آخرین یافته ها در خصوص تاثیر عطر بر روحیه انسان

شناخت تاثیر عطر بر روحیه انسان سابقه ای دیرینه دارد. یافته های تاریخی نشان می دهد بشر از 3000 سال قبل به تاثیر عطر بر روحیه انسان و خواص درمانی گیاهان پی برده و از آن در درمان بیماری ها استفاده کرده است

شناخت تاثیر عطر بر روحیه انسان سابقه ای دیرینه دارد. یافته های تاریخی نشان می دهد بشر از ۳۰۰۰ سال قبل به تاثیر عطر بر روحیه انسان و خواص درمانی گیاهان پی برده و از آن در درمان بیماری ها استفاده کرده است.

تاثیر عطر بر روحیه انسان امروزه نیز یکی از موضوعات داغ تحقیقاتی است که محققان بسیاری بر روی آن تمرکز کرده اند. یکی از آخرین نشست هایی که به منظور تبادل نظر در خصوص آخرین دستاوردها در این زمینه  با عنوان رایحه و روان برگزار شده است، نشست سالانه انجمن عطر IFRA انگلستان است.

نشست انجمن عطر IFRA در سال ۲۰۱۸ در تاریخ ۱۰ اکتبر برگزار شد. موضوع سخنرانی‌ها در این نشست بر ارتباط بین عطر و سلامت روان انسان متمرکز بود. این نشست مجالی برای علاقمندان به عطر ایجاد کرد تا از آخرین نقطه نظرات کارشناسان عطر در خصوص تاثیر عطر بر روحیه انسان آگاه شوند و در خصوص جدیدترین تحقیقات این حوزه، اطلاعات بدست بیاورند.

این نشست در سال ۲۰۱۸ هم زمان با روز جهانی بهداشت روان برگزار شد. اتفاقی که سبب شد تا نام این همایش از موضوع بهداشت روان الهام بگیرد. موضع امسال این نشست این بود: “تاثیر عطر بر روح و روان”.

گسترش روز افزون گرایش پژوهشگران به موضوع بهداشت روان بهانه ای شد تا در این نشست، مهمترین تحقیقاتی که در این زمینه تاثیر عطر بر روحیه انسان انجام شده، مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

حس بویایی ما انسان‌ها همواره با حس رضایت و خوشبختی ما از دهه‌های قبل همراه بوده و هست. از استفاده عطر برای پوشاندن رایحه‌های بد تا ایجاد محیطی دلنیشین و رضایت بخش برای بهبود احساساتمان در زندگی روزمره، امری رایج است.

نقش پیکربندی ذهن در تاثیر عطر بر روحیه انسان

درحالی که تحقیقیات در زمینه تاثیر عطر بر روحیه انسان روز به روز گسترش می‌یابد،  مشخص شده‌ است که پیکربندی ذهن ما طوری است که رایحه‌های مختلف، در زندگی ما اثرات قابل ملاحظه ای بر عملکرد آن می گذارند. اثراتی که ممکن است از آن آگاه نباشیم.

قشر بویایی در قسمتی از مغز واقع شده که همه ورودی‌های حسی را پردازش می‌کند. ای قسمت از مغز بخشی از سیستم لیمبیک مغز است که خلق و خوی فرد را کنترل می‌کند و از قسمت‌های آمیگدالا(amygdala)، هیپوکمپوس(hippocampus) و هیپوتالاموس (hypothalamus) مغز ایجاد شده است.

آمیگدالا به واکنش‌های احساسی و خاطرات ما مربوط است. به همین خاطر است که رایحه‌ها و بوها می‌توانند به قدری محرک باشند که غالباً خاطرات را با وضوح خوبی یادآوری کنند و باعث تجربه مجدد یک احساس می‌شود.

خالی از لطف نیست که بدانید، به خاطر منحصر به فرد بودن حس بویایی ما، عطر های مختلف منجر به واکنش‌های حسی مختلفی نیز در هر فرد می‌شود.

اثرات شگرف رایحه ها و عطر بر روی خلق و خوی انسان

در این نشست دو سخنران در مورد ارتباط اعجازآمیز حس بویایی و عملکرد شناختی عمق وجود انسان، صحبت کردند.

