در طول صدها سال، انسان‌ها به دنبال راهی برای خوشبو ساختن خود بودند. استفاده از انواع عطر نیز به این منظور در طول این سال‌ها همواره بخشی جدایی ناپذیر از زندگی انسان‌ها بوده است. عطرهایی که می‌توانستند بوهای دلپذیر طبیعت را درون خود داشته باشند همیشه چیزی بود که افراد به دنبال آن بودند. به همین دلیل میل غریزی افراد به بوهای دوست‌داشتنی است که در طول صدها سال شاهد تولید میلیون‌ها نوع عطر و دیگر محصولات زیبایی خوشبو هستیم که از انواع مواد طبیعی و مصنوعی برای رسیدن به ترکیبی خوشبو استفاده می‌کنند.

واژه‌ی انگلیسی عطر یعنی Perfume از واژه‌ی لاتین Per به معنی «توسط» و Fumum به معنی «دود» گرفته شده است. دلیل این موضوع آن است که بسیاری از عطرهای باستانی از استخراج روغن‌های طبیعی گیاهان با فشار و بخار کردن آن‌ها به دست می‌آمدند. برای تولید عطر، جدای از ماده‌ی معطر، الکل و آب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر بخواهیم عطر بسازیم، شاید به یکی از زیباترین دنیاهای بشریت وارد شده‌ایم که در آن بوها جان می‌یابند و به بخشی اساسی از زندگی ما تبدیل می‌شوند. این دنیای فوق‌العاده چیزی بود که منبع الهام پاتریک زوسکیند در نوشتن رمان عطر بود.

در این مقاله قصد داریم شما را به صورت خلاصه با تاریخ عطر سازی آشنا سازیم. سپس به شما راهی ساده برای درست کردن عطر خانگی را آموزش خواهیم داد. به این ترتیب قادر خواهید بود بوی خاص خود را تولید کرده و از آن لذت ببرید. با ما همراه باشید.

 

 • تاریخ تولید عطر چگونه بوده است؟

 • چگونه ادکلن بسازیم؟

 

 تاریخ تولید عطر چگونه بوده است؟

 

شاید یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌هایی که به صورت دقیق درباره‌ی عطر صحبت کرده است، کتاب مقدس باشد. در عهد جدید، انجیل متی می‌خوانیم که سه مغ برای زادروز عیسی زر، مر و کندر بردند.
تاریخ عطر

شاید یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌هایی که به صورت دقیق درباره‌ی عطر صحبت کرده است، کتاب مقدس باشد. در عهد جدید، در انجیل متنی می‌خوانیم که سه مغ برای زادروز عیسی زر، مر و کندر بردند. مر صمغ رزین خوشبویی است که از یک درختچه گرفته می‌شود. دیگر نشان از عطر در تاریخ را می‌توان در مصر باستان یافت. مصریان قدیم با سوزاندن بخوری خاص به نام Kyphi به بوی خوش دست می‌یافتند. این بخور از حنا، مر، دارچین و ارس ساخته می‌شد. آن‌ها از این ماده برای خوشبو کردن بدن خود استفاده می‌کردند. در برخی از دوره‌ها، مصری‌ها حتی مردگان خود را با عطر خوشبو می‌ساختند.

عطرهای تاریخی مصریان الهام‌بخش افراد در یونان باستان و روم شد. اما پس از سقوط امپراتوری رم اروپا نقش مهمی در تولید عطرها دیگر نداشت و شرقی‌ها به عنوام مهم‌ترین تولید‌کننده‌های عطر شناخته شدند. این موضوع تا زمان جنگ‌های صلیبی ادامه یافت. در آن زمان بود که جنگجویان بازگشته از فلسطین به انگلستان، فرانسه و ایتالیا با خود فرهنگ استفاده از عطر را دوباره به اروپا آوردند. سال‌های بعد اروپاییان خواص پزشکی بسیاری را نیز برای مواد معطر پیدا کردند و از این رو رواج استفاده از عطرها و مواد خوشبو در اروپا بیشتر شد. به عنوان مثال، در آن سال‌ها پزشکان برای درمان بیماران مبتلا به طاعون، دهان خود را با کیسه‌های چرمی مملو از میخک تند، دارچین و دیگر ادویه‌ها می‌بستند.

در سال‌های بعد، استفاده از عطر در اروپا کاربرد بسیار بیشتری یافت. به عنوان مثال پادشاه فرانسه لوئی چهاردهم از یک نوع عطر بسیار زیاد استفاده می‌کرد و به آن عشق می‌ورزید. دربار لوئی چهاردهم نیز جدای از عطر شخصی مورد استفاده‌ی او همواره خوشبو بود. او دستور داده بود که مقدار بسیار زیادی گل‌های خشک را در دربار او جهت خوشبو ساختن آنجا مورد استفاده قرار دهند. میهمانان امپراتور نیز پیش از رفتن نزد او در شیر بز و گلبرگ‌های رز استحمام می‌کردند. به این دلیل بود که جنوب فرانسه که منبع تولید اصلی این مواد خوشبو بود، در سال‌های بعد به عنوان یکی از مهم‌ترین و پیشروترین مراکز تولید عطر مطرح شد.

