای تست مشتری می‌باشد.

عطر باس در دو مدل زنانه و مردانه موجود می باشد.
عطر باس

 

تاریخچه مختصری از ادکلن مردانه

ایجاد بوی خوش یکی از ضروریات زندگی در گذشته بود. زیرا بینی به طور مداوم در معرض بوی ناخوشایند دود، مواد غذایی فاسد و… قرار داشت و واقعاً احساس نیاز به ایجاد یک رایحه‌ی خوش وجود داشت.

در اوایل قرن نوزدهم، عطرهای مدرن، در برخی از نخستین تمدن‌های انسانی وجود داشت. هنر تولید عطرها در بین‌النهرین و مصر آغاز شد و سپس توسط رومی‌ها و ایرانیان ادامه یافت.

شناخت عطرها در اوایل قرن 14 میلادی به اروپا وارد شده است، منشأ عطرها به بین‌النهرین بر می‌گردد و استخراج عطرها از طریق تقطیر، بخار و تولید مواد خام جدید رونق یافت و سپس تا اروپا نیز گسترش یافت.

خرید عطر مردانه

اکثر بهترین عطرها و رایحه‌های مردانه را می‌توان به صورت آنلاین خریداری کرد، اما ما توصیه می‌کنیم ابتدا آن‌ها را در فروشگاه‌های فیزیکی تست کنید. بعضی از آن‌ها را در فروشگاه روی پوست خود اسپری کنید، سپس در هوای آزاد قرار بگیرید و ببینید که بوی آن پس از 15 دقیقه چگونه است. پوست هر فرد با ترکیب عطر و ادکلن‌های مردانه واکنش متفاوتی نشان می‌دهد، بنابراین برای خرید عطر مردانه و خرید ادکلن مردانه اول آن را روی پوست خود تست کنید.

خرید عطر مردانه

بهترین عطر مردانه و بهترین ادکلن مردانه را معمولاً می‌توان به صورت آنلاین خریداری کرد، اما ما توصیه می‌کنیم ابتدا آن‌ها را در فروشگاه‌های فیزیکی تست کنید. بعضی از آن‌ها را در فروشگاه روی پوست خود اسپری کنید، سپس در هوای آزاد قرار بگیرید و ببینید که بوی آن پس از 15 دقیقه چگونه است. پوست هر فرد با ترکیب عطر و ادکلن‌های مردانه واکنش متفاوتی نشان می‌دهد، بنابراین برای خرید عطر مردانه و خرید ادکلن مردانه اول آن را روی پوست خود تست کنید.

هنگامی که چهارمین عطر را تست کنید، احتمالاً خستگی عطری را تجربه خواهید کرد. بنابراین بهتر است برای شروع سراغ بوتیک کوچک‌تر بروید که عطرهای کم‌تری را تست کنید. ابتدا تصمیم بگیرید که از کدام دسته عطر می‌خواهید ، سپس تست کنید و فقط عطرهای مورد علاقه‌تان را بررسی کنید.

 

عطر مردانه

در اینجا می‌خواهیم به معرفی چند رایحه‌ی مردانه بپردازیم:

رایحه‌های مردانه: آروماتیک، مرکبات، شرقی، چوبی

·        رایحه آروماتیک

آروماتیک به معنای معطر یا خوشبو می‌باشد. رایحه‌های آروماتیک اغلب از ترکیب مریم گلی، رزماری، زیره سبز، اسطوخودوس، و دیگر گیاهانی که بوی تند علف گونه‌ای دارند، ساخته می‌شود. رایحه‌های آروماتیک اغلب با رایحه‌ی مرکبات و رایحه‌های تند ترکیب می‌شود. ترکیبات آروماتیک بیش‌تر برای عطرهای مردانه به کار می‌روند. زیر مجموعه دسته‌ی آروماتیک مردانه عبارتند از:

 • آروماتیک ـ دریایی:

  عطرهایی هستند که با رایحه‌ی آب و دریا مخلوط شده‌اند و اغلب بوی آب دریا می‌دهند. این عطرها می‌توانند تند یا ملایم باشند، اما در کل فرح‌بخش هستند.