پروفسور کیث وسنس (Keith Wesnes) یک مشاور در زمینه یک آزمون شناختی اختصاصی به نام خود است که به صورت آنلاین به عنوان یک آزمایش بالینی در سراسر دنیا ارائه می‌شود. او همچنین استاد علوم شناختی اعصاب در دانشکده پزشکی اکستر (Exeter) نیز هست و قصد دارد رابطه حس بویایی و کارکرد شناختی انسان را کشف کند. بر اساس کارهای این محقق، عطر و رایحه‌های ناشی از مواد معطر، اثرات کوتاه مدت و بلند مدت شگرفی بر روی قوه شناخت و خلق و خوی انسان دارد.

در بخش دیگری از نشست دکتر مارک موس، مسئول دپارتمان روانشناسی در دانشگاه نورث‌آمبریا (Northumberia) در خصوص این صحبت کرد که چرا برخی رایحه‌ها پیام‌های شدیدی در مغز مخابره می‌کنند و این پیام‌های چطور بر مغر و تندرستی ما تاثیر می‌گذارد؟

او در بحث‌هایش به این موضوع پرداخت که چطور در جوامع مدرن حس بویایی کم ارزش شد و آن را با بینایی و شنوایی مقایسه کرد. با این حال، با در نظر گرفتن روند تکاملی بشر، حس بویایی را میتوان مکانیزم اصلی حسی دانست که متشکل از یک سیستم پیچیده شناختی است. این سیستم پیچیده در طول حیات بشر کمک کرده تا غذاها، همسر و خطرات و شکارچیان را شناسایی کند.

دکتر موس، به این نکته اشاره کرد که چطور در تمدن‌های انسانی در هند، چین و مصر در ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد، از روغن‌های گیاهی در فرهنگ خودشان و برای درمان استفاده می‌کردند.

چیزی که به طور خاص جالب است، طبقه بندی گونه‌های گیاهی با ثبت دست نوشته‌هایی است که کاربری هر طبقه از گیاهان را نشان میدهد. احتمالا این دست نوشته‌ها نشان دهنده اجماع جامعه پزشکی آن زمان در خصوص خواص آن گیاهان است.

متخصصات گیاهان دارویی و دستاران پزشکان در آن زمان، علیرغم اینکه از نظر جغرافیایی نسبت به هم بسیار دور بودند، دارو‌ها را با کارکرد و اهداف مشابهی مورد استفاده قرار می‌دادند.

محتمل به نظر می‌رسد که تجربه‌های گام به گام بشر سبب شده تا یک شناخت سینه به سینه نسبت به ویژگی‌های مربوط به رایحه و عطر‌های گیاهان و مزیت‌هایی که برای سلامتی و تندرستی انسان دارند، ایجاد شود.

دکتر موس در تحقیقات خود قصد دارد به این نکته پاسخ دهد که چطور توانایی تشخیص ما در درک تفاوت رایحه گیاهان، در طی هزاران سال روی به کارگیری آنها برای ارتقا سلامت و تندرستی روانی انسانها سایه انداخته است؟ جالب است که از هزاران سال پیش تاثیر عطر بر روحیه انسان توسط بشر درک شده به طوری که از رایحه و عطر برخی از گیاهان برای ایجاد آرامش استفاده کرده است.

آنچه در مورد تاثیر عطر بر روحیه انسان مشخص است، تاثیرپذیری زیاد خلق و خوی انسان در برخورد با بوها و رایحه های مختلف است. رایجه ها می توانند تداعی کننده خاطرات مختلفی در ذهن ما باشند چون سیستم پردازش بو در مغز همان سیستمی است که وظیفه یادآئری خاطرات را نیز بر عهده دارد. این مسئله مهم از مدت ها قبل در تمدن مصری ها و چینی ها مورد استفاده بوده به طوری که آنها اولین انسانهایی بودند که با رایحه گیاهان مختلف سعی در درمان بیماری های روحی و روانی داشته اند.

5/5 ( 1 نظر )

1 دیدگاه برای “آخرین یافته ها در خصوص تاثیر عطر بر روحیه انسان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .