عطر یا ادکلن رایحه ای از مواد معطر است که برای خوشبو شدن از آن استفاده‌ می‌شود. انواع مختلفی از مواد تشکیل دهنده در تولید ادکلن به کار می‌روند. مواد تشکیل دهنده موجود در ترکیب ادکلن‌ها به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند که شامل گل، چوب، چرم، مرکبات و اسانس میوه می‌باشد. در طول سالیان گذشته تعداد و تنوع عطرهای موجود در بازار افزایش یافته است.

عطرها در دسته بندی‌های مختلف و رایحه‌های مختلفی جای‌ می‌گیرند. در حالی که خرید عطر موضوع ساده ای به نظر‌ می‌آید، اما واقعیت این است که‌ می‌تواند سخت و پیچیده نیز باشد. در این مطلب مروری بر انواع عطرها و معرفی دو ادکلن مردانه پرطرفدار فرانسوی داریم.

مطالب مورد بررسی:

 • عطرها و ادکلن ها
 • ماده خالص عطر
 • عطر
 • ادوتویلت
 • ادکلن
 • کدام گزینه بهترین است
 • بهترین ادکلن های مردانه فرانسوی

عطرها و ادکلن ها

اکثر افراد هدف مشترکی از استفاده از ادکلن دارند. معمولا برای استشمام بوی خوش از آن استفاده‌ می‌کنند. اما اکثر افراد نمی دانند چند نوع ادکلن وجود دارد.

ماده خالص عطر

تولید ادکلن‌ها همه با یک پایه شروع می‌شود، به نام “عطر “، این چیزی است که شما واقعا بوی آن را حس می‌کنید.

عطر ترکیبی از چیزهایی مانند روغن‌ها و رایحه‌های مصنوعی است، این رایحه بسیار غلیظ است، بنابراین تولید کنندگان ادکلن آن را با الکل  مخلوط می‌کنند.

قبل از اینکه عطر خود را انتخاب کنید بهتر است اطلاعاتی در خصوص نوع‌های مختلف آن داشته باشید تا انتخاب درستی انجام دهید و عطری خریداری نکنید که با نیازها و سبک مورد استفاده شما متناسب نباشد.

ماده خالص عطر

تولید ادکلن‌ها همه با یک پایه شروع‌ می‌شود، به نام “عطر “. این چیزی است که شما واقعا بوی آن را حس‌ می‌کنید.

عطر ترکیبی از چیزهایی مانند روغن‌ها و رایحه‌های مصنوعی است. این رایحه بسیار غلیظ است، بنابراین تولید کنندگان ادکلن آن را با الکل  مخلوط‌ می‌کنند.

عطر یا ادوپرفیوم (شامل عصاره عطری خالص 15 تا 40 درصد)

برای مردان، عطر زیاد رایج نیست. عطر دارای درصد خلوص بالایی است و بنابراین اغلب گران ترین نوع است.

ادوتویلت یا ادکلن (عصاره عطر 4 تا 15٪)

ادوتویلت یک نسخه رقیق تر از عطر است. از آنجایی که حاوی الکل بیشتری است، طولی  نمی کشد که بوی آن‌ می‌پرد، این به این معنی است که شما مجبورید آن را بیش از یک بار در روز استفاده کنید. این رایج ترین نوع ادکلن و پرمصرف ترین آنها است.

ادوفرش (عصاره عطر 2-4٪ عطر)

این نسخه رقیق ترین نوع عطر است. آن معمولا شامل 2 تا 5 درصد از عطر اصلی است.

کدام گزینه بهترین است؟

بهترین انتخاب بستگی به نیازها و ترجیحات شما دارد. بعضی از افراد‌ می‌خواهند عطر و بوی قوی داشته باشند که در تمام طول روز بوی آن به مشام برسد، در حالی که برخی دیگر به چیزی سبک تر نیاز دارند که پس از یک جلسه کاری محو بشود. در ادامه به معرفی چند ادکلن مردانه مناسب‌ می‌پردازیم.

عطر دیور هوم اینتنس

این عطر در دسته عطرهای گرم قرار می گیرد.
عطر دیور

بهترین ادکلن‌های مردانه فرانسوی

 • نام فارسی عطر:عطر دیور  – نام انگلیسی عطر: Dior Homme Intense
 • برند: دیور                          – طبع: عطرهای گرم
 • رایحه:تلخ و گس                 – گروه بویایی: چوب و مشک
 • حجم:100میلی لیتر             – ماندگاری: بیش از 12 ساعت
 • پخش بوی عطر: حدود 2 متر  – رنج سنی عطر: مناسب 35 تا 45 سال

عطر دیور

این عطر رایحه ای شفاف و دقیق و البته قوی دارد، بدین ترتیب که با یک نت چرمی شروع می‌شود همراه با نت زنبق و  در آخر بوی چوب صندل نیزاستشمام خواهد شد، تغییرات گسترده ای ندارد و بیشتر به عنوان یک عطر تک خطی شناخته شده می‌باشد.

در نت اولیه یا رایحه ابتدایی عطر دیور از اسطوخدوس، در نت میانی از بوی مشک و زنبق و در نت پایه یا رایحه ماندگار عطر دیور از سدر استفاده شده است.

عطر دیور

این عطر رایحه ای شفاف و دقیق و البته قوی دارد، بدین ترتیب که با یک نت چرمی شروع‌ می‌شود همراه با نت زنبق و در آخر بوی چوب صندل نیزاستشمام خواهد شد، تغییرات گسترده ای ندارد و بیشتر به عنوان یک عطر تک خطی شناخته شده‌ می‌باشد.

در نت اولیه یا رایحه ابتدایی عطر دیور از اسطوخدوس، در نت میانی از بوی مشک و زنبق و در نت پایه یا رایحه ماندگار عطر دیور از سدر استفاده شده است.

عطر  بلو شانل

عطر شانل یکی از عطرهای پرطرفدار مردانه می باشد.
عطر بلو شانل
 • نام فارسی:عطر بلو شانل               – نام انگلیسی: CHANEL Bleu de chanel for men
 • برند:شانل                                      – سال ساخت:2010
 • طبع: عطرهای خنک                         – رایحه: تلخ و تند
 • گروه بویایی: چوب و آروماتیک             – حجم: 100میلی لیتر
 • غلظت:ادوتویلت                              – ماندگاری:7  تا 12 ساعت
 • پخش بو: به اندازه طول یک دست       – رنج سنی: مناسب 25 تا 35 سال

عطر بلو شانل

عطربلو  شانل‌ یک ادوتویلت محصول سال 2012  است که رکورد خوبی در فروش داشته است. آن دارای یک رایحه خنک و مرکباتی و ترش و تیز است که پس از استفاده رد آن کاملا حس می شود. اما تنها نکته این است که ماندگاری نسبتا پایینی دارد که با لانچ عطر بلو شانل‌ پرفیوم این مشکل حل و رایحه ترش آن جای خود را به تلخی داد و یک عطر مردانه قوی تر و بسیار با دوام تر شد.

عطر شانل محصول 2010 کشور فرانسه بوده و حدود 7 تا 12 ساعت ماندگاری دارد. این ادوتویلت جزء دسته عطرهای خنک به حساب آمده و در گروه چوبی آروماتیک قرار می گیرد.

در نت اولیه عطر از سدر ، زنجبیل، گریپ فروت، یاسمن، لادن ، لیمو، نعنا ، جوز هندی ، نعناع هندی و  چوب صندل استفاده شده است. این عطر از رایحه تلخ و  تند برخوردار بوده است و سرزندگی را به ارمغان می آورد.

 

3.8/5 (9 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.