 • آروماتیک ـ فوژه:  
  این عطرها بوی تند و غلیظی دارند و هنگام استشمام آن‌ها ترکیبی از بوی پودر و خاک به مشام می‌رسد. این رایحه‌ی کلاسیک و قدیمی، گرم و تا حدودی تلخ است. عطر Azzaro for men یک عطر مردانه خوشبو است که در این گروه قرار دارد.
 • آروماتیک ـ میوه ای:
  تشخیص این گروه معمولاً کمی سخت است، زیرا این رایحه‌ی معطر با بوی میوه مخلوط شده و بیش‌تر در تنفس عمیق بوی میوه به مشام می‌رسد. می‌توان گفت عطرهای این دسته دارای بوهایی با طراوت و اغلب تا حدودی خنک هستند. عطر Givenchy Insense Ultramarine Beach Boy از این گروه است.
 • آروماتیک – علفی:
  این رایحه غلیظ، تند و بیش‌تر مردانه است، بوی چوب و برگ می‌دهد و تقریباً خنک است به خاطر تند بودن زیاد به گرمی متمایل است، می‌توان گفت اسپرت است و در میان خانم‌ها هم علاقه‌مندان زیادی دارد.
 • آروماتیک – تند:
  دارای رایحه‌ای خنک و تند است و بوی شیرین هم ندارد. عطر Adidas Ice Dive در این دسته جای می‌گیرد.

 

 •      رایحه شرقی

عطرهای این دسته گرم و بسیار مردانه و قوی هستند و غالباً از موادی مانند مشک، وانیل، صمغ و چوب‌های نامتعارف تشکیل شده‌اند. این مواد با گل‌ها و ادویه‌های دیگر ترکیب شده و بر همین اساس به چندین زیر گروه با سبک بوهای مختلف تقسیم می‌شوند. گروه‌های زیر سبک‌های مردانه آن هستند:

 • شرقی ـ فوژه:

 • این دسته از عطرها دارای رایحه ای تند و پودری، مردانه، بسیار رسمی و تا حدی کلاسیک هستند و بوی خاک نیز دارند. بعضی عطرهای این دسته کاملاً مثل طعم دارو، تلخ هستند.
 • شرقی ـ چوبی:

 • این رایحه بر خلاف دسته قبل که اصلاً شیرین نیست، طعمی تلخ و شیرین دارد و در عین حال گرم، عمیق و سنگین می‌باشد، در بعضی از مدل‌ها علی رغم شیرین بودن بوی پودری تندی هم از آنها به مشام میرسد .
 • شرقی ـ تند:

 • در عطرهای این دسته از هل، زنجبیل، دارچین و جوز با مقدار زیاد استفاده می‌شود. رایحه‌ی آن بسیار تند و تیز و گرم است. این دسته شامل عطرهای زنانه و مردانه می‌باشد.
این عطر از عطرهای محبوب در هر دو دسته زنانه و مردانه می باشد.
عطر شانل

      ·  رایحه چرم

این رایحه از منابع طبیعی و حیوانی و گاهاً به شیوه‌ی صنعتی بدست می‌آید؛ هرچند به صورت رسمی هیچ زیر گروهی برای این گروه بویایی تعریف نشده ولی معمولاً آن را با گل یا میوه‌های مختلف؛ مشک؛ و دیگر منابع حیوانی و گیاهی و چوب‌های مختلف ترکیب می‌کنند تا به یک رایحه‌ی غنی و هیجان‌انگیز برسند. عطرهای این گروه به دلیل تلخی و رایحه‌ی خاصی که دارند، اغلب مردانه هستند. این رایحه از قدیمی‌ترین رایحه‌ها در عطرسازی بوده و ریشه‌ی آن به قرن 16 میلادی بر می‌گردد.