 

چگونه ادکلن بسازیم؟

ادکلن یکی از قدیمی‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین هدیه‌هایی بوده است که افراد برای آنان که دوستشان داشتند تهیه می‌کردند. اما تصور کنید عطری را به کسی هدیه دهید که خود آن را ساخته‌اید. قطعاً می‌تواند تجربه‌ای رویایی برای آنکه دوستش دارید را با هدیه‌ی عطر مخصوص او بسازید. اگر شما هم به دنبال پاسخ سؤال چگونه عطر بسازیم هستید، شاید بهتر باشد این بار به صورت جدی به این موضوع فکر کنید. عطری که خود می‌سازیم خالی از ترکیبات شیمیایی بوده و به صورت کامل مطابق امیال و سلیقه‌ی ما است. در ادامه یاد خواهیم گرفت چگونه به شکلی ساده و ابتدایی عطر بسازیم.

 

اگر بخواهیم ادکلن بسازیم، باید بتوانیم مواد اولیه‌ی مختلفی را تهیه کنیم که باعث می‌شوند بویی فوق‌العاده بدهند. عطر تشکیل شده از روغن‌های معطر، آب و الکل است. در ادامه مواردی را که برای درست کردن عطری ساده نیاز به فراهم کردن آن‌ها دارید را آورده‌ایم.

 • ۱.۲ انس روغن جوجوبا یا روغن بادام شیرین
 • ۲ تا ۱.۲ انس اتانول
 • ۲ قاشق غذاخوری آب مقطر
 • فیلتر قهوه
 • بطری شیشه‌ای تیره رنگ
 • ۲۵ قطره از روغن‌های اساسی (آن‌ها را می‌توانید در فروشگاه‌های بهداشتی و یا فروشگاه‌های آنلاین خریداری کنید. شما همچنین می‌‌تواند آن‌ها را خود تولید کنید.)

 

۲۵ قطره از روغن‌های اساسی در حقیقت تولید کننده‌ی بوی خاص عطر ما هستند. ترتیب‌بندی آن‌ها به شکل زیر است:

 • ۷ قطره به عنوان نت‌های پایه
 • ۷ قطره به عنوان نت‌های میانی
 • ۶ یا ۷ قطره برای نت‌های بالایی

شما همچنین می‌توانید از دو قطره برای نت‌های بین این نت‌ها که در انگلیسی به آن‌ها Bridge Notes می‌گویند استفاده کنید.

 

اگر می‌خواهیم عطر بسازیم، باید بدانیم که این روغن‌های خوشبو اساس نت‌های عطر ما را تشکیل می‌دهند. نت‌های پایه، نت‌هایی هستند که در طول زمان بیشتری می‌مانند. نت‌های میانی کمی زودتر از بین می‌روند و نت‌های بالایی بویی لطیف را تشکیل می‌دهند و اول از همه ناپدید می‌شوند. نت‌های که آنان را اصطلاحاً Bridge Notes می‌نامند، میزان تبخیری میانی دارند و به عنوان اتصال‌دهنده‌ی بوهای مختلف عمل می‌کنند. گاهی اوقات وقتی می‌خواهیم ادکلن بسازیم، مواد دیگری نیز به آن اضافه می‌کنیم که از میان آن‌ها می‌توان به نمک دریا، فلفل سیاه، کافور و علف تیور اشاره کرد.

از جمله نت‌های معمول که زمان ساخت عطر می‌توانیم مورد استفاده قرار دهیم موارد زیر هستند:

 • نت‌های پایه: چوب سدر، دارچین، نعناع هندی، چوب صندل، وانیل، خزه، گلسنگ، سرخس
 • نت‌های میانی: میخک، گل شمعدانی، علف لیمو (سرده)، روغن بهار نارنج، جوز، ایلنگ
 • نت‌های بالایی: ترنج، یاسمن، اسطوخدوس، لیمو، روغن بهارنارنج، ارکیده، رز

 

نحوه‌ی ترکیب این نت‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به این شکل است که می‌توانید بوی خاص خود را تولید کنید. اگر بخواهیم عطر بسازیم، باید به این ترتیب و نحوه‌ی ترکیب این نت‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشیم. ممکن است در این طول کار روش خود را تغییر داده و یا روشی را که انجام داده و از نتیجه‌ی آن راضی بوده‌اید را یاداشت کنید. زمانی که می‌خواهیم عطر بسازیم، رسیدن به بوی مورد نظرمان تا حدود زیادی بستگی به تجربه دارد. باید موارد مختلف را تجربه کرده و امتحان کنیم.

 

منابع:

 


https://www.thoughtco.com/make-homemade-perfume-recipe-605976

http://www.madehow.com/Volume-2/Perfume.html

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.