دو واژه‌ی عطر و فرانسه همواره قرابت بسیار خاصی با یکدگیر داشته‌اند. کشور فرانسه تولیدکننده بسیاری از برندهای مشهور عطر از جمله Chanel، Christian Dior و یا Estée Lauder بوده است. در مورد فروش عطر نیز، فرانسه با دارا بودن بیش از ۳۰٪ سهم بازار، مهم‌ترین کشور در این حوزه است.

اما این موضوع همواره این‌گونه نبوده‌است. فرانسه اولین کشوری نیست که توانست در امر عطر سازی و استفاده از عطر به پیشرفت‌های بسیار زیادی دست یابد. پیش از آنکه ملکه‌ی فرانسه، همسر امپراطور، هنری دوم، استفاده از عطر را به صورت وسیع در میان درباریان گسترش داد، فرانسه چندان جایگاه مهمی در امر عطرسازی و استفاده از عطر نداشت. در حقیقت پیش از رنسانس استفاده از عطر در اروپا بر خلاف خاورمیانه چندان معمول نبود. اروپاییان در زمان جنگ‌های صلیبی برای اولین بار شانس آن را پیدا کردند که ارزش مواد خوشبو را پس از گذشت صدها سال از سقوط امپراطوری رم، در خاورمیانه درک کنند. کشوری نظیر ایران در آن سال‌ها در حوزه‌ی استفاده از مواد خوشبو بسیار بیشتر از فرانسه‌ی کنونی شهرت داشت.

در پرسپولیس، می‌توان تصویر حکاکی شده‌ی داریوش را روی سنگی دید که در آن او روی صندلی با دو بطری عطر و یا بخور در روبرو نشسته است. در تصاویر دیگر این مجموعه می‌توان اشارات و اثرهای بسیاری را دید که نشان از علاقه‌ی ایرانیان باستان به بوی خوش و عطر داشته است. هرودوت، تاریخ‌نگار مشهور نیز اشارات بسیار زیاد درباره‌ی استفاده از مواد خوشبو توسط خشایارشاه داشته است. در کتاب عهد قدیم، آمده است که وقتی می‌خواستند استر را به همسری خشایارشاه درآورند، شهبانوی تازه‌ی ایران را یک سال در مواد خوشبو تطهیر کردند.

اما اکنون هم می‌توان استفاده‌ی وسیع از انواع عطرها را در کشور ایران دید. در این میان شهر تهران دارای بیشترین و لوکس‌ترین فروشگاه‌های عطر ایران است. در این مقاله قصد داریم به صورت کلی وضعیت فروشگاه‌های عطر در تهران را بررسی و بهترین‌ها را معرفی کنیم. سپس درباره‌ی خرید آنلاین عطر اطلاعاتی را عرضه کنیم. با ما همراه باشید.

 

  •  خیابان وزرا

  • خرید آنلاین عطر

 

 خیابان وزرا

شاید بتوان از خیابان وزرا به عنوان یکی از لوکس‌ترین خیابان‌های تاریخی شهر تهران یاد کرد. گفته شده در زمانی این خیابان محل سکونت اکثر وزرای آن زمان ایران بوده است و از این جهت به خیابان وزرا شهرت یافته است. البته با کنکاش دقیق‌تر می‌توان گفت که این موضوع چندان صحت نداشته و این خیابان تنها به دلیل سکونت افراد متمول و دارای مقام به این نام مشهور شده‌است. اما اکنون جدای از حرف و حدیث‌های بسیار در باب نام جدید این خیابان یعنی خالد اسلامبولی و موضوعات سیاسی مرتبط با آن، این خیابان به جای رنگ و بوی سیاسی، بیشتر بوی عطرهای خوشبو را می‌دهد. در حقیقت خیابان وزرا اکنون به یکی از اصلی‌ترین مراکز فروش عطر تهران تبدیل شده است.

شاید عجیب باشد اما پس از گذشت بیش از ۳۰ سال از تغییر نام این خیابان به خالد اسلامبولی، همچنان موضوعات سیاسی زیادی در رابطه با این نام وجود داشته و روابط ایران و مصر را دچار مشکل کرده است. اما وقتی درون این خیابان قدم می‌گذارید، آرامشی که انواع عطرفروشی‌های دوست‌داشتنی به این خیابان می‌دهند، تمامی این کشمکش‌های سیاسی را از خاطر دور می‌سازد.

در این خیابان شاهد رقابت بسیار زیاد میان عطرفروشی‌های مختلف هستیم و از این جهت بسیار کم پیش می‌آید که عطری تقلبی پیدا کنید. اکثر فروشندگان در این خیابان محصولات خود را به صورت مستقیم از آلمان و فرانسه وارد می‌کنند. بنابراین شاید بتوان گفت یکی از بهترین نقاط برای خرید عطر است.

 

خرید آنلاین عطر

بسیاری از اوقات، ما دقیقاً می‌دانیم چه نوع عطری را می‌خواهیم خریداری کنیم. در این موارد رفتن به یک فروشگاه فیزیکی عطر و خرید عطر از آن تنها سبب تلف کردن زمان و انرژی ما می‌شود. خرید عطر مورد علاقه وقتی که درون خانه در حال استراحت هستیم می‌تواند بهترین ایده باشد. فروشگاه‌های بزرگ آنلاین عطر می‌توانند ما را نسبت به کیفیت عطر مطمئن سازند چرا که فروشگاه‌های کوچک فیزیکی اغلب اوقات چندان نگران شهرت خود نبوده و اقدام به فروش عطرهای تقلبی می‌کنند.

مورد دیگر که می‌توان اشاره کرد آن است که در بسیاری از شهرها، فروشگاه‌های با کیفیت عطر وجود ندارد. بنابراین افراد قادر نخواهند بود عطر خاص مورد علاقه‌ی خود را پیدا کرده و از تقلبی نبودن آن نیز مطمئن باشند. از این رو امکان خرید آنلاین عطر بسیار مفید می‌تواند واقع شود.

پیش از خرید عطر به صورت اینترنتی، شاید خوب باشد با برخی از مفاهیم ابتدایی عطر و واژه‌ها آشنا شوید. شناخت نت‌های مختلف، حال و هوای عطر، دسته‌بندی‌ها، میزان ماندگاری و… به شما کمک می‌کند انتخابی بهتر در رابطه با عطر داشته باشید. شناخت انواع نت‌های عطر در این میان اهمیت بسیاری دارد. به عنوان مثال اگر شما زمان خواندن اطلاعات عطر Nirvana Bourbon Perfume با واژه‌ی رایحه‌ی چوبی برخورد کردید، باید بدانید دقیقاً منظور از این رایحه چیست. اغلب اوقات فروشگاه‌های آنلاین عطر دارای وبلاگی هستند که تمامی این موضوعات را به شما توضیح می‌دهند. به این طریق می‌توانید اطلاعات بسیار دقیق و زیادی را در رابطه با عطرها به دست آورده و همه را با این قابلیت خود شگفت زده سازید.

4.5/5 (2 نظر)

2 دیدگاه برای “بهترین عطرفروشی‌های تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.