 • رایحه مرکبات

 • مرکبات ـ آروماتیک:
  عطرهای این دسته بسیار خنک بوده و حالتی مثل بوی هوای سرد زمستان دارد. برخی از آن‌ها فاقد طعم شیرین بوده، اما در انواعی دیگر به شدت رایحه‌ی شیرین آن آشکـار می‌باشد. عطر مشهور CK one که می‌توان گفت در گروه خوشبوترین عطر مردانه یا خوشبوترین ادکلن مردانه جای دارد، در این دسته قرار دارد.
 • مرکبات ـ خوراکی:
  در این دسته رایحه‌ی مرکبات با رایحه‌های وانیل یا کارامل ترکیب شده است و به شدت بوی میوه با طعمی شیرین مزه از آن استشمام می‌شود. عطرهای این گروه رایحه‌ای شادی بخش دارند و برای نوجوان‌ها مناسب هستند.
ادکلن‌ها ی مردانه در برند‌های مختلفی در بازار موجود می باشند.
عطر و ادکلن مردانه

تفاوت عطر مردانه و زنانه

عطرها داراي رايحه‌هاي مختلفي هستند كه آن‌ها را بر اساس غلظت اسانس به كار رفته، به عطرهاي مردانه و زنانه تقسيم مي‌كنند.عطرهای مردانه در نوع رایحه با عطرهای زنانه تفاوت دارند ضمن اینکه معمولاً از غلظت اسانس و در نتیجه شدت رایحه‌ی بيشتري برخوردارند.

دوام و ماندگاري رايحه‌هايي كه مردان استفاده مي‌كنند به ترتيب از كم به زياد عبارتند از عطر، ادوتوالت و ادكلن كه فرق اين محصولات تنها در ميزان غلظت عصاره‌ی روغني سازنده‌ی بوهاي گوناگون آن‌هاست. بديهي است هر چقدر غلظت عصاره‌ی روغني در يك بو بيش‌تر باشد، ماندگاري عطر هم بيش‌تر خواهد بود و هر چقدر كه مقدار روغن اسانس در عطر بيشتر باشد، عطر مورد نظر گران‌تر و با دوام‌تر خواهد بود. بر اين اساس كم‌ترين ميزان غلظت روغن اسانس در یک ادكلن مردانه خوشبو ۴‌درصد و ادوتوالت ۸ تا ۱۵‌درصد است كه ماندگاري آن‌ها را حداكثر تا ۲ ساعت تضمين مي‌كند. پايداري و ماندگاري ادوپرفيوم (پرفيوم) با ۱۵ الي ۲۲‌درصد روغن اسانس حدود ۳ الي ۵ ساعت خواهد بود. همچنين با افزايش مقدار روغن اسانس در عطر قيمت و بهاي آن نيز افزايش خواهد يافت.

رايحه عطر مردانه

اصولاً عطر‌ها براي شرايط و موقعيت‌هاي مختلف طراحي و توليد مي‌شوند تا با شخصيت، فصل، موقعيت و شرایط فرد تناسب كامل داشته باشند. البته موارد ديگري از قبيل زمان مورد استفاده در طول روز نيز تأثير بسزايي بر ادکلن مردانه مورد استفاده خواهند داشت. بنابراين، هيچ‌گونه استاندارد يا معيار ويژه‌اي براي افزايش اثربخشي رايحه‌ی عطر وجود ندارد. عطرها با توجه به رنگ پوست و جنس پوست به انواع مختلفي تقسيم مي‌شوند. بر همين اساس براي افرادي كه پوست روشن دارند استفاده از عطرهايي كه رايحه‌ی گل‌ها در آن‌ها به كار رفته توصيه مي‌شود و براي پوست‌هاي گندمي به كار بردن رايحه‌هاي oriental يا مشرق زميني مناسب‌تر است. در عين حال افرادي كه پوست روشني دارند بهتر است از بوهاي خنك و‌ ترش يا خنك و تلخ استفاده كنند چون اين رايحه‌ها با پوستشان سازگاري بيشتري دارد و دوامش هم بيش‌تر است. به افراد سبزه و گندمي هم رايحه‌هاي گرم و شيرين توصيه مي‌شود.

5/5 (1 نظر)

2 دیدگاه برای “ادکلن و عطر مردانه چه ویژگی‌هایی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.